Colchicum vetitë shëruese të shkëlqyera dhe aplikacionet


Indeksi artikull

Drogës bruto

Pronat e dobishme

Përdorimi i Colchicum në mjekësiIlaçe RecipesContraindication

Ndihmë crocus helmimi
Colchicum shkëlqyer - shumëvjeçare barishtore bulbor që i përket familjes zambak. Cikli i Colchicum ndryshme nga bimët e tjera: lulëzuar ndodh në fund të vjeshtës, frutat dhe gjethet shfaqen në pranverë. Në verë, bima humb gjethet dhe i shpërndan farën. Si tokë është vetëm corms përdorur në mjekësinë popullore. Të gjitha pjesët e bimës janë helmuese.
Drogës bruto


Për përgatitjen e barnave të përdorura qëllimet freskëta klubnelukovytsы me rrënjë të mblidhen gjatë lulëzuar bukurinë Crocus. Klubnelukovytsы padëmtuar duhet të jenë tharë në një dhomë të thatë ngrohtë. Është e rëndësishme që të mos marrë llamba lagësht, ose të papërpunuara humbasin vlerën e saj. Në të gjitha fazat e prokurimit duhet të jenë të kujdesshëm - bimë është shumë helmues.


Pronat e dobishme


Së bashku me bimë të tjera helmuese, crocus është përdorur në farmakologji dhe praktikën mjekësore, dhe në trajtimin e mjeteve juridike popullore. Raw Colchicum projektuar për të sintetizuar alkaloide (colchicine dhe kolhamyna). Corms bimët gjithashtu përmbajnë lipide, acide aromatike, resins dhe sheqer.Përdorimi i Colchicum në mjekësi


Kolhamin përfshira në bimë që mund të vrasin qelizat e kancerit, të zvogëlojë presionin dhe pragun dhimbje. Colchicum ka pastrues të shkëlqyer dhe diuretik, të përdorura si antiemetic. Bimë të dobishme në sëmundjet e nyjeve mund lehtësimin e dhimbjeve.
Përdoret për trajtimin e tumoreve malinje gjatë terapisë fazave fillestare të kancerit të lëkurës kolhamynovuyu topically aplikuar krem. Kontaktoni me përgatitjet mucous cipë nga Colchicum shkaktojë shkëlqyer pasoja serioze.

Kolhamyna Pllakat janë treguar për inflamacion dhe kancer paoperueshëm të ezofagut dhe stomakut. Ointments, tinktura Colchicum është përdorur për artrit, reumatizmi dhe radiculitis. Lutem me klubnelukovyts përdorura në cystitis, urolithiasis, dhimbje dhe presion në gjoksin e tij.


Ilaçe Recipes


Vaj:
300 gram klubnelukovytsы prera imët, derdh ujë (05 l) dhe të mbajë për gjysmë ore në ngrohje të ulët. Pastaj tendosje dhe shtoni vaj gjalpë. Mbajeni këtë vaj të parfumuar duhet në 10-15 oC.

Fërkim:
Në 01:12 raport të përziera corms thatë dhe uthull. Mbush për dy javë. Përdoret si një mjet anastezik.
Tretësirë:
10 gram të bimëve të freskëta klubnelukovytsы apo fara derdh 100 ml alkool (45%). Rezultuar Zgjidhja ishte vënë në një dhomë të errët për një periudhë prej 20 ditësh. Pastaj të filtruar dhe në brendësi të një rënie në ditë. Në mungesë të simptomave të dehje dhe efektet anësore mund të rrisë numrin e pikave.
Aplikohet si anti-inflamator. Përdoret si në nivel lokal, si dhe brenda.Contraindication


Kolhamynovuyu vaj mund të përdoret për të kancerit të lëkurës fazat e fundit (III dhe IV). Droga Colchicum janë kundërindikuar në gjakderdhje gastrointestinal.Njerëzit me hemodyscrasia kundërindikuar përdorimin e drogave të crocus. Pacientët me drogë diarre Colchicum kundërindikuar. Nuk është e rekomanduar për të marrë fëmijët, gratë dhe gratë në pozitë gjatë të ushqyerit.


Ndihmë crocus helmimi


Përdorni medikamente me kujdes dhe crocus duhet të kontrollohet nga specialistët. Toksina e përfshira në të gjitha pjesët e bimës, mund të shkaktojnë helmim të rëndë. Mbidozë mund të rezultojë në vdekje. Simptomat e helmimit crocus shfaqen menjëherë.

Simptomat e dehjes:nauze dhe të vjella, e cila përmban biliare, leng gastrik;
ndjesi djegie në fyt dhe etja;
dhimbje barku dhe diarre (ndonjëherë i shoqëruar nga një shkarkesë të përgjakshme);
humbje e flokëve;
mprehtë hedhje pulsin;
reduktimin e presionit dhe temperaturës së trupit;
zbehje;
Buzët e të bëhet ngjyrë blu;
mund të shoqërohet me konvulsione dhe paraliza.Trajtimi i helmimit:tregon përdorimin e karbonit aktivizimit;
Lavage stomakut me një zgjidhje të Permanganat kalium;
pacienti nevojë për një shumë të lëngshme (ujë ose qumësht);

chloride intravenoz sodium dhe glukozë.Nëse keni vështirësi në frymëmarrje e nevojshme në spital urgjente.