Përfitimi Birra dhe dëmi pije


Birra sot një nga pijet më të njohura të buta, të cilat përfaqësohen konsumatorëve një gamë të gjerë të varieteteve. Reklama Izobilnaya birrë në të gjithë vendin, ushqeu një dashuri për pije, shumë njerëz në mbarë botën. Birra - receta lashtë pije të cilat janë rrënjosur në të kaluarën e largët. Përfitimi pije birrë dhe dëm për shumë vite të polemikave midis njerëzve. Të dashuruar birrë gjejnë pije e dobishme për trupin dhe shpirtin, ndërsa të tjerët kundërshtojnë ata për rreziqet e birrës. Çfarë me të vërtetë fsheh një gotë e madhe e birrës?


Për të filluar, të marrë parasysh se çfarë është e njëjtë birrë
Birra - një produkt i krijuar nga fermentimi i maltit (varieteteve elb edukuar posaçërisht për prodhimin e birrës), kone hop, maja që bën birrë dhe ujë. Kjo komponentët natyrore e birrës, në lidhje me rreziqet dhe përfitimet e birrës marra duke përdorur një tjetër përqendrohet kimike nuk duhet të flasim edhe.

1. Alkooli dhe e dëmshme substancave
Shumë studiues problem i tillë aktual tani si alkooli, thonë se në mesin e pijeve alkoolike ka asnjë ndarje në shkallën e ndikimit të dhënë për trupin e njeriut. Në çdo numër të alkoolit birrë pranishëm që me kalimin e kohës, trupi fillon të efektit të tyre negativ.

Sigurisht, birrë është një përbërës natyrore si uji, maja, malt dhe HOPS që nuk kanë asgjë të dëmshme, por përkundrazi, për shembull maja përmbajnë vitaminë B (i dobishëm për sistemin nervor). Por përqendrimi i tyre është aq i vogël se përfitimet nuk janë aq të rëndësishme. Nëpërmjet fermentimi dhe fermentimit në prodhimin e birrës carcinogens prodhuara avioni metanolы naftës. Në përdorimin e birrës njeriu "vë" në trupin tuaj këto substanca që shkaktojnë dëme të mëdha çdo qelizë. Konsumi Birra ka efekt umertvlyayuschee në qelizat e trurit, në sajë të cadaverine, kufoma të ngjashme helm. Konsumi i rregullt i birrës mund të çojë në çmenduri. HOPS përfshira në birrë është e pasur me substanca që kanë një efekt të ngjashëm në estrogjenit. Ky ndryshim është për shkak të figurave të njerëzve abuzuar birrë. Shifër e tyre është e ngjashme me llojin femër - zgjerimin e gjirit, kofshë, bark. Birra përmban natrium, magnez, squfur dhe fosfor. Hyrja trupit dhe shkakton urinim i shpeshtë, këto substanca mund të çojë në humbjen e mineraleve të trupit dhe vitamina. Birra ketë efekte të dëmshme në muskujve të zemrës, duke shkaktuar nekrozë.


2. Varësia
Konsumi i rregullt i birrës mund të çojë në varësinë e alkoolit. Alkoolizmi Birra zhvillon në 4 herë më shpejt se vodka. Për shembull, 1 pintë e barabartë me 50 gram vodka, që është, personi që pinin një kohë 6 shishe të birrës, piu gati gjysma e një shishe vodka. Por njerëzit të cilët konsumojnë birrë nuk beson se kjo mund të çojë në alkoolizmi, e cila në vetvete është një simptomë e sëmundjeve të tilla si mohimi i abuzimit. Plotësisht alkoolizmi nuk shërohet. Prekur për shkak të veshkave alkoolit, mëlçisë dhe zemrës duke çuar në zhvillimin e sëmundjeve kronike. Encefalopati si pasojë e alkoolizmit ka shërim. Edhe pas vidyazyka plotë varësia fizike të alkoolit nuk është kurrë e humbur në një nivel nënndërgjegjeshëm.


3. Përfitimet e birrës
Pavarësisht dëmit të konsiderueshëm nga dashuria e birrës dhe pije ka karakteristika pozitive. Birra, si çdo lëng tjetër në botë, të aftë për të hequr kripërat e aluminit nga trupi ynë. Përfshira në birrë HOPS thekson hidhërim, përzgjedhje aktyvyzyruyuschuyu me lëng në stomak, dhe kështu mund të shtypur dëme nga alkooli. Dush Birra ndihmon me djersitje. Shto banjë me ujë me një shishe birrë dhe për të marrë një dush. Në banjë është përdorur shpesh birrë me derdhje atë në gur, një palë të mirë për të lëkurës, duke i dhënë butë e saj. Ndoshta një popull i njohur trajtim recetë për ftohjet nxehtë birrë. Një gotë birrë ngrohur shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe pije. Ka shumë receta për mënyrën se si për të kthyer flokët shndrit, silkiness dhe vëllimin duke përdorur birrë. Ju mund ta përdorni atë si një kondicioner flokët, por në qoftë se ju shtoni lëng limoni ose supë kamomil, si softener. Birra bën një prani të dobishme në të të vitaminave B dhe pa sheqer.


Fakte rreth shëndet i mirë birrë
1. Përdorni një shishe birrë në ditë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ulcerat stomak dhe po ndihmon të parandaluar formimin e kancerit.
2. Gjermanët besojnë se pirë birrë përmirëson çehre.
Instituti Mjekësi 3. në Itali ka gjetur se konsumimi i 1 litër birrë në ditë nuk ndikon në performancën, norma e zemrës dhe presionin e gjakut.
4. Birra ka një qetësues dhe efekt hipnotik, në sajë të HOPS.

Pra, Harm birrë shumë herë superiore në dobi të saj. Merrni pije apo jo, të gjithë vendos për veten e tij. Por më e rëndësishmja mos harroni se të gjitha është e mirë në masë!