Squats favor të dëmit dhe teknikë


Squatting referohen disa prej ushtrimit më të zakonshme bazuar në uljen dhe ngritjen e trupit, duke Bending këmbët në gjunjë. Ashtu si çdo gjë komplekse, por rezulton se ka disa variacione të këtij lloji të performancës ushtrim. Në çdo rast, theksi do të bëhet në grupe të caktuara të muskujve dhe për këtë arsye nuk do të jetë e gabuar për të zgjedhur një qëllim që ju dëshironi për të arritur. Squats dëm dhe teknikë të përfitojnë nga ajo që sot flasim në artikullin tonë.
Përfitimet squats
Në kryerjen e këtij ushtrimi, të fillojë të punojë, të ulët mbrapa muskujt, muskujt viç, mollaqe, abdominals, quadriceps (quadriceps kofshë), hamstrings. Squats përfshijnë muskujt e mbrapa, dhe kjo, nga ana tjetër, përmirëson koordinimin.Ngarkesa e lartë bie në muskujt viç, abdominals dhe shpinë, dhe në maksimum - në kofshë dhe mollaqe. Nëse ju të kryer squats rregullisht, hip bërë më shumë lehtësim dhe mollaqe elastike dhe dinjitoz. Në varësi të jashtme e cila pjesë e trupit që ju dëshironi për të përmirësuar, ju mund të zgjidhni një variant synon një grup të veçantë të muskujve. Disa prej tyre rrisin ngarkesën në hip dhe tjetri në mollaqe.
Kjo mund të vërehet squats përfitojnë për ata që duan të humbin peshë. Ky ushtrim, dhe në të vërtetë ndonjë tjetër, duke e detyruar trupin për të djegur kalori. Përparësitë përfshijnë faktin se yndyrë vjen nga vendet ku shumica dhe e do vendosura. Duke u përmirësuar konturet bel, shkon barku baggy, mollaqe forcuar, dhe famëkeq "pantallona" ose "veshët" zhduket.


Për të gjetur se si shumë kalorive që ju djeg gjatë ulem-ups, ne rekomandojmë përdorimin algoritmin e mëposhtme të thjeshtë. Multiply peshën tuaj në kg me 01 dhe rezultati do të tregojë numrin e kalorive që ju djeg për 1 minutë ulem-ups. Nëse pesha juaj është 70 kg, pastaj shumëzuar me 01 që ju të merrni 7 kalori. Squats për 10 minuta do të ndihmojë për të djegur 70 kalori. Natyrisht, kjo shifër mesatare dhe kjo do të varet nga intensiteti i juaj ulem-ups dhe pushimet pushimit. Nëse ju bëni stërvitje me pesha shtesë, të tilla si shtangë dore, kalori do të digjen më shpejt.


Squats dëme
Nëse klasa aktive fizike janë konsideruar të shëndetshme, atëherë ku e kishte idenë se squatting të shkaktojë dëm?
Në mesin e 50 të zgjasë përgjithmonë, ai u shpreh se squats rregullt, sidomos me ngarkesën shtesë, në gjendje të ndikojë negativisht në gjendjen e gjunjë, muskuj dhe nyje. Tendons dhimbshme gju tendencë të shtrihet, të dobësohet dhe të humbasë stabilitetin e tij, madje edhe me faktin se pajisjet ushtrimi nuk është e thyer. Gjetjet e tilla mund edhe të ndikojë në programin në ushtrinë amerikane, ku një numër i njësive vidyazykalysya për të kryer squats.

Vetëm gati 30 vjet këto ushtrime marrë një shans të dytë. Shkencëtarët Alabama, studime që përfshijnë vullnetarë të cilët do të mund t'i jepte squats amnistinë dhe efektet negative në kupë nuk u gjend. Ajo doli se edhe nyje peshëngritje gju jo më pak e qëndrueshme se sa ata që angazhohen në çdo sportet e tjera.

Pavarësisht nga kjo, ka disa contraindications në të cilat për të kryer mbledhje nuk është i rekomanduar. Para së gjithash, kjo është dhimbje në gju dhe një sasi të vogël të kohës që ka kaluar pas një operacioni në gju apo trauma.

A nuk të angazhohen në squats në shtëpi me më shumë peshë në qoftë se ju nuk jeni një atlet me përvojë, si mund të vënë në rrezik shëndetin e shpinë. Gjatë kryerjes së ushtrimeve të gabuara mund të merrni një disk pushim apo më keq, një shpinë të thyer. Prandaj, në kohën e mbledhje më shumë peshë, ju keni nevojë për tendosje muskujt e barkut për të mbrojtur shpinën.

Technique mbledhje
Për klasat nuk shkaktuan lëndime dhe solli dobi maksimale, ju duhet të ndiqni disa udhëzime.

1. Nëse ju jeni një fillestar "prysedalschyk", atëherë nuk do të përpiqet për mbledhje të thellë në hips paralele në dysheme. Ndërsa muskujt tuaj nuk janë të trajnuar, kjo është alternativa më e sigurt, në një mbledhje të thellë rrit ngarkesën në gju. Me kalimin e kohës, me trajnime të rregullta, ligaments dhe muskujt merrni më të fortë, bëhet më e fortë, dhe squats mund të bëhen më të thellë.
2. Ideal kryer squats - një klasë të mesme. Në fillim të muskujve nuk është ende mjaft e nxehtë, por në fund kanë ndjerë lodhje dhe dobësi. Kjo rrit rrezikun e lëndimit për shkak të nevojës për të përmbahet koordinimin e lëvizjes, si dhe një person i lodhur për të bërë më të vështirë. Çdo vjeshtë mund të jenë shumë të ardhur keq, veçanërisht nëse ajo është e shoqëruar me peshën shtesë.

3. Mbledhje është konsideruar pozitën sigurta dhe ku këmbët janë gjerësi shpatullave larg.

4. Pavarësisht nga thjeshtësia e zbatimit, duhet të monitorojë lëvizjen dhe pozitën e pjesëve të trupit. Shpinë duhet të jetë e sheshtë dhe jo lakuar si hark. Në kryerjen nuk ka nevojë të nxitojnë dhe ritëm.
5. Në mënyrë që të zvogëlojë rrezikun e lëndimit, duhet të i kushtoj vëmendje të pozitës së kupë në këshilla e këmbëve. Gjatë kryerjes squats gju nuk duhet të shkojnë më tej se këshilla e këpucë me majë janë. Kjo ndërtesë do të jetë pak më të përkulem përpara, por duke u siguruar shpinën mbetet banesë.

6. Në qoftë se ju keni filluar të ndjeni dhimbje në gjunjë ose mbrapa, të jetë i sigurt për të ndaluar squatting. Merrni një pozicion ulur ose shtrirë dhe relaksohuni. Nëse pas një kohë dhimbja vazhdon, atëherë mënjanë për të ushtruar të nesërmen. Nëse dhimbja nuk shkon larg brenda disa ditësh, ju duhet të kërkoni kujdes mjekësor.