Pesë produktet më të dobishme për trupin e njeriut


Trupi i njeriut përbëhet nga uji dhe kimike elementet që janë të vështira për lista, por mund të themi se ajo përmban të gjithë tabelën periodike, është e rëndësishme që të përfshijë ushqime, ato ushqime që kanë një përmbajtje të lartë të vitamina, minerale, acide yndyrore, aminoacidet esenciale dhe elemente të tjera.
Prandaj, ne e konsiderojmë të produkteve pesë më të dobishme për trupin e njeriut që me të vërtetë të plotësoj trupin tonë me të gjitha elementet e nevojshme.
Le të fillojmë me një arre, është një produkt unik dhe të dobishme për trupin, për të cilën, është më e lehtë për të thënë atë që nuk është përfshirë, për shkak të faktit se ai përmban një shumë të ushqyesve, të cilat përfshijnë yndyrna monosaturated, ata ndihmojnë për të ulur nivelet e kolesterolit të drejtat.


Arre në berthamat e tyre kanë vitamina B, acid folik, vitaminë E, PP, C, një sasi shumë të madhe të vitaminës E ose tocopherol, vitaminë e cila është konsideruar si "të rinjtë", si përmirëson lëkurës, rrit potencë, prodhimin e testosterone, një nga hormonet më të njohura meshkuj.

Për shkak të përmbajtjes së elementeve gjurmë në atë që janë të mira për trupin e njeriut, të tilla si zink, bakër, mangan, hekur, fosfor, magnez, kalcium, kalium, selen, si dhe elemente të tjera gjurmë, stabilizuese urinar punës, limfatik, të sistemit nervor.

Vini re se kalium është e mirë për trupin në atë që forcon muskujt e zemrës, dhe kalcium është pjesë e kockave dhe dhëmbëve, rregullon procesin e ngacmim dhe frenimit në lëvore cerebrale.
Magnezi është gjithashtu e mirë për trupin e njeriut, ajo promovon enët e gjakut dhe rregullon gjak për shkak të presionit të gjakut, përmirëson biliare, zbulon një efekt qetësues dhe laksativ.

Një vend të veçantë përfshijnë hekuri, e cila është pjesë e hemoglobinës dhe enzimeve që janë të përfshirë në të gjitha proceset Redox të nevojshme për të jetuar organizëm.

Parandalon Mangani shkëputet yndyrë në mëlçi, rrit sintezën e hemoglobinës, rrit sistemin imunitar të trupit. Bakri gjithashtu përmirëson frymëmarrje, përshpejton maturimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe sinteza e hemoglobinës.
Përbërja e arra përfshijnë vajra esenciale, arra dhe kernelit me mjaltë, po ndihmon pacientët debilitated tuberkulozi.
Edhe arra përdoret për gurët në veshka, dhe në funksion të faktit se arra përmbajnë kalium, natrium, fosfor dhe elemente të tjera gjurmë të dobishme për atherosclerosis.

Vitamina C, gjenden në arra, ndihmon në normalizimin e pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut, ajo gjithashtu merr pjesë në normalizimin e aciditetit të stomakut, dhe për shkak të përmbajtjes në zink arra, kobalt, bakër dhe hekur, janë të dobishme në mangësi hekuri anemi.

Vitamina B-6 folacin, është i përfshirë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, dhe në përgjithësi të ndihmojë për të përmirësuar gjakun. Sepse arra janë të rekomanduara për pacientët me diabet, për shkak të faktit se përbërja e arra janë zinku dhe mangan, të cilat kanë veprim hypoglycemic, dhe kështu ato përmbajnë një sasi të vogël të karbohidrateve, por e pasur me substanca të ndryshme që pengojnë mëlçisë yndyrore.

Në 5 produktet premium përfshin flaxseed, të pasura me acide yndyrore polyunsaturated të tilla si omega - 3 dhe 6 të cilat janë antioksidantë të fuqishëm që pengojnë zhvillimin e kancerit të gjirit, sidomos në gratë.
Ata gjithashtu përmbajnë vitamina B -1 -2-3 V-6, P, PP, acid folik, mineralet: kallaj, plumb, nikel, molibden, barium, kromi, kadmiumi, alumini dhe të tjerë, përveç farërave li përmban fibra dietetike, e cila ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi dhe normalizes zorrët, në përgjithësi.


Produkt tjetër që vjen në pesë produkte të dobishme janë avocados, edhe pse kjo nuk do të rritet në Rusi dhe jashtë vendit, megjithatë, ju mund të blejnë dhe konsumojnë ushqim, dhe ai do të të përsosur dhe të ushqyesve që janë të domosdoshme për tuaj shëndetin.
Kjo vitaminë K, P, PP, D, E, C, A dhe të tjerët, dhe ajo përmban gjurmë minerale: natriumi, magnez, kalcium, fosfor, kalium, që tregon se përfitimet e saj, sidomos për sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe të përgjithshme Dobësia e trupit lidhur me sëmundje, humbja e gjakut dhe Sëmundjet të tjera.

Avokado është e dobishme në parandalimin e kancerit, me vëmendje dhe mosfunksionim e kujtesës, kolesterolit të lartë të gjakut, sëmundjet e traktit gastrointestinal, anemi, diabet, tiroide, kështu që ne mund të nxjerr një përfundim se avocados si ushqimi është i nevojshëm për njeriun, por ajo gjithashtu ka veti terapeutike.

Molla janë të përfshira edhe në premium 5 produkte për trupin e njeriut, dhe shijen e saj dhe pronat ushqyese të njohura për të gjithë, veçanërisht efektin e yndyrës në trup, e cila në shumë mollë si yndyrë siç e dimë, pastron traktit tonë ndihmon tretjen e ushqimit e toksinave dhe slags e cila përmirëson një organizëm. Përveç kësaj, mollë përmbajnë vitamina C, K, P, dhe të tjerët, si dhe elementët gjurmë: hekur, nikel, bakër, selen dhe të tjerët, dhe mollë të zvogëlojë zhvillimin e kancerit dhe për të përmirësuar sistemin kardiovaskular.

Pothuajse e pamundur për të harruar lakër, ajo është një nga produktet më të dobishme pesë për trupin, sidomos brokoli, e cila i përket familjes së njëjtë si fletë, lakër brukseli, lulelakër, lakër dhe spinaq, ato përmbajnë peshën e vitaminave K, C dhe B, dhe minerale mangan, fosfor, magnez, hekur dhe fibra, sidomos vitamina të vlefshme U, e cila pengon ulcerat stomak, diabeti, kanceri, sëmundje kardiovaskulare.