Produktet e dobishme dhe të dëmshme për mëlçinë


Struktura e trupit tonë është një sistem kompleks, në të cilin dështimi i detajet më të vogla mund të ndikojnë në gjendjen e përgjithshme. Dhe efektet e problemeve në organet vitale si të zemrës, veshkave dhe të mëlçisë në përgjithësi nuk mund të flasin. Ata kërkojnë shqyrtim të kujdesshëm, pasi këto organe marrin në shumicën e ngarkesave. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kujdes i mëlçisë. Ai punon si një filtër që pastron trupin, neutralizimin e substancave të dëmshme dhe gjak filtrim. Pavarësisht rolit të saj të rëndësishëm, ajo është restauruar gati, kështu që ju duhet për të trajtuar atë me kujdes. Edhe procesi i transplantimit të mëlçisë është shumë më e vështirë se sa kirurgji të zemrës. Prandaj, për të shmangur problemet dhe jo për të sjellë trupin tuaj në ekstrem, të shqyrtuar produktet janë të dobishme dhe të dëmshme për mëlçinë.


Produkte me qëllim të keq mëlçisë
Për të ruajtur shëndetin e trupit tuaj, sidomos mëlçinë, është e nevojshme për të eliminuar plotësisht nga dietën ushqimin tuaj të shpejtë. Hahet ushqim të shpejtë përmban një sasi të madhe të aditivëve, ngjyra dhe shije të stresit të madh në mëlçi. Konsumi i rregullt i ushqimeve që janë të dëmshme për mëlçinë, ajo mund të shkaktojë patologji, me një periudhë mjaft të shkurtër. Duke kërcënuar produkteve të mëlçisë përfshijnë yndyrë pulave, vaj gjalpë, dhjamë derri. Sigurisht, për të siguruar funksionimin e qëndrueshëm të mëlçisë për të krejtësisht vidyazykatysya nga produktet e ëmbël dhe miell, e cila është për shumë një delikatesë të preferuar, edhe pse një ndikim negativ në shëndetin tonë. Kjo mund të duket e çuditshme, por në mesin e perimeve dhe frutave janë ato që ndikojnë negativisht në mëlçinë. Këto përfshijnë, hudhër e egër, lëpjetë, cilantro, Kastrati, kivi dhe manaferrat thartë. Sigurisht, për të shmangur problemet shëndetësore duhet vidyazykatysya nga alkooli. Abuzimi me alkoolin çon sëmundjeve të sistemit kardiovaskular dhe mëlçisë. Gjithashtu ushqime të dëmshme përfshijnë mish, turshi, condiments dhe çaj të fortë të zi.


Një shumë e dëmshme për mëlçinë e produkteve tona janë droga të cilat janë bërë kohët e fundit shumë e popullarizuar në mesin e njerëzve. Shumë përdorin ato me apo pa, në të njëjtën kohë pa u konsultuar me një mjek dhe duke i kushtuar asnjë vëmendje për contraindications dhe rekomandimet për përdorim. Shumica e këtyre barnave përmbajnë substanca të rrezikshme që mund të shkaktojnë më shumë dëm në trup sesa mirë. Pra, mendoj se disa herë para se të marrë një tjetër pilulë.

Produktet e dobishme për të mëlçisë

Për fat të mirë, jo të gjitha produktet dëmtojë mëlçinë. Ka edhe shumë produkte të shëndetshme për gjendjen e saj përmirësimin dhe ruajtjen e funksionit të saj. Ju duhet të përfshijnë në dietën tuaj peshk me vaj, si hake, pozitë e lartë, trofta, krapi, cod. Hani peshk të paktën një çift herë në javë, dhe mëlçisë juaj do të jetë shumë më mirë. Nëse ju nuk bëni si peshk ose ju të gjeni atë mish të vështirë vidyazykatysya, ajo është e mirë për të ngrënë gjeldeti apo pula. Mish i tillë është e keqe për mëlçinë tuaj dhe tretet mirë. Produkte të dobishme të përfshijë ushqime të qumështit. Ajo duhet të jetë i pranishëm çdo ditë në dietën tuaj si djathë, kos, djathë. Perdorimi i produkteve të qumështit zvogëlon rrezikun e hipertensionit, mëlçisë yndyror dhe dobësimin e sistemit vaskular. Nga gjalpë mirë vidyazykatysya, duke e zëvendësuar atë me vaj perimesh ose margarinë, kolesterolit në atë ndryshe nga të naftës nuk është aq i madh. Produkte të dobishme, sigurisht, përfshin drithëra, bollgur janë veçanërisht të dobishme dhe hikërror. Ato përfshijnë proteina, aminoacidet, lecithin, të përfshira në procesin e shërimit të mëlçisë.


Mos harroni në lidhje me përfitimet e frutave dhe perimeve, sepse shumë prej tyre përdorin ndikim pozitiv në shëndetin e mëlçisë sonë. Përfshijnë në dietën tuaj shumë patate, karrota, trangujve, domate, lakër, kungull dhe kungull i njomë. Ato mund të përdoren në supave dhe enët anësore dhe salads, por ata duhet vetëm të plotësoni të naftës. Raznoobrazyv sallatë dietë, merak tuaj perime dhe pure patatesh, ju bëni të mëlçisë më të efektshme. Mundohuni të hani fruta më të freskëta. Më të dobishme prej tyre, banane dhe grejpfrut. Replace sheqerit me mjaltë dhe ëmbëlsirat.


Por, për të parandaluar problemet me mëlçi një ushqyerit e duhur është shumë e vështirë. Ne kemi nevojë për të udhëhequr një jetese aktive dhe vidyazykatysya zakone të këqija, pirja e duhanit dhe alkoolit. Regjistrohu për yoga. Kjo ndihmon pastruar trupin e substancave të dëmshme dhe për të ruajtur një ton të vazhdueshme. Ju duhet gjithashtu të nxjerrë ekstrakte nga bimeve. Përgatitja. Mix u rrit, celandine, rrënjë jamball dhe raven, nenexhik, të përjetshme dhe plotësuar këto barëra me ujë të valë. Le të qëndrojë gjatë natës. Pastaj merr çdo kohë përpara se të hahet. Mundohuni të mos nopem, dhe uria shfarosin në vetvete nuk është i rekomanduar. Ndiqni dietën tuaj, dhe mëlçisë juaj do të ju falenderoj.