Bimore dhe përfitimi i tij i përjetshëm për njerëzit


Kjo bimë diellore me lule të verdhë që simbolizon pavdekësinë, është shumë popullor në mesin e njerëzve. Rreth përjetësia thonë se është një droge e vlefshme për trajtimin e mëlçisë. Bimore dhe përfitimi i tij i përjetshëm për të personit të thotë shumë në kohën tonë.
Me pronat choleretic, përmirëson mëlçisë përjetshme. Prandaj, ajo mund të përdoret për trajtimin dhe parandalimin e biliare kanal cholelithiasis. Përveç kësaj, bimore është në gjendje të bashkohet me concretions përjetshme të vogla, duke marrë ata në biliare. Kjo pronë është përdorur në trajtimin e tij të cholelithiasis. Përgatitjet e bimëve Helichrysum jo vetëm të parandaluar stanjacion e biliare dhe për të reduktuar viskozitet saj, por edhe të reduktuar përqendrimin e bilirubin në të dhe kolesterol.Helichrysum dhe përfitimet e saj për personin e treguar në pothuajse të gjitha sëmundjet e mëlçisë, verdhëz, kolangiti, toholetsystyte hepatike, dyskinesia e kanalet biliare, giardiasis, kesh, dhe kancer të mëlçisë. Helichrysum ekstrakt ka efekt antispasmodic mbi muskujt e lëmuar të zorrëve, kanalet biliare, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe enëve të gjakut. Këto prona janë për shkak të pranisë së bessmertnyke komponimeve flavonoid. Në përbërjen kimike Helichrysum gjithashtu përmban kumarin, vaj esencial, taninet, polysaccharides, fenolike dhe acidet e ngopura, saponins, carotenoids, vitamina (acid Askorbik dhe vitamina C), kalium, kalcium, hekur, bakër përqendrohet elementët gjurmë të përjetshme, zink, selen dhe molibden.


Helichrysum ka choleretic, detoxification, hemostatic, anti-inflamator, diuretik, laksativ, bën të dalë djersë, anthelmintic, normalizes metabolizmin efekt. Ajo jo vetëm që përmirëson funksionin e mëlçisë në përfitime për njerëzit, por edhe stomakun, pankreasit; dobishme në mostretje, kapsllëk i ngathët, fryrje, gastrit anatsidnyh. Në mjekësinë popullore Preparat është përdorur në sëmundjeve të traktit gastrointestinal, veshkat, arterosklerozes, si një qetësues, diuretik dhe mjeteve antihelminthic.

Në praktikë onkologjisë dhe dobitë e tij për Shkumë njerëzor është përdorur për të trajtimin e kancerit të mëlçisë, vezoreve; ajo është pjesë e një tarife komplekse antitumor. Dhe ilaçi shkencor dhe tradicionale përdoret gjeresisht si pjese e Phytomixture përjetshme për trajtimin e sëmundjeve të zemrës,: veshkat, lëkurës, sëmundjet femra, obeziteti, diabeti, pezmatim i fytit, çrregullime nervor, tuberkulozin, mangësi vitaminë, ascariasis. Helichrysum ulët droga toksike, por përdorimi i tyre afatgjatë mund të shkaktojë mbipopullim në mëlçi. Helichrysum disa droga të rritur presionin e gjakut, kështu që pacientët me hipertension duhet të marrë ato me kujdes (respektuar gjendjen e shëndetit) dhe në doza të vogla.


- Për të përgatitur të marrë 1 tbsp para pour 200 ml ujë të vluar, të insistojnë rreth një orë, filtër. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies.
- Veprimi më i theksuar choleretic ka supë. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp Lule Helichrysum, shtoni 220 ml ujë, të mbajtur në ngrohje të ulët për 30 minuta, pastaj të këmbëngulë 10 minuta dhe filtruar. Marrë 1/3 kupë (preferohet në formën e nxehtësisë 3 herë në ditë përpara ngrënies.
- Infuzion dhe zierje Helichrysum marrë me cholecystitis, cholelithiasis, hepatiti, inflamacion kronik i veshkave, diabet, sëmundje koronare të zemrës.


Farmaci ju mund të bleni ekstrakt Shkumë e thatë, e cila është një pluhur grimcuar. Ai u emërua në 1 g 3 herë në ditë për 2-3 javë në sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë. Kursi i trajtimit nëse kërkohet përsëritet pas 5 ditësh. Farmaceutike Flamini përmbajnë sasinë e luleve flavonoids Helichrysum. Është e rekomanduar për sëmundjet kronike inflamatore e mëlçisë, tëmthit, traktit biliar. Në dispozicion në tableta e 005 g caktojë brenda tabletë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me pak ujë).