Pronat e Shën Gjonit Wort bimore dhe aplikacionet


Hypericum bimëve të vërtetë unik mjekësore, gjithashtu i quajtur "bar nga 99 sëmundjet"Përmes të cilit nuk mund të përballen me shumë sëmundje. Le të flasim për pronat e Shën Gjonit Wort bimore dhe aplikimet.
Shërimi teas dhe infuzione
Barishte Hypericum korrur në fazën e lulëzuar (fund të korrikut - gusht) deri në fruta, prerja me kujdes jashtë gjatësinë kryeson me gjethe prej 30-35 cm. Tharë nën hedh ose në dhoma me ventilim, përhapur një shtresë e hollë, nxitje herë pas here. Në Rusi, Wort Shën Gjonit u përfshi në shumë mbledhje. Pacientët me tuberkulozin, gjakderdhje, urinim të përgjakshme, konvulsione pini infuzion (15 gram majat e lulëzuara të 180 ml ujë) në vend të çajit.


Kur dhimbje koke: 1 tbsp copëtuar dhe të thata herbs pour 1 filxhan ujë të vluar, vlim 15 minuta, filter. Pini 50 ml 3 herë në ditë. Në diatez dhe tiroide sëmundje: 10 g të materialit të thatë brewed 1 gotë me ujë të zier, një termos 2 orë, tendosje. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Wort Shën Gjonit ka tërhequr prej kohësh healers, Shamans, magjistarët dhe magjistarët, dhe asnjëri prej tyre nuk e ktheu vëmendjen e tij aftësinë e tij për të trajtuar sëmundje të tilla si Veting krevat - urinim i pavullnetshëm. Një gotë çaj me Wort Shën Gjonit, të miratuar në kohën e gjumit, të mbajtur fëmijën nga urinimi në gjumë. Duhet të theksohet, dhe efekti antidepressant e Hypericum. Në trajtimin e depresionit në shtëpi për të përdorur infuzion e bimëve Hypericum: 2 lugë Bari zalypnuv filxhan ujë të vluar, të lënë të ftohtë, tendosje. Merrni mëngjes dhe në mbrëmje për 1-2 gota.

Në barishte mjekësi tradicionale Wort Shën Gjonit përdorur në sëmundjet e nyjeve, shërimin e plagëve, ulcerat dhe fistulat, ftohjet akute, ethe hay, sëmundje të mëlçisë, hemorroide, reumatizmi, impotencë vitiligo dhe tumoret malinje, në rastin e fundit aplikohet jo vetëm për supë, por edhe tretësirë, cila në këtë ditë është shumë e njohur për trajtimin e kancerit të mëlçisë, stomakut, vezoreve.

Përgatitur infuzion si vijon: 20 g të bimëve copëtuar derdhur 100 ml grup vodka. Në një vend të errët në temperaturë dhome dhe të insistojnë në javë. Pastaj derdhi nga sedimenteve dhe filtruar. Tretësirë ​​Alkooli dhe efektive në sëmundjet e zgavrën e me gojë (30 pika per filxhan me ujë, pije për të parandaluar erën e keqe).


Ekstraktet e bimëve Hypericum dhe pronat e tij kanë veprim antimicrobial dhe për trajtimin e djegieve dhe sëmundjeve të lëkurës abscese, abscese, plagët e infektuara. Në kohët e lashta, healers për të shëruar plagët, bruises, dhimbje poultices aplikuar. Për ta bërë këtë, 1 tbsp Barishte Hypericum derdh 05 litra vodka dhe mbush javë. Pastaj infuzion dhe dyqan në një shishe të mbyllur fort. Kjo tretësirë ​​lubrifikuar plagët dhe bruises, dhe ajo është përdorur për fërkim e kokës (për forcimin e flokëve dhe rehabilitimin). Shumë healers ulçerë stomakut dhe duodenale 12 trajtohen me vaj rekomanduar me anë të zënë. E tij të marrë 2 tbsp. l. gjysmë ore para ngrënies.


Contraindication
Duke folur e drogës dhe pronave të marra nga gjuetarët, të thonë se ata kanë toksicitet të ulët dhe tolerancë të mirë, por nganjëherë ende mund të shkaktojë parehati në mëlçi dhe një ndjenjë të hidhur në gojë, kapsllëk, ul oreksin. Wort Shën Gjonit rrit presionin e gjakut, sepse sufferers hipertensionit mund ta përdorin atë vetëm në mbledhjen. Përveç kësaj, gjatë pritjes pronat e Hypericum duhet të kufizojnë ekspozimin diell, për rrezitje të vidyazykatysya të potencialit për efekte anësore (reagime të lëkurës lidhen me photosensitivity). Ajo gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm kur kryejnë punë që kërkon vëmendje dhe shpejtësinë e reagimit.