Bimore spinaq veti të dobishme dhe aplikacionet


Spinaq bimore, edhe pse jo shumë popullor në vendin tonë, por ne e dimë shumë. Së bashku me shije jo shumë të ndritshme, spinaq ka veti të rëndësishme të dobishme, e cila, sipas ekspertëve, atë më shumë se zarzavate të tjera. Një e keqe - ruajtjen e gjatë e bimëve rezultojnë në një humbje të pothuajse të gjitha ushqyesve të përmbajtura në to.
Si pjesë e spinaq - karbohidratet, proteina, dhe, më e habitshme - yndyrna. Që përmbahen aty edhe yndyrore Acidet (pangopura dhe ngopura), niseshte, e mjaftueshme - fibra. Për proteinave përmbajtja e marule mund të konkurrojnë vetëm me bishtajore - bizele dhe fasule (të rinj). Spinaq habitshme bimore dhe përmbajtje të pasur vitaminë - ajo përmban sasi të konsiderueshme të vitaminave A, C, K, N, PP, grupi B. Ka ushqyesve të tjera të rëndësishme - fosfor, natrium, magnez, kalcium, zink, hekur, selen dhe të tjera .Bimore spinaq veti të dobishme dhe aplikacionet të cilat janë në gjendje për të forcuar trupin, njom substanca e saj të ndryshme të dobishme dhe të nevojshme, të pastër, duke bërë toksina dhe mbeturinave, të jetë i sigurt për të përfshirë në dietën e një personi. Përveç kësaj, ushqen spinaq, përmirëson qelizat e furnizimit me oksigjen, dhe ndihmon për të shpejtuar normalizimin e metabolizmit që është e mirë ndikon në shëndetin e përgjithshëm dhe gjendjen e trupit si një e tërë.

Pronat e dobishme e spinaq dhe zbatimi i saj
- Përdorimi spinaq rekomanduar për njerëzit me të reduktuar hemoglobinë. Në spinaq përmban sasi të mëdha të hekurit, përmes të cilit mund të përmirësojnë nivelin e hemoglobinës dhe të ruajtur normale.

- Përdorimi i spinaq mund të përmirësojë ndjeshëm dhe mishrat e dhëmbëve.
- Normalizimi dhe mirëmbajtja e zorrëve normale të sigurt dhe efektive kapsllëk luftën kundër.
- Forcimi i enëve të gjakut.
- Parandalimi i zhvillimit të tumorit, përdorimi i një dietë për njerëzit që vuajnë nga sëmundje rrezatimi.
- Mirëmbajtja e sistemit nervor, të rivendosur gjumë normale, nervozizëm, tërheqjen.
- Ruajtja e integritetit dhe strukturën e mukozës.
- Normalizimi i metabolizmit të karbohidrateve.
- Rregulluar nivelet e hormoneve.

- Uljen e peshës të tepërt.
- Efekt i dobishëm në funksionimin e gjëndrës tiroide, për shkak të jodit që përmban në spinaq.

Pronat e dobishme që ka një spinaq fabrikë të rëndësishme për gratë shtatzëna si për vitamina dhe minerale, kjo e gjelbër është një lider të caktuar. Dietë e fëmijëve të vegjël gjithashtu duhet spinaq - shtoni në supave ose pure. Spinaq tretet në mënyrë të përkryer, absorbohet shpejt dhe ka anti-inflamator, laksativ, diuretik.

Përmban lutein në spinaq të dobishme për shëndetin e syrit. Research. Kryer nga ekspertët tregojnë se konsumi i rregullt i spinaq ngrënë për të shmangur degjenerimin retinës përmirësojë ndjeshëm mprehtësi vizuale. Bimore Spinaqi gjithashtu ka një tipar unik - grumbullohen në indet e syrit, duke e bërë veprim të zgjatur. Nëse ju keni një kohë të gjatë për të punuar në kompjuter, pastaj të zvogëlojë lodhje dhe për të ruajtur sy në "pune" kusht spinaq ju vetëm duhet. Ndryshe nga mjete të ndryshme të rekomanduara reklamat moderne, kjo fabrikë nuk ka contraindications, është në dispozicion dhe përdorimi i saj mund të shkaktojë një mbidozë.


Në mënyrë që për aq kohë sa të jetë e mundur për të mbajtur të rinjve dhe bukuri e konsumit të rekomanduar të spinaq të paktën 350 gram në javë. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të bëj këtë numër gjethe jeshile - spinaq mund të shtohet në çdo gjellë, madje edhe ata që i nënshtrohen trajtimit të ngrohjes, ushqyesve dhe vitaminat në të mbeten.

Qëllime medicinale spinaq Aplikimi
Për të pastruar trupin: të pirë lëng frutash në mëngjes (agjërimit). Mjafton të 1-2 gota në javë për të marrë rezultate të dukshme. Aplikimi i agjërimit lëng jo vetëm që do të pastruar trupin, por edhe për të hequr qafe kollë e thatë, të stimulojë sistemin e punës.


Për të hequr çamçakëz, goja lëng pije spinaq. Kur inflamacion i bajamet lëng pije në fyt.

Për të stimuluar rritjen e fëmijëve dhe forcimin e imunitetit lëng spinaq duhet të konsumohen me vajra bajame. Përzierjen në raport 1: 1.

Kur vlon, abscese, kafshimet e insekteve të ndryshme duke përdorur spinaq të freskët, pure në masë e butë.

Ekzemë ose djegiet janë trajtuar me paste special, i gatuar me gjethe spinaq. Për të përgatitur këtë makarona është gatuar lë në pak vaj ulliri dhe pastaj rubbed nëpërmjet një sitë. Kjo paste është gjithashtu efektive në largimin e Freckles.


Hollim të mjaftueshme për të përfshirë spinaq në sasi të mëdha në dietën tuaj të përditshme. Për shkak të pronave të saj unik, spinaq në gjendje të shpejt të njom të stimuluar punën e pankreasit, të përmirësuar metabolizmin dhe të përshpejtojë metabolizmin, duke promovuar humbje peshe dhe normalizimin e sistemit të tretjes.

Kundërindikimet për përdorim
Në shumë prona të dobishme, spinaq ka një pengesë - përmban sasi të mëdha të oksalik. Përmbajtja e lartë e acidit oxalic vërejtur në shkurre frutore që Spinaq - në e vjetër, gjethet e saj të trasha. Pjesë të rinj e tenderit letre të përmbajtjes acid është minimale, kështu që ushqimi duhet të konsumohen vetëm ato. Për shkak të kësaj karakteristike të kësaj bime, kujdes duhet të aplikohen atë për ata që kanë probleme me veshkat dhe sistemin urinar. Kufizojnë konsumin e spinaq apo edhe përjashtojë atë nga dietë duhet të jenë ata të cilët janë të prirur për sëmundje të tilla si nefrit, përdhes, reumatizmi, Ulçera duodenale 12 ulçerë, një shkelje të mëlçisë ose traktit biliar.


Trajtojnë me kujdes para se të blerë spinaq në treg - ushqimi që ju mund të hani vetëm bimët rritur në zonat ekologjikisht të pastra, me kërkesat e zbatueshme.