Bimët posedojnë pronat antipiretik


Sëmurë, ne jemi përballur shpesh me ethe. Në praktikë, secili prej nesh është në antipyretics kabinetit mjekësi. Aktualisht, lista e madhe. Por, si çdo të drogës kimike, antipyretics jo mjaft të padëmshme dhe shpesh nuk mund të marrin ato. Natyra na ka pajisur me mundësinë për të trajtohet me ndihmën e bimëve të ndryshme, herbs, manaferrat, kone dhe fara. Kur temperatura e trupit mund të përdorin dhuntitë e natyrës. Bimët posedojnë pronat antipiretik lehtësisht të arritshme. Ato nuk mund të blejnë në farmaci, por gjithashtu të sigurojë veten e tyre.


Për bimët që ka veti antipiretik përfshijnë: Salix alba, katër boronicë, gëlqere dhe mjedër krupnolystnaya zakonisht. Secila prej këtyre bimëve, ne do të përqëndrohet në më shumë detaje.

Të bardhë shelg
Një pemë me një trungu të trashë dhe të drejtë, duke arritur një lartësi prej 25 m. Ajo lule në prill dhe fruiting në maj. Ajo rritet si një pemë e egër pranë lumit, pranë bregut, shpesh holluar shtëpitë dhe përgjatë rrugëve. Në mjekësi përdoret kryesisht leh shelg që përmban glycosides salicin dhe taninet. Në trup, salicin shkëputen oksid salicili dhe për këtë arsye ka veti antipiretik. Aplikoni leh të bardhë shelg një zierje si antipiretik, dhe si një anti-inflamator, reumatizmi, artrit, arthrosis, përdhes dhe bedsores.


Në mjekësinë popullore përdoret shelg bardhë në sëmundjet infektive dhe malaria. Aplikoni atë si inflamacion i traktin e sipërm respirator, ftohjet, kollitet, kollës së mirë, pneumoni, pleurit, tuberkulozi pulmonar, oreksit polohom, diarre, dizenteri, mostretje, dyskinesia zorrëve dhe traktit biliar, nervozizmi, palpitations zemrës. Degët lëng gishtërinjtë lyhet, para-ngrohje atë. Vaj bëra nga druri hirit dhe të përzier me uthull, është përdorur për lythat dhe herpes.


1 tbsp leh e bardhë shelg derdh 05 litra ujë të vluar, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesme për 5 minuta, pastaj thahet dhe për të marrë 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë për ethe.

Boronicë katër ose kënetë
Me gjelbërim të përjetshëm shkurre me ngadaltë rrjedh, me fruta të mëdha të errët të kuqe. Ajo lule në maj dhe qershor, manaferrat piqen në fund të shtatorit dhe mbetet për dimër. Boronicë rritet në kënetat, në stenda me pisha të mbuluar sphagnum. Manaferrat janë korrur në vjeshtë, deri në dëborë dhe fillim të pranverës. Në ushqimin e konsumuar të freskëta. Kastrati përmbajnë limoni, benzoik, quinic dhe acide të tjera. Përdoret për gatim boronicë ekstrakt, si një mjet për shuarje etje në sëmundje febrile.


Në mjekësinë popullore, Kastrati pini me presionin e lartë të gjakut, gulçim, me aciditet të ulët të stomakut, ethe, ul kolesterolin, redukton ënjtje, përdoret për uljen e glukozës në gjak në diabet, inflamacion i pankreasit, forcon enët e gjakut.

Një gotë pure boronicë kokrra të kuqe me një lugë ose pres blender, pour dy gota me ujë të valë dhe të lënë për 20-30 minuta. Marrë në formën e nxehtësisë 2-3 herë në ditë, për një shije ju mund të shtoni mjaltin.


Krupnolystnaya Lime
Tree, duke arritur lartësi prej 25-30 m lule, lule të verdhë-gjelbër në napivparasolky. Lulet duken në fund të qershorit - fillim të korrikut. Kjo ndodh zakonisht në pyje, parqe, mbjelljeve rrugëve dhe pranë shtëpive. Në mjekësi, aplikoni lule gëlqere përmbajnë vajra esenciale, glycosides hyperydyn, tylyatsyn, taninet dhe acid Askorbik.

Në mjekësinë popullore gëlqeres është përdorur si një tretësirë ​​si një ilaç djersitës për ftohjet, grip dhe rinses gojore si germicidit dhe dhimbje në kokë, fyt, gjakderdhje, belyah, shterpësi, nervozizmi, tuberkulozi pulmonar, ekzemë dhe abrasions.


2-3 tbsp lule Linden pour 1 litër ujë të vluar për një orë dhe tendosje. Një dozë e vetme - 1 filxhan për pritjen. Merrni temperaturën dhe ftohjet si një ilaç djersitës.

Mjedër zakonshëm
Shkurre, duke arritur një lartësi prej deri në gjysmë metër. Lulëzon në qershor-korrik, fruiting nga qershori deri në gusht, mjedër kuqe fruta ëmbël lëng. Ajo rritet në pyje, skajet e pyjeve, gullies si shkurre kokrra të kuqe edukuar në shtëpi. Në mjekësi përdorni fruta dhe degët. Mjedër zakonisht përmban malic, limoni, askorbik, oksid salicili, carotene dhe sheqer. Ajo është përdorur si një efekt mjeteve bën të dalë djersë dhe antipiretik.


Në mjekësinë popullore, raspberries përdorur për ftohjet, grip, kollë, gulçim, reumatizmi, ethe, sëmundjet e stomakut, zorrët, astma, neuroza, poshtër, anemi, urtikarie, ekzema, puçrra fytyre, skuqje.

2-3 tbsp fruta të thata dhe gjethet derdh 05 litra ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, kullimin. Merrni 1-2 gota çdo 2-3 orë.