Rutka bimë medicinale dhe pronat e saj


Rutka bimë medicinale dhe pronat e saj përmendur në 1543 në veprat e Leonard Fuchs në Herbalist e parë "Kopshti i Shëndetësisë", botuar në gjuhën gjermane në 1485. Informacion në lidhje me burimet e të dhënave dыmyanke informacionit njëjtat herbalists më vonë. Madje edhe atëherë, kjo bimë është përdorur në mjekësinë popullore për të trajtuar përdhes, hidropizi, sëmundjet e lëkurës, kapsllëk kronik, sëmundjet e mëlçisë dhe sistemit biliar, si dhe agjent të gjakut-pastrimi. Përveç kësaj, Rutka është përdorur si një mjet për të përmirësuar oreksin (rekomanduar vajzat malokrovnym) dhe tonik. Në të dhënat e H. Martsellы duke punuar në çështjet e përdorim njerëzor të bimëve dhe supersticioneve që lidhen me të, duke thënë se vajzat e reja janë të veshur në gjoksin e tij Rutka, duhet të jenë të martuar me një të riu i cili për herë të parë takohen në rrugë.


Përshkrimi i centralit.
Fumaria officinalis - është një fabrikë vjetore që ka gjethe të mira këndshëm dhe lule. Bimore arrin një lartësi prej dyzet centimetra, dhe në disa pjesë të shtëpizë. Rutka rrjedhin hollë, branched shumë, barishtore harlisur, të butë, i uritur, ka një pllakë ngjyrë kaltërosh. Gjethet kanë një ngjyrë gri-jeshile, të rregulluar alternuar. Në fund të bimëve kanë gjeth fletë dhe të lartë - sessile, disa prej tyre janë të ngushta dhe të vogla. Lule këndshëm mund të jetë hije e trëndafili në të kuqe të errët, dhe në krye ka një njolla e zezë dhe të kuqe. Lulet janë mbledhur në furçë tufë lulesh dhe kanë shportsa. Bimëve lulëzuar në qershor-korrik.

Fumaria officinalis më e zakonshme në vende si fara e keqe, ugar, kopshte të kultivuara dhe fusha. Ajo rritet grupe të dendura.

Kushtet korrje materiale medicinale para.
Të sigurojë këtë barishte gjatë lulëzuar. Në thelb korrur pjesët ajrore të tilla si fidaneve njerëzve të drejtë që nuk kërkojnë para shtesë nga toka. Rutka më të thatë në një shaded nga pika e diellit, trarëve të vogla.

Përbërja.
Substancat aktive bimët janë: protopyn, korydalyn, synaktyn, alkaloydovы lloji kryptokavyn, rrëshirë, e hidhur, choline, Mucin, flavonoids.


Aplikimi dhe pronat e shërimit.
Në mjekësinë popullore Rutka për një kohë të gjatë përdoret si lëndë e parë, e cila ka veti shëruese. Vetëm kohët e fundit studim i detajuar i bimëve "zvarritur" për të dыmyanke mjekësi shkencore. Në dыmyanke si në celandine (lulekuqe familjes bimore), përmban substanca aktive që nxisin lirimin e kanalet biliare, për shkak të faktit se ajo është në gjendje për të rregulluar rrjedhjen e biliare dhe xhiruar spazma. Kjo është arsyeja pse ajo është këshilluar për të aplikuar për çrregullime kronike dhe akute të sistemit biliar. Falë vetitë shëruese të bimëve fillon të dukshëm më e lehtë për të asimiluar ushqim, dhimbje në largohem djathtë e sipërme e barkut, humbi impuls të vjella dhe të përzier, dhe dhimbje koke janë hequr. Metoda NHS Germany Fumaria officinalis rekomandohet konstipacionit spastik dhe sëmundjeve të sistemit biliar.


Përshkruan produktet që përmbajnë një pjesë të individualitet Rutka, kompozime çaj që përbëjnë këtë fabrikë, së bashku me celandine, karamele mente, pupavkoy, centaury dhe pelin. Por në mënyrë efektive vetëm krijoj çaj me Rutka. Për ta bërë këtë, duhet 1 lugë rrjedh e bimëve derdh 14 litra. ujë, të sjellë një çiban dhe le të qëndrojë për 10 minuta, pastaj thahet. Është e rekomanduar për të përdorur jo më shumë se 3 gota gjatë gjithë ditës.
Rutka është dobësuar veprim në rastet e kapsllëk dhe pronës butë diuretik. Si punon kjo, në fund nuk është ende e qartë. Yyazytsirno, për shkak të faktit se mbajtja urinar dhe kapsllëk janë shpesh jo origjina spastik, efekti mund të jetë për shkak të mbjellë efekt antispasmodic. Si rezultat i të gjitha më lart, bimë medicinale mund të përfshihen në çaj të gjakut-pastrimi marra kurseve të caktuara në vjeshtë dhe pranverë. Përveç kësaj, lë shuma të vogla Rutka mund të shtohet në salads perime.


Pranvera sallatë recetë me Rutka.
Si bazë për t'u përdorur marule mbjelljes (65 përqind). Lë të rinj e luleradhiqe dhe yarrow, si dhe shnit-qepë doni të shtoni në pjesë të barabarta (30 përqind). Në pjesë të barabarta për të shtuar Rutka dhe Wort Shën Gjonit, pjesa e tyre duhet të jetë rreth 5 për qind.

Recetë trajtimet përzierje çaj për vjeshtë dhe pranverë.
Përbërja e këtij çaj, përveç Rutka përfshijnë lë thupër dhe hithër, rrënjë luleradhiqe dhe barin, horsetail, buckthorn leh, gjethe balsam limon, violet trengjyrësh. Këto përbërësit duhet të merren në pjesë të barabarta. Përzierje në një vlerë prej 2 lugë duhet të derdh 14 litra. ujë të vluar, të lënë për 10 minuta, pastaj tendosje. Ne rekomandojmë përdorimin e 1 filxhan dy herë në ditë. Ky çaj ndihmon në eliminimin e toksinave, lëngjeve të tepërta nga trupi, pastron lëkurën dhe përmirëson metabolizmin.


Efekte anësore.
Shmangni mbidozë, shprehën dhimbje në bark. Nuk ka efekte anësore të rrezikshme janë gjetur.