Vajra vegjetale dhe favor të


Gjatë gjithë historisë së saj, njerëzimi me sukses ka likuvalosya ushqim. Për shembull, në Mesdhe u konsiderua vaj ulliri shëndetshme. Por në të naftës nuk do të rritet. Si mund ata të zëvendësohen? Vajra vegjetale dhe përfitimet e përdorimit - artikull subjekt.
A vajra vegjetale mund të përdoret për të na kuruar? Ata mund të, dhe me sukses të madh. Në veçanti kjo vlen, natyrisht, vaj liri. Pas të gjitha, nuk janë traditat e vjetra të përgatitjes dhe zbatimit të saj. Tani liri dhe vaj liri janë përdorur kohë më parë në Rusi. Në veçanti, nuk është një recetë që quhet "vaj i Gjon Pagëzori", dhe para - vetëm kostum solemn dhe vaj vegjetal. Kjo recetë, duke gjykuar nga përmendur atë që më shumë se 2000 vjet. Tani liri dhe Wort Shën Gjonit vetëm edhe kanë pronat e shërimit, por kur ata janë të çiftëzohet - kjo është një cilësi të re. Me vaj liri extruded, i cili është derdhur Wort nxjerrjen e naftës barishte Shën Gjonit dhe të bëjë. Dhe Wort Shën Gjonit të mblidhen korrik 7 - ditën kur ai kishte aktivitetin më të lartë. Ishte dita Kisha kremton Lindjes së Gjon Pagëzorit (mes i verës) - kështu emrin modern të naftës.Si për të trajnuar kostum solemn të naftës? Për ta bërë atë në sasi të mëdha janë marrë 40 shishe litër. Wort korrik 7 Shën Gjonit është i mbledhur dhe në krye të shishe të mbushura me lule (10-15 cm), ndërsa shishe mbetur - e gjelbër rrjedh nga Hypericum, dhe të plotësoni të gjitha shishe prej liri të naftës. Procesi zgjat 40 ditë. Nga majat e zënë të naftës për përdorim të jashtëm, sepse shishe në këmbë jashtë - në diell. A shishe e qëndrimit të gjelbër në errësira ky vaj është për administrim oral. Ajo lidhet radikalet e lira dhe është e rekomanduar për kancerin dhe shumë sëmundje të tjera. Ajo ruajtura plotësisht omega-3 acide yndyrore polyunsaturated (PUFAs) vaj liri.


E pra, më të dobishme vaj të pastër flaxseed dhe se si ajo duhet të hani? Vaj flaxseed ka një efekt rigjallërues dhe ndihmon me shumë sëmundje (duke përfshirë diabet). Fakti që ai përmban omega-3 dhe omega-6 PUFAs, dhe në një raport ideal prej 3: 1. Ky raport është ende vetëm në vaj peshku. Nga rruga, vaj flaxseed erë kujton vaj peshku - si nuhatje e omega-3 PUFAs.
Sa për dozimin dhe përfitimeve, pastaj të naftës - një produkt ushqimor. Ju mund të filloni nga ajo normë ditë omega-3 PUFA gjetur në 2 tbsp vaj flaxseed. Dhe vetëm shijen e saj e hidhur dhe është i lidhur me praninë e omega-3 PUFAs. Vetëm mos harroni se komponenta më e vlefshme e këtij vaji për ngrohje shembet. Në Wort Shën Gjonit, përdoret vaj në liri edhe një bar? Kështu, bazuar në liri, në vend zënë naftës në Siberi ka zhvilluar një numër të vajrave bimore të ndryshme që mbulojnë efektin e saj kurative pothuajse të gjitha sistemet e trupit.


Ekstrakte te perdorura e detit buckthorn, Amaranth, karrota, jamball, trumzë, dyqanxhiu, cinquefoil shkurre. E gjithë kjo mund të jetë i lidhur me njëri-tjetrin produktit pasuruar dhe disa komponentëve për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme kronike. Në Mesdhe, vaj ulliri konsiderohet ende i shëndetshëm, veçanërisht kanceri i organeve femra. Por nëse gratë në vendet e Mesdheut, me të vërtetë kursen në onkologji, rusët, sidomos latitudes veriore - nr. Ne kemi për këtë qëllim e naftës më të përshtatshme flaxseed. Megjithatë, burimi më i vlefshëm dhe të koncentruar të acideve yndyrore polyunsaturated, përveç personit më të mirë për raportin është ende e lartë të pastërtisë vaj peshku.


• vaj flaxseed rekomandohet për gratë shtatzëna, parandalimin dhe trajtimin e arteriosklerozës, diabeti për të rivendosur aftësinë e membranave qelizore për të kaluar glukozës në qelizat me insulinë.
• zënë aplikimin e vajit të brendshëm të përdorur në trajtimin e kancerit dhe sëmundje të tjera, dhe - per perdorim te jashtem sëmundjeve të lëkurës.
• vaj kungull rikthen qelizat e mëlçisë, ka një efekt laksativ. Ajo ka një shumë të zinkut, e cila është veçanërisht e dobishme për shëndetin e njerëzve.
• vaj arre dhe heq dhimbje koke, migraines, etj

• vaj Cedar mbështet sistemin imunitar. Rekomandohet për fëmijët ndërtimin e kockave dhe kërc, palca e eshtrave, sistemin bronkopneumonare.
• vaj Sesam ka ndezur pronat, trajtojnë sistemin bronkopneumonare të përshtatshme për masazh, të rekomanduara për diatez hemorragjike, gjakderdhje të shpeshta.