Ëmbëlsirat më të dobishme


Ajo është konsideruar se e ëmbël e dëmshme për shëndetin. Por kjo deklaratë vlen jo të gjithë ëmbëlsirat, në mesin e tyre ka nga ata që janë edhe të dobishme!Çokollatë e errët. Në çokollatë me një përmbajtje të lartë kakao të pasura me vitamina, antioksidantë, flavonoids, proteina, kalcium, magnez dhe hekur. Çokollatë e errët është e mirë për sistemin kardiovaskular.
Alte. Ajo përmban hekur, fosfor dhe proteina, forcimin e indeve të muskujve. Përveç kësaj, pothuajse alte sigurt për shifra - në të cilat pak kalori, kështu që duke marrë yndyra për shkak të karamele e vështirë.


Marmelatë. Në marmelatë përmban pektin, e cila i jep një formë pelte-si. Ky funksion heq substancave të dëmshme, ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe normalizes tretje.


Pilulë. Pilulë si reçel, përmban një sasi të vogël të kalorive. Substancat të përfshira në ëmbëlsirat, promovon sekretim e toksinave dhe për të zvogëluar dëmin e shkaktuar nga rrezatimi.
Med. Në mjaltë përmban pothuajse sa më shumë kalori si në Sahara. Megjithatë, një produkt i ëmbël natyror, kështu që ajo duhet të jetë dy herë më pak. Për shembull, për të zëvendësuar dy lugë sheqer në çaj, vetëm një lugë çaji mjaltë. Por përfitimet e mjaltë nuk është pika: ai përmban aminoacidet, minerale dhe vitamina. Vseho100 hmeda mbulojnë nevojat e përditshme të trupit të njeriut në hekur, mangan dhe magnez.

Halva. Ky produkt shijshme ka një efekt rinovimin në sajë të vitaminave A, E dhe Grupi B. Konsumi i rregullt i halva lejon për të forcuar sistemin kardiovaskular dhe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës.
Jam. Ajo përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve, por vetëm në rast se përgatisë atë sa më shpejt dhe jo, si gjyshja ime mësuar për të bërë. Ajo është e dobishme bllokim - qershi thana, e bërë nga kungull, butë dhe arre.
Fruta veshur me sheqer. Ky produkt natyral përmban sasi të mëdha të antioksidantë, tocopherol, acid Askorbik dhe beta-carotene. Prania në dietë ëmbëlsuar fruta ndihmon në përmirësimin e përqendrimit, rritjen e efikasitetit, e stresit.

Kallam sheqeri. Fakti që sheqer kafe rrjedhin nga kallam është shumë më e dobishme shkencëtarët bardha tha njëzet vjet më parë. Ajo përmban magnez, hekur, kalcium, kalium, fosfor.
Manaferrat dhe fruta. Ata kanë një shumë të pasura me vitamina, minerale, antioksidantë që janë thelbësore për shëndetin e njeriut. Të pranishëm në manaferrat dhe fruta dhe pektin, taninet, proteina, karbohidratet, vajra esenciale, acide organike, fibër. Fruta duhet të jetë i pranishëm në dietën e përditshme!