Përbërja dhe të dobishme pronat e fiq


Shpesh, ne e quajmë këtë fiq frutash, edhe pse ka shumë emra të tjerë: fiku, kokrra të kuqe verë, fiku, fiku, smyrnskaya kokrra të kuqe. Fiq - një nga bimët më të vjetra të kultivuara. Atdheu i tij është konsideruar si krahinë malore të Azisë së Vogël (në territorin e Turqisë moderne). Ajo mund të shihet në Krime, Azinë Qendrore dhe Kaukaz. Në vendin tonë është shitur, kryesisht në formë të thata. Përbërja interesante dhe pronat e dobishme e fiq, e cila është përdorur gjerësisht si një agjent terapeutik.
Përbërja fikut


Fiq Nevыzrevshyy pangrënshëm, sepse ato përmbajnë latex kaustike. Si pjesë e frutave pjekur e një shumë të sheqerit, në mënyrë që ata të shijojnë butë e ëmbël apo cloying. Përmbajtja e tyre në fiq të freskët mund të arrijnë 30%, dhe të thata - 40-50%. Për më tepër, rritja e fyhah tharë proteina nga 1 në 6%, kështu që frutat kanë një shije të theksuar të ëmbël dhe duke ngrënë krijon një ndjenjë të ngopjes. Kjo kalori e fruta të thata është rreth 300 kalori në 100 g.

Pronat e dobishme e fiq për shkak të përbërjes së saj të pasur, i cili përfshin: acide organike, yndyrna, proteina, levuleza, glukozë, fruktozë, saharoze, taninet. Me Acidet mund të identifikojë disponueshmërinë e folik, glicerinë, panteonovoy, dru kinine, malic dhe Shikimic. Por mbi të gjitha ai përmban acid limoni.

Frutat fiq shumë pektin, carotene, vitamina B, A, PP, C. Sipas kalium është e dyta vetëm për arra. Me të njëjtat minerale gjenden: fosfor, kalcium, magnez, sodium dhe të tjerë.
Si pjesë e pllakatë që formon në fiq të thata, glukoza, fruktoza, asparagine, lysine, limoni dhe acid malic.

Pronat e dobishme e fiq
Sipas hulumtimit, është vërejtur se njerëzit të cilët shpesh konsumojnë fiq, më pak të prirur për sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut. Kjo i atribuohet faktit se fibrave indet fetale përmbajnë substanca që zvogëlojnë kolesterolin në gjak. Nga sëmundjet koronare të zemrës mbrojtur acide yndyrore omega-3 dhe omega-6. Fiq hypertensive dobishme sepse ndihmon për të normalizuar presionin.

E habitshme është se prania e një numri mjaft të madh të saharoze dhe glukozës, fruta të freskëta, megjithatë, mund të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak. Kjo vlen vetëm për fiq të freskëta dhe të thata sigurisht nuk është për shkak se ajo nuk është e këshillueshme për të ngrënë diabet.

Kjo ndikon pozitivisht në traktin gastrointestinal dhe veshkat. Të përfshira në enzimë fitsyn bimore, ndihmon për të reduktuar koagulimit të gjakut, parandalon mpiksjen e gjakut dhe ndihmon rezorbimit.
Kur lodhje fizike dhe mendore, humbja e përqendrimit, të shërohem pas sëmundjes, duhet të përfshihen në dietën e përditshme të disa fiq frutave. Një boshatisje fortë hani ato të dobishme në lidhje me bajame. Prania e hekurit, të kompensojë për mungesën e këtij elementi dhe është e rekomanduar për mangësi hekuri anemi. Ata janë në gjendje për të shtypur etjen dhe për të zvogëluar temperaturë të lartë trupore.


Një tjetër pronë e rëndësishme e fikut të dobishme konsiderohet se është një agjent efektiv anticancer profilaktik. Të përfshira janë substanca që minimizuar mundësinë e kancerit dhe kancerit të stomakut dhe të kancerit të gjirit.
Pronat kurative janë gjethe fiku dhe bimët. Ato janë përdorur si anti-inflamator dhe antiseptik si edhe të normalizojnë metabolizmin. Furocoumarins që janë pjesë e gjethet e fikut, të ndihmojë në sëmundjet vitiligo dhe plishyvosti rrethore.


Për një kohë të gjatë ne e dimë një ilaç i mirë për kollë, kollës së mirë, dhimbje fyti dhe sëmundjeve të fytit. Duhet të marrë 3-4 fiq të thata fruta, imët pres ose mish i grirë. Shto një gotë qumësht dhe vlim për 5-10 minuta në ngrohje të ulët. Pi 1/2 filxhan 4 herë në ditë.
Si një laksativ efektive mund të përdorni përbërësit natyral. Ajo do të marrë 100 gram. të thata fiq dhe rrush të thatë, 1/2 lugë arrëmyshk terren dhe xhenxhefil terren. Të gjitha komponentët përzierje mirë dhe të bluaj. Shkarko nga masa e topa me një diametër prej 07 cm. Hani 1-2 topa në ditë. Shitore në frigorifer në një kavanoz qelqi të mbyllur.


Fiqtë ujore zgjidhje lehtëson dhimbje gjatë urinimit, dërrmuese gurë në veshka dhe promovon sekretim e tyre nga trupi. Për ta bërë këtë, 4-5 copë e fiq e frutave mbushur me 1 filxhan ujë të vluar dhe vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët. Fiq zbutur duhet të shtrihet edhe. Rezulton supë gjatë ditës për të bërë 1/4 filxhan.
Për shërim të shpejtë të djegieve do të ngjisni me fiq të freskëta ose të thata. Një zierje e lë të fikut ndihmon për të hequr qafe kruarje të lëkurës. Për të shpejtuar hapjen në vlim të vënë fiq të freskët, ose të thata, por ngjyhet më parë në qumësht. Lëng, i shtrydhur nga gjethet ndihmon në zvogëlimin e lythat.

Shurup Fig dobishme për fëmijët dhe njerëzit pas një sëmundjeje të gjatë si përmirëson oreksin dhe për të përmirësuar tretjen.

Contraindication
Përkundër faktit se fiku është i dobishëm në shumë sëmundje, është e nevojshme për të marrë parasysh disa nga tiparet e çdo përdorim i fiq mund të dëmtojë. Fruta të thata janë të kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga diabeti dhe pancreatitis. Ato nuk mund të përdoret në sëmundjeve inflamatore të sistemit tretës, veçanërisht në enterit. Për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit oxalic nuk duhet të hahet për njerëzit me një tendencë të formimit të gurit dhe përdhes. Që fiq mjaftueshme kalorive, kjo nuk rekomandohet për njerëzit me peshë të tepërt.


Mos harroni rregullin: "Mjet që ndihmon një person mund të jetë i kotë dhe madje edhe të dëmshme për një tjetër". Para se të aplikoni fiq, si një mjet terapeutik, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.