Përbërja dhe të dobishme pronat e asparagus


Asparagus nuk është disa bimë ekzotike dhe, megjithatë, ajo nuk është aq e përhapur në vendin tonë, por struktura dhe pronat e dobishme e asparagus meritojnë vëmendje të veçantë. Për të i kushtoj vëmendje për atë, dhe të cilat janë Kundërindikimet?
Habitatit preferuar e bimëve - klima e thatë. Planeti ka rreth 100 lloje të familjes asparagus. Në Rusi rritet vetëm rreth 8 lloje. Disa prej tyre janë herbs, të tjerët - shkurre. Më të famshme asparagus shkurre normale ose e bukur dekorativ Asparagus. Ajo është përdorur për të dekoroj marrëveshjet lule, në gatim dhe si një bimë medicinale.


Rreth asparagus dinte disa shekuj më parë. Në pronat e saj të dobishme dhe terapeutike shkruara në traktatet e lashta, ajo portretizohet në monumente si shenjë mirënjohje dhe respekt. Ajo u rrit dhe qëllimet kuzhinës dhe medicinale.

Përbërja dhe të dobishme pronat e asparagus
Asparagus takon një dëm të reduktuar bimëve kalori. Në 100 gram ajo ka:
- Kalori - 20;
- Karbohidratet - 31;
- proteina - 19;
- yndyrë - 01.

Nutritionists vlerësojmë atë si ushqim diete, dhe gatuan - për aromë e saj unik dhe shije.

Struktura e kësaj bime janë: saponins, coumarins, asparagine, acide organike. Asparagus është e pasur me vitamina B, A, C, E, K, carotene. Kjo shumë kalium, kalcium, hekur, mangan, bakër, selen, acid folik dhe vitamina të tjera. Ajo është një burim i shkëlqyer i fije dietetike. Në përmbajtjen e vitaminës A është domate pak inferiore asparagus.
Ajo i përket aphrodisiacs natyrore. Prania e asparagines përmirëson funksionimin e sistemit qendror nervor, mëlçisë, rrit efikasitetin, redukton lodhjen. Ajo aktivizon sistemin imunitar, rrit elasticitetin e lëkurës, ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve. Rrit prodhimin e hormoneve tiroide, hormonet e rritjes, rritjen e hemoglobinës, merr pjesë në procesin e hematopoiesis.


Komponimet natyrore kumarin efekt pozitiv në enët e zemrës dhe gjakut, parandalojnë mpiksjen e gjakut. Saponins kanë efekt anti-inflamator dhe expectorant, rregullimin e minerale dhe-ujë kripë metabolizmin. Carotene përmirëson shikimin tonë, për të mbrojtur trupin nga radikalet e lira, të zvogëlojë rrezikun e kancerit.
Asparagus është një diuretik i mirë. Dobishme e saj për të përdorur në përdhes, inflamacion të legenit veshkave dhe traktit urinar, nefrit. Kjo ndihmon për të sjellë trupin e toksinave.


Falë përbërjes dobishme, asparagus vetëdije referohet ilaçe. Në recetat e zierje mjekësi tradicionale e rrënjët e asparagus është përdorur si një qetësues, analgjezik, anti-inflamator dhe diuretik. Ata janë përdorur në:
- diabeti;
- takikardi;
- artrit dhe reumatizma;
- epilepsi;
- Sëmundjet urogjenitale (pyelonephritis, pezmatim nervi, pyelitis);
- edema e lidhur me renale dhe kardio - pamjaftueshmërisë vaskulare;
- edemë;
- sëmundjet e lëkurës;

- sëmundje të prostatës;
- sëmundjet kardiovaskulare dhe të tjerët.

Asparagus përdoret si një mjet për dërrmues dhe heqjen e gurëve nga veshkat dhe mëlçinë. Ajo mund të rritur potencë mashkull.
Në mesin e healers mendohet se asparagus "zgjuar" bar. Nëse një person është i shëndetshëm, ai nuk do të ndjehen të ndonjë ndryshim të rëndësishëm të mjekimit bazuar në asparagus, por të sëmurët - ajo definitivisht ndihmon. Ndërsa në qoftë se ajo përcakton se kush ka nevojë për ndihmën e saj, dhe që nuk është.

Hipertensionit, veshkave dhe mëlçisë
Muzik 1 lugë gjelle rrënja e thatë e asparagus dhe derdh 500 ml ujë të valë. Vlim për 15 minuta dhe të lënë për rreth një orë. Tendosje supë dhe për të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit.
Kur pafuqi dhe hemorroide
5-7 manaferrat, vendin e bimëve në një termos dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Le të qëndrojë për 8 orë. Pini 1 lugë gjelle 4 herë në ditë.
Kur cardioneurosis, goiter toksike dhe takikardi
1 tbsp herbs asparagus pour 1 filxhan ujë të valë dhe kuzhinier për 5-10 minuta. Cool dhe tendosje. Merrni 1/2 filxhan supë në 4 herë në ditë para ushqimit.

Supë është e përgatitur, e njëjta recetë mund të përdoret si një locion për zonat e prekura të trupit purulent, psoriatic, eczematous dhe lezione të tjera të lëkurës.
Me urolithiasis
Hidh 2 lugë rrënja e thatë e asparagus 3 gota ujë të ftohtë dhe vihet në zjarr. Të sjellë një çiban dhe për të hequr nga të nxehtit. Le të qëndrojë për 20-30 minuta dhe tendosje. Pini 1 gotë 2-3 herë në ditë para ushqimit.
Përdorni një cleanser me inflamacion të lëkurës dhe si një pastrimin.

Reumatizma, sëmundjet e prostatit dhe anemi renale
Është e dobishme për të marrë një koktej të lëngjeve në përmasa e mëposhtme:
- lëng karrote - 100 ml;
- Lëng marule - 50 ml;
- lëng asparagus - 50 ml
Në përdhes
Përgatitja shurup nga recetë e ardhshme. Fllad shtrydhur lëng i lakër asparagus përzier me sheqer në një raport prej 1: 2. Vihet në zjarr dhe uvaryvayte për 1-15 orë në ngrohje të ulët. Merrni 2-3 lugë rezultuar shurup 3-4 herë në ditë.

Contraindication

Raste të raportuara ku edhe kur ju prek bimët, në individë të ndjeshme mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe skuqjen. Veçanërisht të kujdesshëm që ju duhet të jenë njerëz të prirur për të reaksioneve alergjike.
Të përfshira në saponins Asparagus mund të shkaktojë iritim të stomakut, kështu që ju duhet të jenë të kujdesshëm në sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe të mos abuzojnë bimore gjatë acarimin.

Asparagus është një perime e shijshme dhe ushqyese. Në ushqim konsumuar filizat vegjël me lëng në formën e supave, salads dhe enët anësore. Ajo është ngrënë të freskëta, të ziera, të skuqura ose të pjekur.

Në qoftë se ju përdorni asparagus si një agjent terapeutik, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.