Përbërja dhe të dobishme pronat e salcë kosi


Të gjithë ne të njohur me shije të fëmijërisë së këtij produkteve delikate qumështit si salcë kosi. Këtu është një vështrim më të afërt në këtë produkt, jo vetëm e shijshme, por edhe të shëndetshëm - të marrin në konsideratë përbërjen dhe të dobishme vetitë e salcë kosi. Pra, kosi krem ​​- një produkt i thartuar qumësht bërë nga krem ​​zgjedhur të freskët me yndyra të mjaftueshme. Për një krem ​​të trashë kosi dhe krem ​​të ëmbël dhënë kohë për të pjekur, pastaj shtoni krem ​​nga majaja e bakteret e acidit laktik. Nëse përdoret për krem ​​krem ​​gatimit që rrjedhin nga qumështi natyral tërë, salcë kosi shkon shumë i butë, ushqyese dhe të dobishme.


Salcë kosi: Përbërja kimike
Pavarësisht nga yndyrë në përbërjen krem ​​janë aq të nevojshme për organet vitamina tona dhe mineraleve të tilla si A, E, C, H, D, vitamina B, një numër i madh të mineraleve - kalium, kalcium, magnez, natrium, hekur, fosfor, klor, etj Gjithashtu salcë kosi është i pasur me proteina, yndyrna dhe karbohidratet, ajo ka mjaft ujë, saccharides, acide organike dhe yndyrore, hirin dhe kolesterol.
Pronat e tyre të dobishme bëhet kosi për shkak të baktereve acid laktik, përveç kësaj, në zakvashuvannya krem ​​dhe qumësht proteina do të ndryshojë strukturën e saj, duke u bërë të lehtë për të tretet me trupin tonë. Kështu, krem ​​efekt i dobishëm në tretje, si dhe produkte të tjera të qumështit: kefir, kos, qumësht i thartuar. Por mos harroni se të gjithë duhet të jetë masa!


Pronat e dobishme salcë kosi
Salcë kosi është vlerë e madhe për njerëzit me dobësuar pas organizmit të sëmundjes, në mbingarkesë mjaft të shpeshta nervor, lodhje, dhe kjo nuk është e kundërindikuar në pacientët me sëmundje kardiovaskulare dhe trashje, si dhe salcë kosi është e rekomanduar si një zëvendësim për naftë. A nuk e lënë pas dore këtë produkt dhe ata që xhelozi shikuar figura dhe Dieter tyre. Mos harroni se krem ​​është e madhe si një produkt dietetike në ditë agjërimi, përmirësimin e tretjes dhe duke kontribuar për të shpëtoj trupin e toksinave.


Ditë agjërimi me salcë kosi
Për trajtimin ditë të krem ​​e yndyrë mesme apo të ulët - ajo do të çlirojë trupin e lëngjeve të tepërta, normalizimin e proceseve metabolike që ndihmojnë trupin tuaj të shpëtoj nga palë - të kilogramë dytë shtesë. Një dietë e tillë është gjithashtu e rekomanduar për njerëzit me diabet tip II në qoftë se ata kanë një problem me trashje.
Norma është 400 gram krem ​​20-30% yndyrë, ajo duhet të hani 80 g çdo 3 orë. Rezultati duhet të merrni 5 pritjet. Gjatë gjithë trajtimin ditor të salcë kosi, ndryshe nga dietat e tjera, janë të lejuar për të pirë jo më shumë se 2-3 gota shypshynovoho infuzion. Nuk ka nevojë për krem ​​shumë ngadalë, në pjesë të vogla, lugë kafe të mirë. Në këtë rast, iluzioni që keni ngrënë pjesë të vogla. Një metodë e ngjashme mund të aplikohet në lidhje me kurset e parë dhe të dytë, në mënyrë që të mësojnë për të ngrënë pak, por kalori.

Ditë të tilla agjërimi ju mund të organizoni për veten të paktën një herë në javë dhe më të mirë të të gjitha, në qoftë se ajo është burimi i ditës së punës. Megjithatë, dieta nuk duhet të përfshihet, ajo është e mirë për ditët alternative e shkarkimit të muajit, dhe një muaj i agjërimit ditë atje. Kjo nuk do të thotë vidyazyka përdorimin e plotë të krem, thjesht shkoni përsëri në dietën tonë të zakonshme, duke shtuar se në salads dhe enët e tjera, por mos harroni parimet e ushqimit ndërveprimit. Atletët krem ​​ditë agjërimi nuk rekomandojnë shpenzimet duhet të jenë të kujdesshëm dhe njerëzit me sëmundje kronike, para se ajo duhet të konsultoheni me një specialist


Compatibility me ushqime të tjera kosi
Salcë kosi është në gjendje të të kombinohet me pothuajse të gjitha produktet e tjera. Megjithatë, është e rekomandueshme që të provoni një kombinim të qumësht i thartuar, mish, peshk, ëmbëlsirat, sheqer dhe arra, madje kuzhinës ruse dhe ofron vetëm një kombinim të tillë - krap pjekur me salcë kosi. Mishi mund të jetë piqem mirë në salcë krem, duke zëvendësuar ato majonezë famëkeq dhe të dëmshme. Vetëm një rregull - çdo gjë duhet të jetë në moderim!
Nëse ju doni të, pas një dite të vështirë krem ​​de-stres me sheqer, mundësisht mjaltë zëvendësues sheqer dhe shtoni një kanellë pak dhe karafil (në shije). Përfitimet do të jetë shumë më tepër.

Salcë kosi është shumë e përshtatshme për çdo sallatë të ulët-kalori dhe perime, fruta dhe manaferrat; dhe një pjatë si kërpudha skuqur me krem ​​- dhe mjaft delikatesë. Krem kosi - një mysafir i mirëpritur në tryezë me mbushur lakër, dumplings, cheesecakes, muffins dhe pancakes, ajo është shtuar në brumë, buding dhe puding. Në recetat e shumë vendeve dhe popujve me salcat e përgatitura, krem, salcat dhe desserts, dhe në pa se nuk mund të bëjë ndonjë supë apo turshi, nuk supë, asnjë supë, dhe vetëm hash ruse pak njerëz përshtypje gourmets.


Krem Normal konsumi
Pra, sa krem ​​mund të përballojë të mos dëmtojë trupin tuaj? Shkencëtarë, mjekë, biologë, psikologët vlerësojnë se në njerëz normalë një vit kanë për të ngrënë 65 kg këtij produkti. Nëse kjo shifër përkthehet në vlerën e përditshme, atëherë ajo shkon vetëm 20g, ju shihni se norma mesatare është shumë, kështu që kjo shifër duhet të shihet vetëm si përafërt.
Krem normale konsumi duhet të përbëhet nga duke marrë parasysh shumë aspekte: shpenzimet e energjisë në trup, të ushqyerit bilancit, praninë në dietë në sasi të mjaftueshme të substancave vitale, dhe duhet të marrë në konsideratë moshën, gjininë, pesha, etj

Kjo është arsyeja pse shkalla e konsumit të produkteve të caktuara që duhet të llogaritet në mënyrë individuale, por që në vendin tonë ka shumë pak që aplikojnë këshillën e një mjek diete, siç është bërë zakon në Perëndim duhet të mësojnë të mbështeten në rregullat e tyre.