Përbërja dhe të dobishme pronat e Kivan frutave


Sot, tifozët e ekzotike jashtë shtetit kanë mundësi për të provoni disa fruta të pazakontë të mrekullueshme. Një nga këto fruta është Kivan. Shumë do të jenë të interesuar të dinë për përbërjen dhe pronat e dobishme e Kivan fruta.
Përshkrim
Kivan ka madhësinë e një portokalli të vogël dhe është ovale, si një gështenjë, fruta, të mbuluara me thumba të trasha butë. Ju gjithashtu mund të mësoni Kivan me divorc mermer në lëvozhgë portokalli. Pamja e tij Kivan pëlqen një tjetër fruta ekzotike - anhuryyu, por ata shije krejtësisht të ndryshme. Nën lëkurë qëndron Kivan xhelatinë-si tul gjelbër me shumë fara të bardhë. Venat e butë dhe muret ndajnë atë në sektorë të shumta.Fruta ekzotike që rritet në shumë vende të Amerikës së Jugut dhe Afrika e Jugut. Ajo preferon klimë subtropikale dhe tropikale, por edhe rritur me sukses në Kolumbi, Zelanda e Re, SHBA dhe Izraelit. Në varësi të vendit të rritjes, ka lloje të ndryshme. Popujt e vendeve të ndryshme e quajtur Kivan ndryshe: pelte pjepër, pjepër Afrikës horned ose kastravec.
Lyanoobraznoe Kivan është një bimë që ka shumë faceted gjobë rrjedh. Rrjedh rritet në gjatësi prej 3 deri 6 metra dhe janë shumë të qëndrueshme. Lë me pesë lobes, kujton e lë kastravec kanë qime të vështira të trasha, dhe pak më të vogël se madhësia e kastravec.


Kjo fabrikë ka një normë të lartë të rritjes dhe të aftë për të periudhës vegjetative qilim jeshil zonën obplesty ngurta mjaft të madhe. Në thelb, për kultivimin e bimëve përdoren rrjetat e veçanta që shtrihen në vende rritjen Kivan.
Lulëzuar Kivan është shumë e shkurtër. Lule të vogla të verdhë që mbulojnë rrjedh e bimëve në të gjithë gjatësinë e tyre, janë shpalosur në mëngjes dhe do të thahen nga pasdite. Zakonisht Kivan ka një fertilitetit të lartë. Në një sezon të favorshme, dhe me kujdes të mirë nga një fabrikë mund të mbledhë deri në 200 fruta.


Kivan Përbërësit fruta
Frutat ndryshojnë kalori të ulët. Ajo është vetëm 44 kalori në 100 gram. fruta. Pavarësisht nga kjo, bimore tul ka një numër të madh të makro - kalium, fosfor, magnez, natrium dhe kalcium. Gjithashtu gjenden në përmbajtjen fruta të mangan, bakër, hekur dhe zink. Rich Kivan dhe vitamina. Ai përmban të gjitha vitaminat B (të tilla si acid Pantothenic, pyridoxine, niacin, thiamin, acid folik, riboflavin), vitamina A (beta-carotene) dhe C (acidi Askorbik), shumë e kripërave minerale alkaline, acide organike, P substancat dhe sheqer aktive.


Pronat e dobishme dhe aplikacionet
Kjo mikro pasur - dhe makro, vitamina përbërja lejohet Kivan konsiderohet si një tonik i shkëlqyer. Është e rekomanduar për përdorim në sezonin e ftohtë, kur trupi ka nevojë për më shumë të ushqyesve. Vitaminat C dhe, që përmbahen aty, të rritur imunitetin dhe për të parandaluar depërtimin e trupit të viruseve dhe mikrobeve. Kalori të ulët lejon Kivan në dietat dhe do të kënaqë tifozët e pjatave të ulët-kalori.


Sidomos e vlefshme ky fryt mund të konsiderohet në lidhje me përmbajtjen aty kaliumi, e cila është thelbësore për funksionimin e duhur të trupit të njeriut. Kaliumi është i nevojshëm për të ruajtur ekuilibrin acid-bazë dhe përqendrim osmozik e qelizave të gjakut, normalizimin e bilancit të ujit dhe krijimin e kushteve për tkurrje të muskujve. Të gjitha këto prona të bëjë Kivan të dobishme për njerëzit që vuajnë nga çrregullime kardiovaskulare apo sëmundjeve të traktit gastrointestinal.
Në mesin e tifozëve të këtij kos frutash madh popullor me lëng e saj.

Kivan gjetur përdorim të gjerë në kozmetikë. Ai përdoret me sukses për të bërë maska. Shtimi lëng bimë kos, mjaltë ose komponentët e ndryshme biologjike mund të jenë të dobishme për të përgatitur një maskë për fytyrën dhe trupin.

Shumë vende janë rritur gjatë këtë fabrikë, duke përdorur vetitë e saj astringent. Ata Kivan përdorur për shërimin e djegiet dhe plagët.

Si Kivan hani?
Shije Kivan pazakontë të ndryshme, por delikatesë. Disa tifozë konsiderojnë fruta që i ngjan një përzierje e shije me shalqi, banane dhe pjepër. Të tjerë argumentojnë se mendoni se shije kivi, gëlqere dhe avokado. Kjo lejon Kivan si duke e bërë desserts fruta, dhe si një perime, duke shtuar se në enët djegëse.


Fruta mund të hahen të papërpunuara, mund të shtohet në sallatë, dhe ju mund të bela ose të marinoj si trangujve. Për të bërë rezervat e zakonshme për dimrin e shije të pazakontë dhe shije, shtoni lëng frutash kur gatim në komposto dhe dehja.
Gjithashtu, për shkak të pamjen e saj të pazakontë, frytet e kësaj bime mund të përdoret për të dekoroj enët me tryezë layout. Dhe tul vuri lugë dekoroj desserts, të prerë në gjysmë dhe zhvishem përdorur si enët e pazakontë në perime, peshk ose mish. Ju mund të dekoroj Kivan ushqim të ëmbël, feta.


Në vendet ku rritur Kivan, një pjatë popullore, e cila do të jetë interesante për tifozët e exoticism kuzhinës. Cook nuk është e vështirë - një përzierje e detit me djathë në krye dhe dekoroj një Kivan pulpë frutash. Shërben në gjysmë, pastrohen nga pulpë, zhvishem fruta, vënë në spikes.
Për marinating Kivan përdorur fruta papjekur. Sipas ekspertëve, shije është shumë më superior për shijen e thjeshtë e kastravecave turshi. Për më tepër, marinuar Kivan përmbajnë shumë më e dobishme për trupin.


Kur përdoret Kivan papërpunuara të prerë atë në feta. Ju mund të ndarë fruta në gjysmë dhe lugë derdhur tul pelte-si.