Përbërja dhe të dobishme pronat e drithërave elbi


Miell i bluar trash elb - përpunimit produkt elb kokrra nga shkatërrimtar. Për të prodhuar drithëra përdorur unpolished dhe i palëmuar pllaka, por pastruar nga kokrra filmit të elbit. Pas dërrmuese kokrra të drithërave elbi nga forma të ndryshme dhe madhësive. Miell i bluar trash elb janë klasifikuar nga numri - 1 2 dhe 3 në varësi të madhësisë së kokrrave, ajo llojet duke mos ndryshme. Në thelb drithëra përzierje të madhësive të ndryshme, por ju mund të blej një pjesë e pasme të vogël apo të madhe. Dridhë i zhveshur elb më e dobishme se elbi, e cila është bërë edhe nga elbi, por përmban pak fibra. Le të shikojmë në përbërjen e dobishme pronat e kokrra elbi.


Përbërja e drithërave elbi
Në elbi bollgur janë një numër i madh i karbohidrateve komplekse, niseshte, proteina bimore, fije dietetike. Gjithashtu i pranishëm në sasi të mjaftueshme në formën e yndyrës ngopur acide yndyrore, sheqer natyrore. Përbërja e kokrra elb pako e vitaminave, elementët gjurmë. Që vitamina janë A, D, E, PP, grupi B, sidomos një numër i madh i acidit folik shumë të dobishme. Me minerale në elbi përmban kalcium, kalium, magnez, fosfor, natrium, squfur, zink, hekur, bakër, mangan, bor, fluorit, kobalt, silic, krom, molibden.


Fosfor nënkuptuar në kokrra elbi nevojshme për funksionimin normal të trurit dhe të metabolizmit në trup. Krahasuar me drithëra të tjera, elbi pasura në kalcium, kalium dhe mangan. Kjo e bën dridhë i zhveshur elb më e dobishme për të moshuarit. Zink, bor, kromi, fluori, silic, gjithashtu janë pjesë e elbi janë biologjikisht sasi të konsiderueshme, siç thonë shkencëtarët.

Struktura e kokrra të elbit është rreth 65% karbohidratet ngadalë tretshëm komplekse dhe 6% yndyrë, shumë të nevojshme për tretje. Me indeve pastruar stomakun, zorrët produkteve që rrjedhin prishja, toksinave të dëmshme. Në kokërr elbi përmban proteina 10%, dhe ajo ka më shumë vlerë se sa proteina gjetur në kokrra e grurit. Proteina Elb është zhytur pothuajse tërësisht, si shumë proteina tjera vegjetale.


Përbërja dhe përmbajtja kalorike e qull elbi
Elbi dhe elb qull përgatitur nga drithërat e përpunuara. Ndryshe qull elb, elb butë dhe i butë. Në lidhje me këtë, ajo është përdorur më shpesh në ushqim diete dhe fëmijës është më e dobishme për të gjithë drithërave. Në elbi Qull shumë kalori në ushqim shërbejnë vetëm 325-330 kalori.
Qull e gatshme, si dhe elb, të pasura me vitamina A, D, PP dhe B, minerale të tilla si kalium, fosfor, mangan, magnez, zink, bakër, bromine, krom, kobalt, jod dhe folik, Pantothenic aminoacidet, shumë e vlefshme për fibra natyrale të trupit.


Pronat e dobishme e drithërave elbi dhe drithëra
Elb qull veçanërisht e dobishme për njerëzit që vuajnë nga çrregullime të tretjes, sëmundjet kronike të stomakut dhe të zorrëve të vogla. E mirë për të përfshirë në dietën e qull elbi, i gatuar në qumësht, e cila është shtuar për të naftës gjalpë, perime edhe më të mirë. Kjo qull përmirëson funksionimin e zorrëve dhe eliminimin e toksinave nga trupi.
Më qull elb dobishme përmbajtje të lartë të aminoacideve si lysine dhe shumë të tjerë. Aminoacidet kanë veti të forta antivirale që reduktojnë yyazytsirnist e gripit, herpesit dhe sëmundjeve të tjera virale.


Përmbajtje të lartë fosfori bën qull elbi dobishme për normalizimin e proceseve metabolike në trup. Të përfshira në kalium drithërave është zhytur mirë, e cila është e rëndësishme për shëndetin. Për shkak të mineraleve është i qeverisur nga truri, duke rritur produktivitetin e procesit dhe vendimet e të menduarit.
Kokërr elbi përdorur për të bërë kokrra elbi, kanë jo vetëm e dobishme, por, në fakt, pronat medicinale, dhe është një antibiotik i mirë natyror. Ata janë përdorur për të trajtuar shumë sëmundje të tilla si artriti, hemorroide, diabet, sëmundje të mëlçisë, veshkave, fshikëzës dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, probleme vizion. Elb qull - një ilaç i madh natyror që ka diuretik, mbrojtje, pronat antispasmodic. Me këtë produkt, ju mund të shpejt dhe në mënyrë efektive mund të shpëtoj peshë të tepërt, të normalizuar nivelet e kolesterolit në gjak.


Kjo gjellë të shijshme dhe të shëndetshme duhet të përfshihen në dietë të rregullt, dhe pastaj ju të bëhet energjik dhe të aftë për punë, ju do të keni një ndjenjë e madhe dhe një humor të mirë!