Sporysh shërim pronat dhe Kundërindikimet Përdorimi i knotweed në mjekësinë populloreRezoluta (ose zog malësor) - bari shumë i thjeshtë. Ju keni takuar ndoshta e saj, edhe pse shumë rrallë në natyrë. Sporysh rritje në shtigje shkelur, fusha ujdisur futbolli dhe vende të tjera jo pjellore.
Knotweed shpezëve mund të filloj së bashku në terren, ose të rriten shkurre si të ulët. Sepse mund të ecin dhe madje edhe të kandidojë - bimët rrjedhin mbushur fibrave elastike të cilat nuk lejojnë degë të thyer. Por, pavarësisht thjeshtësinë e saj, knotweed ka disa prona medicinale të vlefshme që njerëzit në të kaluarën përdorur gjerësisht.
Rezoluta: pronat mjekësore

Në mjekësinë popullore, pronat më të dobishme knotweed është përdorur gjerësisht për trajtimin e urolithiasis. Ekstrakti i saj ndihmon thyej shkëmbinj të mëdha, dhe janë një mjet i mirë për parandalimin.

Për trajtimin e urolithiasis rekomandojnë përdorimin e recetë e mëposhtme:

3. lugë barishte vendosur në një tas smalt dhe derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar dhe të ngrohur 15 minuta në një banjë me ujë. Me infuzion të ftohtë për 45 minuta, tendosje dhe shtrydh pjesën tjetër. Sillni volumin rezulton në 200 ml me ujë të zier.

Merrni filxhan tretë 3 herë në ditë para ushqimit për 3 javë.

Mbani në mend se Kundërindikimet kontesteve (shih më poshtë)!
Per rikuperimin e sistemit të tretjes mund të përdoret gjithashtu knotweed. Ai është në gjendje të mbrojë Mukoza e lëng stomakut, siç përdoret për ulcerat dhe gastrit.
Një mjekët interesante recetë ofrojnë njerëzit me ulcera trofik:

Ju duhet të knotweed lëng të përzier me mjaltë dhe lëng panxhar, shtoni përzierje bollgur dhe brumë që rezulton është vënë për dy ditë për të pastruar plagën.


Sporysh përmirëson koagulimit të gjakut, kështu që është përdorur në gjakderdhje. Dhe për të trajtuar aneminë në njerëz duke përdorur mjetet e knotweed infuzion dhe lëng panxhar.
Pronat medicinale knotweed përdorur për marrjen e shpëtoj nga tuberkulozi:

Në proporcione të barabarta pluhur të përziera malësor zog, njëpasnjëshëm të thata zhvishem e rrepkë zi dhe mjaltë hikërror. Përzierje është infused për 4 ditë, atëherë përdoret një lugë çaji çdo 6 orë me qumësht dhie.

A nuk e shpresoj se kjo do të jetë një sëmundje e rëndë vetëm nëpërmjet këtë recetë, por ajo mund të jetë një ndihmë për të provoni.

Dhe këtu është një tjetër knotweed interesante të pronës. Rezulton se ajo është përdorur për snakebites dhe kafshët tërbuar. Për ta bërë këtë, e përdorur supë të thjeshtë: 2 lugë. lugë në një xhami të ujit.
Në të gjitha këto prona, zog bar është thjesht e pasur me vitamina. Për vitaminë C knotweed disa burime në krahasim me hips. Gjithashtu, ai përmban një numër të madh të vitaminave E dhe C, provitamin A (carotene).


Rezoluta: contraindications

Së pari, disa njerëz kanë ndjeshmëri ndaj infuzione dhe decoctions nga alpinist shpendëve. Nëse ju jeni në këtë listë, ju janë të garantuara për efekte të tilla - skuqje të lëkurës, dyspnea, pruritit.

Grupi tjetër i njerëzve që kanë contraindications të përdorin knotweed - dhe kjo grua shtatzënë.
Nëse keni gjetur në gurë të traktit urinar të mëdha se 6 mm, të zbatohen edhe knotweed nuk mund.
Që nga bari ka tendencë të rritet koagulimit të gjakut, rritet grumbullimi trombociteve gjithashtu një contraindication.
Më shumë kujdes kërkojnë disa sëmundje të zemrës, angina, goditje, apo sulm në zemër.
Mjekësi zyrtare gjithashtu bën listën e Kundërindikimet moshën 12.
E pra, pronat e dobishme dhe Anëshkrim knotweed kemi biseduar. Së fundi, ne mund të përmendim disa fakte interesante:
Emri "mosmarrëveshje" iu dha uzinës duke pronës fidaneve rilindur shpejt ("mosmarrëveshje" - një lloj sinonim për "të shpejtë");
Në barin e kaluar knotweed përdorur për të bërë ngjyrë për lëkurë dhe pëlhurë;
knotweed zog rritet në të gjitha kontinentet, përveç Antarktidës.