Përbërja dhe shërimin pronat e farave sprouted


Fara mbinë - një mjet Wellness, i cili ishte i njohur edhe 5000 vjet më parë si një ushqim mjekësore mund të kuruar shumë sëmundje të njëjtën kohë, për më tepër, duke parandaluar kthimin e tyre. Nëse ju gjithmonë të hani fara mbinë, rrit imunitetin, ekuilibrin normale acid-bazë, aktivizon metabolizmin dhe gjakut, rritjen e potencë, trupi është pastruar prej toksinave, përmirësimin e tretjes, ngadalëson plakjen. Veçanërisht e dobishme për të përdorur ato njerëz shumë të moshuar, gratë shtatzëna, nënat pleqsh dhe fëmijët.


Mbinë fara çdo efekt individuale kulturës pozitiv në trupin e njeriut, por ato ndryshojnë shumë në përbërjen e vitamina, minerale dhe ushqyesve të ndryshme, dhe të ketë një efekt të veçantë për shëndetin. Le të shikojmë në përbërjen dhe vetitë terapeutike të farërave mbirë e kulturave të ndryshme.

Pronat medicinale dhe përbërja e fidaneve e fara kungull.
Në fara mbijnë kungull janë yndyra, proteina të lartë, magnez, hekur, fosfor, zink, kobalt, bakër, carotene, vitamina B1 C dhe E. Ato përdorin efekt të mirë në sistemin riprodhues, normalizes sistemit urogjenital. Fara mbinë kungulli rekomandohet sidomos për meshkujt e moshës 45 vjeç e më të vjetër, si parandalimin dhe trajtimin e prostatitis.


Përbërja dhe Pronat e dobishme e lakër hikërror.
Sprouted hikërror përmban në përbërjen e saj të proteinave, karbohidrateve, shumë fosfor, magnez, zink, mangan, kobalt. Gjithashtu Ajo është e përbërë nga hekur, kalcium, bakër, jod, bor, nikel, vitamina B1 B2 B3 vitaminë antisclerous rutin. Përdorimi i lakër hikërror ndihmon nivelin e hemoglobinës rritjen, reduktojnë pėrshkueshmėrisė dhe brishtësinë e capillaries, forcon muret e enëve të gjakut dhe ndalon gjakderdhje në retinë. Për shkak të vetitë përshkruar më lart mjekësore të farërave hikërror germinated rekomandohet në trajtimin e hipertensionit, sëmundjes koronare të zemrës, anemia, diabeti, grykët, bronkit, stresi kronik.


Përbërja dhe shërimin pronat e fidanëve luledielli.
Fidane luledielli përmbajnë lecithin, proteina me cilësi të lartë dhe yndyrna, shumë magnez, kalcium, hekur, dhe përbërja e tyre është jod, mangan, bakër, kobalt, fluorit, shumë vitamina si B1 B2 B3 B5 B6, B9 carotene, biotin. Me ndihmën e tyre, forcon sistemin nervor, normalizes ekuilibrin acid-bazë, për një kohë të gjatë mbajtur vizion të mirë, përmirëson gjendjen e lëkurës.

Pronat e dobishme dhe përbërja e fidanëve susamit.

Përbërja e farat e susamit mbirë është një sasi të madhe të proteinave të kualitetit të lartë dhe yndyra, dhe përmban kalcium më shumë se ushqimet e tjera. Gjithashtu janë përfshirë kalium, fosfor, magnez, hekur, carotene, vitaminë C. Ato ndihmojnë për të forcuar skelet, thonjtë, dhëmbët, është parandalimi i osteoporozën. Fara mbinë Sesam rekomanduara për të përdorur për thyerje, e rënies, pas 45 vjet për gratë dhe fëmijët gjatë ndërrimit të dhëmbëve dhe rritjen e rritjes.

Pronat medicinale dhe përbërja e fidanëve thjerrëz.
Në lakër thjerrëz përmbajnë proteina me cilësi të lartë, e pasur me kalcium, magnez, fosfor, zink, selen, hekur, bakër ende përmban vitamina B1 B3 B6 B9 E, F. vjeshtë dhe dimër fara sprouted thjerrëzat - një ilaç i mirë parandaluese për ftohjet. Përdorni lakër thjerrëz gjithashtu siguron një mundësi për të përshpejtuar procesin e shërimit, të nxitur formimin e gjakut. Ata janë të rekomanduara për të rriturit dhe fëmijët, të cilët shpesh sëmuren, si dhe humbja e gjakut dhe anemi, për të parandaluar pneumoni, bronkit, pasi vuan ftohjet dhe fyt i lënduar.


Përbërja dhe pronat e dobishme fidanë zogth bizele.
Fidane Chick bizele të ketë disa lloj proteina me cilësi të lartë dhe yndyrna, fibra, të pasura me kalcium, duke përfshirë kalium, magnez, vitamina A, C. Ata janë kalori të ulët dhe vlerë të lartë ushqyese.

Pronat medicinale dhe përbërja e mashurka.
Në Bean lakër janë një shumë e proteinave lehtësisht të tretshëm, yndyra, karbohidrate, fosfor, kalium, zink, bakër dhe vitaminë C, vitaminë C. Ato ndihmojnë për të reduktuar sheqer, kanë antimicrobial, diuretik. Përdoret në atherosclerosis, gastrit me aciditet të ulët, trazirat zemra ritmin.


Përbërja dhe vetitë shëruese të embrion gruri dhe thekër.
Embrion gruri dhe thekër përmbajnë proteina me karbohidrate, kalium, fosfor, magnez, mangan, kalcium, hekur, zink, selen, vanadium, bakri, vitamina B dhe E, F, biotin. Përdorimi i tyre normalizes trurin dhe zemrën, përmirëson traktin gastrointestinal, heq pas stresin, përmirëson flokët dhe lëkurën.

Pronat medicinale dhe përbërja e lakër farë liri.
Në farë liri shumë vajra, karbohidratet, carotene, mukusit. Ato janë një burim i pasur i acideve linoleik dhe linolenic, shumë të vlefshme për njerëzit. Farë liri të ketë efekt të mbrojtur dhe zbutës për inflamacion dhe ulcerat e mukozës së traktit gastrointestinal. Ata kolesterol më të ulët, të ketë një efekt të butë laksativ.


Përbërja dhe shërimin pronat e fidanëve sojë.
Që përmban sojë fidane të përbërë nga proteina me cilësi të lartë dhe yndyrna, lecithin, fibra, shumë kalium, kalcium, hekur, magnez, selen, përveç mangan, fosfor, fluor, kobalt, bakër, carotene, vitamina B1 B2 B3 Me një seri të plotë të aminoacidet . Përdorimi i tyre bën të mundur për të normalizuar metabolizmin, shpëtoj e kolesterolit të tepërt, të përmirësojë funksionin e mëlçisë dhe të trurit, pankreasit plakjes ngadalshëm, normalizimin e gjumit, të zvogëlojë lodhje dhe nervozizëm nervor. Fara rrit dhe soje përdoret për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.