Përbërja dhe vetitë shëruese të eggshell


Paraardhësit tanë vlerësuan Pronat e dobishme e eggshell, kështu që nuk është hedhur. Shumica e njerëzve e dinë se avantazhi i saj kryesor - një përmbajtje të lartë të kalciumit. Kjo është sigurisht e vërtetë, por predha vezë jo vetëm të pasur në këtë element. Mëso për atë që përbërja dhe terapeutike pronat e eggshell lejojë të saj për të lëvizur në me kit shtëpi mbeturinave.
Pavarësisht nga sa duket nuk kanë nevojë shell, ajo është aplikuar në fusha të ndryshme të jetës sonë. Cirk rras përdorni eggshells si mineral efektive mbarësuese tokës. Njerëzit të cilët janë të angazhuar në bujqësinë degë e dinë se predha grimcuar, podsыpaemaya për të ushqyer pulat, rrit prodhimin e tyre vezë. Ajo është përdorur si një agjent zbardhues në lavanderi valë.


E pra, si një ilaç, ajo është e njohur për një kohë të gjatë.

Përbërja e eggshell
Eggshell është përdorur si një mjet të pavarur ose një pjesë të komponentëve të tjera të dobishme, duke formuar përzierje e shërimit.
Së pari, shell mund të mburret një përmbajtje të lartë të karbonat kalciumi - rreth 90%. Dhe kjo është e rëndësishme - kjo është kalcium lehtë tretshëm. Asnjë burim tjetër natyror i këtij elementi natyror (sode, shkumës, gips) nuk mund të mburremi ndikim të tillë të lartë të efikasitetit. Por kalcium - themeli i kockave. Mungesa e saj provokon shfaqjen e sëmundjeve si në fëmijët dhe të rriturit. Përbërja e eggshell kryesisht përkon me përbërjen e dhëmbëve dhe kockave.

Përveç shell kalcium ka 27 elemente gjurmë, duke përfshirë: hekur, mangan, bakër, molibden, silic, squfur, fosfor. Përbërja shumë të dobishme dhe të pasur, dhe për këtë arsye, jo shumë "favoritë" me ushqim, të aftë për ta bërë atë të konkurrencës. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet molibden dhe silic, shumë produkte nuk janë të nderuar me praninë e tyre.

Përdorimi i shell ndihmon sekretim të stroncium radioaktiv dhe nuk mund të mblidhen në palcën e eshtrave.
Shkencëtarët kanë tendencë të mendojnë se më të mëdha efekt terapeutik shell pajisur shpendët e egra që jetojnë në zonat ekologjikisht të pastra. Ndoshta kjo është kështu, kjo është vetëm ku mund të gjeni këto vende dhe këta zogj? Një shell vezë duck përdoren për të trajtuar nuk është e nevojshme - kjo është, mjaft shpesh, janë të prirur për të infeksioneve, dhe prandaj mund të përfitojnë vend të dëmit.

Një sasi e mjaftueshme e kalciumit në trup është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët gjatë 3 viteve të para të jetës. Ajo ndihmon në ndërtimin e sistemit të shëndetshëm skeletik, dhe me mungesën e tij e sëmundjeve të mundshme të tilla si anemia dhe rakit.
Por kalcium është e nevojshme jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit. Për parandalimin dhe trajtimin e eggshells marrë në sëmundjet e shtyllës kurrizore, thonjtë i brishtë, osteoporozën, kapsllëk, diatez, mishrat e gjakderdhje dhe kariesit të dhëmbëve, nervozizëm dhe dështime të shpeshta nervor.

Trajtimin e lëndëve të para

Përgatitja e materialeve mjekësore para nuk është e vështirë. Butësisht por tërësisht të larë vezë me sapun nën ujë të ngrohtë dhe të fshijë të lagështi të tepërt. Ndajnë atë në gjysmë, përdorni përmbajtjen për gatim dhe në brendësi të vezës, hiqni filmin dhe pastaj pije me ujë të rrjedhshëm. Nisen për disa orë për ta bërë atë të thata natyrisht. Mos përdorni pajisje për ngrohje dhe nuk thatë në diell. Nëse keni dyshim sterilitetin e saj, atëherë mund ta ndezur atë.
Ti do mundi disa shell vogël tharë dhe mund të shtohet në ushqim ose të marrë në mënyrë të pavarur.


Pronat medicinale e eggshell
Kur diarre
Shto 1/2 lugë pluhur eggshell në 1 gotë me verë dhe pije.
Kjo recetë ndihmon për të prishur gurë në veshka dhe fshikëz.
Kur dhimbje në stomak dhe gastrit
Përgatitja e predha vezë e përshkruar më sipër metoda dhe prozharte tigan të verdhë. Scratch dhe të marrë në pluhur 1/2 lugë 2 herë në ditë para ushqimit. Kursi i trajtimit - 10 ditë.

Në astma
Merrni 10 vezë të papërpunuara, të larë, hiqni kasetë, e thatë dhe bluaj në një pluhur. Shtrydh lëng prej 10 limon, të mbuluar dhe për të hequr shell në një vend të errët të mbush për 10 ditë. Para përdorimit, tendosje përzierje.

10 yolks vezë e papërpunuara janë të fshij me 10 lugë sheqer dhe shtoni 500 ml raki.
Si përzierje përzierjet dhe për të marrë 30 ml 3 herë në ditë para ushqimit. Shitore përzierje në frigorifer.

Në probleme me thonjtë
Nëse thonjtë janë keq rritet, shtresohem dhe të thyer, caktoni atyre trajtimin e ujit. Shto 1 litër. ujë të ngrohtë 1 lugë pluhur nga shell dhe të mbajë për 20 minuta. Përsëriteni çdo ditë për 10-15 ditë.
Me të njëjtin qëllim, si dhe për të përmirësuar gjendjen e flokëve, ajo është e rekomanduar ditore për 3-4 muaj për të marrë natën e 1/2 lugë pluhur shell dhe 2 kapsula vaj peshku.


Ujë kalcium
Shell 3 pule ose trembem vezë 10 të lajë, të hequr filmin e brendshme, të thatë dhe të ndezur. Vendi një kavanoz 3-kuart dhe të mbushur me ujë. Një ujë ditë pasuruar me kalcium të gatshme për përdorim. Uji nuk është vetëm i qartë, por të dobishme. Është e rekomanduar për të pirë në sëmundjet e sistemit nervor, kardiovaskular dhe respirator, artrit, arthrosis, çrregullime metabolike, humbjen e flokëve dhe probleme të gozhdë.
Pirja e ujit mund të jenë të dy fëmijët dhe të rriturit, pa ndonjë kufizim. Përdorni shell mund të jetë deri në 5 herë, pastaj një grumbull të ri të ujit.


Kur osteoporozën dhe osteokondroza
Vënë në një kavanoz qelqi 6-larë vezë të freskëta dhe pour lëng të freskët e 10 limon. Mbuluar me garzë dhe për të hequr një vend të errët, derisa të shpërndajë eggshell. Kjo zakonisht ndodh pas 8-10 ditësh. Përmbajtja lënë vezët dhe hiqni kasetë. Shto 200 ml raki dhe të njëjtin mjaltë të lëngshme. Mix mirë dhe për të hequr në një vend të ftohtë të errët për 3 javë. Merrni 1 lugë 3 herë në ditë, pas ngrënies.
Për eggshells për ta bërë më të lehtë, provoni të paund atë si një më të vogël të mundshme.

A mos presin rezultate të shpejta, por efekti i trajtimit duhet të jetë.