Prona unike të vajrave thelbësore


Paradoksalisht, është në këto ditë, kur përparimet shkencore në mënyrë të shpejtë duke përparuar, ne jemi më të etur për t'u kthyer në Nënë Natyra. Dhe zhvillim gjithnjë e më shumë e inxhinierisë gjenetike, sinteza e ADN-së dhe klonimit preferojnë mjete të thjeshta dhe natyrore: bimëve, dush, Leeches.
Sigurisht, përfitimet e ilaçe bimor është i pamohueshëm, por fakti për të mbledhur dhe të sigurojë dhurata të natyrës rezervë, shpesh nuk kemi kohë. Në këtë rast, ndihma e pronave unike të vajrave thelbësore që thithin të gjithë pushtetin shëruese të bimëve.


Mënyra më e thjeshtë dhe primitive për të përdorin barëra është tharje, pirja. Kjo është shumë më e vështirë për të përgatitur esenca. Ky është një proces shumë delikat ku Shkeljet teknologjive më të vogla mund të çojë në një humbje të vitalitetit të bimëve. Përbërja, aromë dhe vetitë shëruese të vajrave thelbësore varet nga shumë faktorë: toka, klima, hapësira e bimëve, mbledhjen e kohës, metodat e vjeljes, ruajtjen dhe përdorimin.
Ndërsa në bimë, esenca vazhdimisht qarkullojnë nga një pjesë në tjetrën, në varësi të sezonit, kohën e ditës. Pra, ato bimë e cila pritet të marrë esenca, ju duhet të mbledhë një kohë të caktuar të ditës, motit, faza e vegjetacionit.


Megjithatë, vetitë unike të gatuar të gjitha rregullat vajra esenciale mund të ndikojë negativisht në temperatura tepër të lartë, ajri, drita apo lagështi.
Përveç kësaj, këto elixirs çmuar nxjerrë gjithmonë në sasi shumë të vogla. Kështu, për të marrë 1 g të naftës u rrit duhet shtrydh rreth 2 kg rrit petals. Megjithatë, ka bimë më bujare. Për shembull, në vajra esenciale e lëvozhgë portokalli mund të shihen me sy të lirë. Për ta bërë këtë, të marrë një pjesë të lëkurës, dhe pastaj spërkat pak e saj mbi zjarr. Pikat Sigurimi i naftës ndezur shpejt.

Për shkak se disa vajra esenciale mund të jenë të përgatitur në shtëpi. Ka 2 metoda më e thjeshtë. Së pari, ju mund të përdorni 40-70 gradë alkool. Ajo duhet të insistojë bimë degë, dhe pastaj të filtruar.

Së dyti, ju mund të insistojnë në vaj të nxehtë, aq më mirë - në ulliri apo çfarëdo të rafinuar si ata nuk kanë erë të tyre. Në petals me vaj të nxehtë përshtaten, pastaj shtrydh ato, dhe zgjidhja është derdhur në shishe dhe dyqan në frigorifer.
Farmacitë ofrojnë sot shishe qelqi blu ose ngjyrë kafe me të tretur esenca e naftës natyrore të bimëve të ndryshme. Këto zgjidhje të naftës janë medikamente të shkëlqyera dhe kozmetike.

Prona unike të vajrave thelbësore të përdorura kryesisht për masazhet, fasha, përfundon lagësht, banja, Inhalations, dhe nganjëherë ato janë brenda. Metoda e fundit është përdorimi i vajrave esenciale është e rrallë, pasi ata kanë një fuqi të tillë të lartë depërtuese që mund të trajtojë sëmundje jashtë edhe të brendshme. Ata janë me të vërtetë unik, siç është dorëzuar lehtë për pacientët jo vetëm për shkak të lëkurës, por edhe të gjitha indet. Megjithatë, është e medikamente të fuqishme, në mënyrë që trajtimi kontakt me vajra esenciale kërkon konsultim me një specialist.


Nuk janë universale, receta krejtësisht të padëmshme.
• Duke vizituar banjot në ujë të destinuara për disa poddanyya, shtoni disa pika të nettles naftës. Ato stimulojnë rritjen e flokëve dhe i ushqen ato. Përveç kësaj, vaj hithër është i përshtatshëm për të hequr grim rreth syve.
• Duke marrë një dush, shtoni disa pika vaj aromatike. Trupi juaj është i mbuluar me film vaj natyral që mbron lëkurën nga humbja e lagështisë dhe të bëjë atë të butë, të rivendosur elasticitet.
• Përgatitur me maskë gjalpë bukuroshe stimulon metabolizmin në lëkurë, ngadalësuar venitje e saj. Këto maska ​​janë thelbësore për lëkurë të prekur nga moti i keq.

• Vajra esenciale mund të përdoret në vend të krem ​​nate. Aging kostum lëkurës dhe vaj livando farë karrota dhe lëkurë të lodhur - kedri apo trëndafili.
• Prona unike e naftës embrion gruri mund të përdoren për lehtësimin e lodhje, skuqje, flaking dhe thatësi e lëkurës rreth syve.
• Dita krem ​​mund të shtoni disa pika vaj esencial të Calendula. Kjo lëkurës ilaç i temperaturave ekstreme dhe rrezatimi ultravjollcë.
• Të bësh një pedikyr, aplikoni pemë çaji vaj. Ajo ka veti antiseptike dhe antifungal, shëron abrasions lëkurës dhe të çara, dezinfekton lëkurën e këmbëve.

• Për të forcuar thonjtë i brishtë përdorimin e mirë të vaj farë rrushi.

Megjithatë, para se të aplikoni disa vajra esenciale duhet për të testuar për alergji. Për ta bërë këtë, aplikoni disa pika të naftës në kthesë e brendshme e bërryl. Në qoftë se brenda 12 orëve të lëkurës nuk është ënjtje dhe skuqje, vaj esencial nuk do të kundërindikuar.