Pronat terapeutike të bimëve balm


Njerëzit shpesh quhet nenexhik balsam limon për shije origjinale dhe shije e hidhur. Megjithatë, impianti i parë ka kohë që janë vlerësuar për vetitë e saj terapeutike. Cilat janë vetitë terapeutike të bimëve ca balsam, oe?
Në Rilindjes, mjekët mësuar të përdorin balsam si një mjet për nervat qetësues, dhe anticonvulsant. Droga më vonë të ndryshme të bazuara në bimë janë përdorur gjerësisht dhe healers të. Në veçanti, heqja e dhimbje koke, pagjumësi, formave të ndryshme të nevralgji, palpitations, astma apo menstruacioneve dhimbshme. Gjethet e Melissa janë ende përdoret zakonisht në trajtimin e një qetësues, bën të dalë djersë, diuretik dhe analgjezik.Shërimi naftës
Sipas mjekësisë shkencore, efekti kryesor Melissa terapeutik është kryesisht për shkak të pranisë së barit të freskët të mbledhura gjatë lulëzuar, vaj esencial përbërjen komplekse kimike. Sot ajo ndihmon shumë pacientë me çrregullime endokrine, shkeljet funksionale e sistemit kardiovaskular (nëse gulçim, atherosclerosis, sulmet takikardi, pectoris dyshuar dhe t. E.), neuroza të ndryshme të muskujve të zemrës (miokardit) reumatizma kyçeve, përdhes, artriti, probleme me stomakun, në menopauzë. Ose një droge që në mënyrë efektive rregullon ciklin menstrual. Është e mjaftueshme për të marrë 20 pika vaj në sheqer tri herë në ditë, dhe të ndjehen më mirë.


Stresi korrigjuar
Doza të vogla për pronat terapeutike (të përcaktuara nga mjeku) vaj esencial Melissa është gjithmonë një efekt pozitiv në sistemin nervor, në ankth, frikë, ankth. Për më tepër, bimore - një zgjidhje e shkëlqyer për stresin dhe madje edhe depresioni rastit të zgjatur lidhur me përvojat e forta emocionale, rrit nervozizëm, ndjenjat e lodhjes mendore dhe fizike. Nga ana tjetër, këto çrregullime mund të shoqërohet me dhimbje në stomak dhe zorrët, fryrje, kapsllëk, të përzier ose edhe dhimbje dhëmbi. Në këtë rast, asistent juaj e parë - është Melissa, i përgatitur në shtëpi ose të blera në një farmaci. Preparatet e bazuara në ca balsam, oe limon kanë një gamë të tërë të avantazhet terapeutike. Për shembull, në trajtimin ato ndihmojnë hipertensionit, marramendje, diabet, pneumonia, tracheitis, pertusis, radiophobia. Ata janë përdorur për të sëmundjeve të traktit urinar, dhe disa sëmundjet e mëlçisë dhe pankreasit, cystitis, prostatitis. Ose në rastin e humbjes së oreksit, anemi, artrit, spondylitis, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Dhe kur qarkullimi i varfër, artrit reumatoid, zhurma në vesh, pranverë vitaminë mangësi, dermatiti atopik, ekzema.


Dhimbje të zemrës
Për një dozë e përditshme të pronave terapeutike të barnave të marrë 2 teaspoons grimcuar thata balsam limon barishte, dhe këmbëngulin 4:00 në 2 gota ujë të ngrohtë në një enë të mbyllur fort. Drain. Infuzion të marrë 05 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit me neurozë zemrës, agjitacion, palpitations.

Kur migrenë
Ndihmon alkoolat. Herbs copëtuar balsam limon derdh 70% etanol ose vodka, këmbëngulin 10 ditë. Drain. Merrni 1 lugë çaji një gotë të tretë ujë me dhimbje koke të shpeshta për llojin migrenë (ajo duhet të përcaktojë me mjekun), nervozizëm, gjumë të dobët.