Asistent diabet artichoke Jeruzalem Pronat e dobishme dhe terapeutike e parëSot ajo do të jetë në lidhje me një produkt shumë të dobishme dhe të arritshme, por jo shumë popullor. Emri i tij artichokes Jeruzalem apo artichoke!
Kjo fabrikë erdhi në Evropë nga Amerika në 17 në fillim në shekuj të shekujve, sepse ajo është përhapur gradualisht në Rusi.
Jerusalem artichoke plotësisht i thjeshtë dhe kultivimi i saj nuk shkakton krijon një shumë sherr. Në të njëjtën kohë, kjo fabrikë ka një masë të pronave të dobishme, disa prej të cilave janë unike.
Por, pavarësisht këtyre avantazheve, artichoke nuk është shumë popullor në vendin tonë. Unë besoj se kjo situatë është për shkak të vetëdijes së ulët në lidhje me vetitë shëruese të Angjinarja. Dhe tani unë do të përpiqemi një situatë pak shkulje.
Angjinarja Jeruzalemit - diabet para asistent!


Në lloj insulinë të varur përdorimi diabetit artichoke ndihmon ulët nivelin e sheqerit në gjak.
Kjo është për shkak të arsyeve të mëposhtme:Inulin, e cila është e pasur tubers artichoke Jeruzalem, thith glukozë, duke parandaluar thithjen e saj në gjak.
Fibra gjithashtu mbledh dhe tregon një pjesë e glukozës të trupit.
Qelizat e pankreasit të fillojnë të prodhojnë insulinë vet. Kjo është lehtësuar kalium, mangan dhe zinkut përfshira në Angjinarja Jeruzalemit.
Aftësia për të ulur nivelin e sheqerit në gjak është një veti të vlefshme terapeutik të Angjinarja. Dhe kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë duke përfshirë atë në dietë në diabet.


Pronat tjera të dobishme të Angjinarja.


Për shkak të pranisë së kaliumit, artichoke Jeruzalem ka një efekt diuretik dhe mund të përdoret në trajtimin e hipertensionit.
Artichoke Jerusalem ndihmon në trajtimin e shumë sëmundjeve të traktit gastrointestinal si gastrit me aciditet të lartë, konstipacionit, ulcera gastrike, ose ulcera duodenale.

Ky produkt është i dobishëm për mbajtjen bilancin e microflora zorrëve, që është përdorur në trajtimin e dysbiosis.
Pronat Unique terapeutike e Angjinarja është eliminimi i toksinave nga trupi. Për të pastruar trupin e metaleve të akumuluara të rënda duhet të përdorni rregullisht Jeruzalemin tubers Angjinarja për 2-3 muaj deri në 100 gram në ditë.
Sa për pastërtinë e Angjinarja, eksperimenti shkencëtarët është kryer, gjatë së cilës Angjinarja rritur pranë vendit të aksidentit Çernobilit. Si rezultat, nuk ka substanca të dëmshme në rrënjë nuk u gjend.

Artichoke Jeruzalem është e pasur me shumë vitamina dhe minerale, kështu që nuk është një produkt i mirë tonik.
Rrënjët Angjinarja mund të lihen në terren për dimër, gërmoj pranverë dhe përdorim për parandalimin e vitaminë mangësi.
Lidhur contraindications, diçka rreth tyre shumë pak është i njohur: ajo është e rekomanduar me Angjinarja kujdes me rritjen e prodhimit të gazit.
Si të përdorni Angjinarja?
Në internet ju mund të gjeni me dhjetra e recetave për këtë produkt. Ju mund të vlim, të skuqura, të bëjë atë infuzion, shtrydh lëng, jam vlim. Por mënyra më e lehtë për të shtuar artichoke sallatë të papërpunuara.

Ja një recetë e thjeshtë:trangujve;
domate;
Artichoke Jeruzalem;
vaj vegjetal.Trangujve dhe domate të prera, artichoke Grate. Të gjithë sezonin me vaj dhe trazim.
Ndoshta më vonë unë do të shkruaj një post të veçantë me receta shumë interesante, dhe sot është koha për të përfunduar këtë artikull
Dhe në përfundim, përgjigje, ju lutem, në një pyetje të thjeshtë. Tani që ju keni mësuar kaq shumë Pronat e dobishme e Angjinarja nëse ju rritet atë në kopshtin tuaj?