Pronat Unique terapeutike e krizanatemu


Personifikimi i jetëgjatësisë dhe shëndetit nga koha konsiderohet lashta krizantemë. Pronat Unique terapeutik të chrysanthemums përcaktuara në petals e këtij bimëve të bukura dhe delikate. Ata janë pronarët e selen dhe kalium, zink dhe magnez komponimet, pa të cilat trupi i njeriut nuk mund të ekzistojë. Sidomos ata kanë nevojë për sistemin tonë nervor.
Pronat medicinale e krizanatemu më poshtë. Këto këshilla mund të ndihmojnë trupin tonë:
- Kur rrënuar nga ftohjet bezdisshëm dhe bronkit, është vënë nën fletë, në petals e sipërme mbrapa krizantemë, dhe kreu i shtratit për të vënë një enë (tas) me disa lule bimë, e mbushur me ujë të ngrohtë. Kjo procedurë jo vetëm që ka veti të dobishme medicinale, por ende shumë të këndshme.


- Banjo aromatike me lule hryzantemovыmy dhe forcuar trupin. Përgatitja e një dush të tillë shërimi nuk është e vështirë: petals këpusin nga disa bimë dhe zaparivayut gjysmë litër ujë të valë. Rreth gjysmë ore dhe këmbëngulin se mori një aromanastoy bukur derdh në banjë me ujë të ngrohtë të përgatitur. Ky dush aroma, ju duhet të merrni një e katërta e një orë tri herë në javë. Ky dush zakonisht është e mjaftueshme për të marrë disa javë.
- Në praninë e çrregullimeve nervore mund të lepestochkam chrysanthemums të shtoni gjallëri copëtuar i një limoni djegur me ujë të valë. Një dush të ngrohtë të tilla duhet të merren një ditë, që zgjat 15 minuta.

- Nëse keni shikuar shëndetin tuaj dhe nuk duan në zhvillimin e ardhshëm të sëmundjes Parkinson. Sidomos në qoftë se ju jeni të prirur për të, në bazë të faktorëve të trashëgueshëm, ajo duhet të jetë çdo ditë këpusin disa gjethe të bimëve dhe gatuaj atë në gishtat tuaj, ju do të duhet të marr frymë thellë aroma e tyre është liruar. Vajra esenciale të bimëve të ju ndihmojë edhe në formën e çajit që duhet të konsumuar për të paktën gjashtë muaj.
- Në mënyrë të ngjashme çaj bërë nga çaj krizantemë ndihmon në uljen e temperaturës, në mënyrë aktive largon toksina, përmirëson vizion, ftohjet, përdhes, sëmundje të veshkave, marramendje dhe dhimbje koke. Duke përdorur të thata lule krizantemë si një saldim të pavarur ose në përzierje teas tjera. Brewed atë sa më shumë çaj zakonshme rreth 10 minuta, ujë të valë, ndërsa ju nuk mund të përdorni.

- Pronat simpatik dhe kanë pako të chrysanthemums. Ato janë veçanërisht të mira për ftohjet, "havkayuschem" kollë, arthrosis dhe toni i ulët i sistemit tuaj nervor. Kur dhimbje të përbashkët gju - lëngshme petals krizantemë mjaltë vënë, këmbëngulin se janë jo më pak se një ditë dhe të bëjë një kompresë me mjaltë dhe përzierje hryzantemnoy. Njëjta përzierje të trajtohet dhe kur sëmundjet e mësipërme dhe sërish në formën e fasha.

Të dhënat në lidhje me "rrugë", me lule të vogla krizantemë. Por jo vetëm që ata kanë veti terapeutike chrysanthemums unik, dhe dhomë dhe chrysanthemums. Avantazhi i këtyre bimëve është se ata nuk janë vetëm të bukura, por edhe të sjellë përfitime të mëdha për ju vazhdimisht.

Kështu, pronat terapeutike të chrysanthemums dhomë është se ata janë të pranishëm në shtëpinë tuaj (apartament) është jo vetëm të mbush me gëzim pret dhe mysafirët e tyre me bukurinë e saj, por edhe "radiating" aroma e mrekullueshme të përmirësuar shëndetin.
- Nëse ju bëni ekstrakt hryzantemnыy fletë dhe shpëlarje gojën e tyre, ju mund të shpëtojnë nga sëmundjes periodontale.
- Chrysanthemums Disponueshmëria përmirëson mikroklimë në shtëpi, pasi që këto bimë janë në gjendje të ndajë substanca shumë të dobishme që kanë veti antibacterial, conifers tilla.

Si përfundim, mund të vërehet - nuk është vetëm bimë interesante sy, por edhe ndihmësit të dobishme që kanë veti të veçantë shëruese.