Dëmi ftohtë acar dhe përfitimet


Ne nuk mund të imagjinohet një dimër pa borë është squeaks argëtim këmbë, acar që kafshon faqet tona dhe hunda. Në dimër, ne jemi të etur për të verës dhe verës - dimër, kështu që ne të rregulluar.
Disa studiues sugjerojnë se ngrohja e parashikuar nuk ka ardhur. Në të kundërtën, njerëzit duhet të përgatiten për mot të ftohtë, e cila do të vijnë shumë shpejt. Dimrat janë acar të ashpër edhe më të fortë. Në të gjithë botën çdo vit vdesin nga hipotermi milion. Trupi i njeriut nuk mund të përballojë hipotermi të rënda, e cila nganjëherë çon në vdekje.


Ndoshta pjesërisht për shkak se shumë njerëz preferojnë dimër verë, ata nuk më pëlqen të ftohtë, të erës së fuqishme, akull. Në dimër ne shpesh zastudzhuyemosya. Por a është kjo e gjitha e keqe? Dëmi ftohtë acar dhe përfitim analizojë mirat dhe të këqijat.


Acar shumë e keqe ftohtë
Në çfarë temperatura mund të ndodhë ngrirja? Ju mendoni se në shumë e ulët - minus 20-30 gradë? Mjekët thonë se shumë, 10-15 por me pak era dhe lagështia e lartë. Rreziku i ngrirja nuk është efekt vetëm i ftohtë në trupin e njeriut.Kryetar
Kreu Hipotermia vasospasm kërcënuese. Ju nuk keni vuajtur pika në presion dhe dhimbje koke të forta? Ju nuk janë të frikësuar. Atëherë ju keni mundësi të meningjit kontraktuese. Inflamacion purulent i membranat e trurit, me komplikime si epilepsi, shurdhim apo çmenduri nuk ka gjasa që ju do të vlerësojmë.


Qime
Bota është harmonik dhe i ndërlidhur. Në verë ne veshin një kapelë për të mbrojtur kokën nga goditje dielli, dhe flokët e saj nga ekspozimi i tepruar ndaj rrezatimit ultravjollcë. Në dimër, ne veshin kapele për të parandaluar hipotermi e kokës dhe të mos sëmuren.

Shumë preferojnë të shkojnë pa një kapelë, në mënyrë për të tërhequr vëmendjen për veten e tyre, nga frika për të prishin hairstyle ose për arsye të tjera. Sa më shumë që ata rrezikojnë?
Kokës Hipotermia dhe shëndetin e flokëve janë të lidhura direkt. Flokët nuk i pëlqen të ftohtë të tepruar, lëkura mund të bëhet i përflakur, ka zbokth, follicles flokët të humbasin kështjellën e tyre dhe të kërkojnë të largohen nga shtëpitë e tyre. A ju pëlqen flokët e lëngshme "ngjyer në dëborë"?


Ears
Jo të gjitha kapele të mbrojtur veshët tanë nga të ftohtit. Ata mund të kthehet në të kuqe - kjo është një reagim normal, por nuk e le veshët blanching, një shenjë e ngrirja. Nga ana tjetër, kjo mund të çojë në inflamacion në vesh - otitis. Kjo nuk është e padëmshme, dhe në raste të rënda mund të çojë në shurdhësi.Pjesa e sipërme e trupit
Mantelet ngrohtë, poshtë xhaketa, veshjet dhe veshjet - që ju duhet të jetë i veshur në kohë zyyazykay. Xhaketa të lehta dhe windbreakers lënë për pranverë. Veshje të tilla nuk do të mbrojë kundër ftohtë, kështu që ju mund të sëmuren ose të takohet me bronkit ndër brinjëve nevralgji. Mpirje, dhimbje në gjoks, mbrapa nën teh shpatullën dhe nuk do t'ju sjellë gëzim. Radiculitis - nuk është një sëmundje dhe gjyshërit. Ajo mund të jenë tuajat, nëse ju i vishni xhinse me bel të ulët dhe xhaketa të shkurtra që nuk mbrojnë shpinën nga të ftohtë.Duart
Për të mbrojtur duart nga të ftohtit, ne veshin dorashka apo doreza, edhe pse shumë preferojnë të bëjë pa to. Në këtë rast, ju kërcënojnë artrit - inflamacion i nyjave. Kjo sëmundje mund të ndodhë menjëherë, por me kalimin e viteve. Në një kohë, ju mund të pendoheni sigurinë e tyre. Të kujdeset për duart para se të shkojnë jashtë.


Trupi më i ulët
Të jesh e bukur dhe në modë si në çdo kohë të vitit. Funde mini, triko pakta - kjo nuk është rroba për dimër të ftohtë. Të rinjtë shpesh nuk veshin triko nën xhinse, duke e konsideruar atë modës së vjetër. Gjithë kjo farsë kërcënuese inflamacion i veshkave (nefrit), pezmatimi i fshikëzës (cystitis) ose inflamacionit te sistemit urogjenital. Ju mund të vështirë të gëzojnë otekshee fytyrën dhe trupin, dhimbje në fund të barkut dhe urinim. Në të ardhmen e afërt do të bëhet shoku juaj dhe porcelani të bardhë.Këmbët
Nuk është çudi proverb rus thotë se ju duhet të mbani këmbët e ngrohtë. Ata, acar, ngrijë fillim dhe më shumë gjasa mund të shkaktojë bronkit, grykët, sinuzit.
Treat me kujdes në zgjedhjen e këpucë dimrit. Uteplit insoles saj natyrore të ngrohtë se nuk do të ngrijë këmbët tuaja.


Përfitojnë acar të ftohtë
Jo pikturuar strashnyyyak. Në të ftohtë ka anën e saj të mirë, për të cilët kjo është e paçmueshme.Ne e duam diellin, verë, por të ngrohtë, ditë e nxehtë, ne ndjehemi të thyer, lodhem shpejt, qartësia e mendimit lë kokat tona. Ne fuqizuar freski acar bën aktiv dhe të çon në veprim.

A mund të mbrohemi nga temperaturat e ndryshme? Në ngrohjes është shumë e vështirë për të gjetur shpëtim, ajo merr vështirë dhe kudo. Në pak ftohtë shumë e mirë, por ju mund të ngrohtë deri ngjitur me bateri të nxehtë, një gotë çaj ose veshje të ngrohtë. Studimet tregojnë se vdekjet nga nxehtësia 3 herë më e lartë se sa nga të ftohtit.
Acar dhe borë janë në gjendje të vrasin bakteret dhe viruset, ajrit të pastër, e cila padyshim mund t'i atribuohet pluses.
Fëmijët e lindur në periudhën e zyyazykay të fortë dhe jetojnë më gjatë se ata që kanë lindur në verë.

Dhe, ndoshta, Avantazhi kryesor Claus është fakti se të ftohtë stimulon sistemin imunitar, aktivizon mbrojtjet e trupit për të luftuar mikrobet, trajnon sistemin nervor për të trajtuar stresin dhe neuroses.Përgjigje definitive në lidhje me përfitimet apo dëm të ftohtë që ju nuk do të gjeni se këtu, si kudo, një qasje të rëndësishëm kuptim. Ndiqni rregulla të thjeshta dhe shëndeti juaj do të jetë e sigurt.
Dhe së fundi, disa këshilla për lëkurën tuaj, kështu që nuk ishte e ftohtë e tmerrshme ashpër.Në periudhën e zyyazykay, lëkura do të jetë veçanërisht e dobishme vitamina A, E, F. E pra, në qoftë se një pjesë e krem ​​tuaj ata do të prezantojnë.

Minimizuar kontaktin me ujë të nxehtë - Lahen me të ngrohtë, ftohtë apo edhe më të mirë, atëherë lëkura juaj do të durojnë më mirë sezonin e ftohtë.
Nuk bëjnë vetëm para se të shkojnë jashtë për të vënë në një moisturizer lëkurës. Të kujdeset për atë që më parë (3 orë), ose t'i përdorë ato për natën.
Mos harroni në lidhje me buzët e tua, këtë herë ata veçanërisht nevojë për kujdes dhe mbrojtje. Përdorni chapstick për t'i mbajtur ata nga lëkurë dhe gjakderdhje.