Aditivëve të ushqimit E janë të mira për shëndetin


Të gjitha mediat pa ndalur argumentojnë rreth asaj se si i rrezikshëm për të ngrënë ushqime që përmbajnë një shumë të preservatives. Prandaj, askush nuk është i befasuar që pranë raftet me produkte të konsumatorëve shpesh mund të shihni se para se të vendosni produktin në shportë studiuar me kujdes përbërjen e saj. Dhe nuk ka asgjë të keqe. Në përgjithësi, ajo duhet të bëjë të gjitha që janë të shikuar shëndetin e tyre dhe shëndetin e të dashurve të tyre.
Por çështja është, duke studiuar përbërjen e produktit, nëse ju e kuptoni se si ajo është e padëmshme për shëndetin. Çfarë është saktësisht ajo përfshinte dhe çfarë është me të vërtetë një kërcënim? Në veçanti kjo nuk vlen pa preservatives njohur E. Prania e tyre shpesh i bën të kthehen mallrat në raft dhe të kërkoni për një alternativë. A e dini se ka aditivëve të ushqimit E janë të mira për shëndetin dhe nuk janë të frikësuar, nëse i pranishëm në produktet ushqimore? Ne të mësuar më shumë.Aditivëve të ushqimit - substancat të cilat në kushte normale, në vetvete, nuk hanë dhe shtoi të ushqimeve gjatë qëllimet e tyre të procesit të prodhimit. Në mënyrë tipike, produkte natyrore nuk janë të lirë, por ajo është një metodë relativisht të lira për të siguruar mallra pamjen presentable, shije, ngjyra dhe zgjasin jetën raft. Aditivëve të ushqimit të shkruar më parë në etiketat, por zënë shumë hapësirë, por për shkak të Komitetit të Përbashkët të Ekspertëve të Organizatës Ndërkombëtare Bujqësor (JECFA) dhe Codex Alimentarius (Codex Alimentarius) në vitin 1953, u vendos që të zëvendësojë shumë emra të kimikateve të shkurtër. Rezultati ishte një reduktim me shkronjën E dhe një kod dixhital që dha kimikate dhe që numëron disa qindra. Nga ana tjetër, ata formuan një grup në pronat dhe parimet operative:

- E100 - E199 - ngjyra
- E200 - E299 - preservatives
- E300 - E399 - antioksidantë
- E400 - E499 - stabilizant, trashese, emulsifiers
- Rregullatorët e pH dhe agjentët kundër caking - E500 - E599
- E600 - E699 - enhancers shije dhe aromë, aromë
- E700 - E799 - antibiotikët
- E800 - E899 - rezervë
- E900 - E999 - tjetrin
- E1000 - E1999 - substanca shtesë
Me sa duket, preservatives zënë një grup të veçantë, por, megjithatë, shumë shpesh të gjitha aditivëve të ushqimit të përgjithësuar vetëm se një fjalë.


Shtojcave E janë të mira për shëndetin
Me një listë të madhe të aditivëve të ushqimit të vërtetë njësi mund të klasifikohen si të shëndetshëm. Këto mjekët veçanta përfshijnë:
- ngjyrosje - curcumin E100 E160d Lycopene
- preservatives - laktik acid E270
- Antioksidantë - lecithin E322
- stabilizant, trashëse, emulsifiers - agar çamçakëz guar E406 E412 E415 ngjitësit ksantan dhe disa të tjera

Curcumin - E100
Bright ushqim shtues verdhë E100 rrjedhin nga bimët shafran i Indisë. Ajo i përket polyphenols dhe ka protyokyslyuyuchoyu, anti-inflamator dhe aktivitet antitumor. Ajo u provua se curcumin ndihmon në sëmundjen Alzheimer, si dhe shkatërron trombocitet, të cilat shkaktojnë sëmundje. Efekti terapeutik siguruar nga qelizat, duke i bërë ata më rezistente ndaj infeksioneve. Ajo është përdorur në mjekësinë popullore për reumatizmi, trashje, dhimbje barku, anoreksi, trajtim kollë.

Shtesë E100 përdorur në prodhimin e gjalpë, djathë, mustardë, makarona, ëmbëltore dhe pijeve alkoolike, dhe më shumë. Të përfshira në popullore seasonings Curry.
Lycopene - E160d
E160d ka një ngjyrë të ndritshme portokalli dhe është prodhuar nga nxjerrja e domate të kuqe. Ajo i përket carotenoids dhe ka antioxidant pronat, duke ndihmuar për të mbrojtur qelizat nga oxidants të ndryshme të ndikimit. Përdoreni si një tumoreve malinje profilaktike (p.sh. kancerit të prostatës), kataraktit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Nuk sintetizohet në trup dhe vjen vetëm nga ushqimi. Është e zhytur më mirë në praninë e yndyrës. Dozimit - jo me pak se 10 mg e lycopene në ditë.

Acidi laktik - E270
E270 ka aktivitet antimicrobial dhe është përdorur si një rregullator aciditetit. Nxit normalizimin e microflora zorrëve, përmirëson tretjen e karbohidrateve, akuzat trupin me energji. Është shtuar në ushqime të buta.
Në produkte natyrore si rezultat i fermentimit të gjetur në kos, kefir, lakër turshi, tranguj, etj
Lecithin - E322
Mjaft shpesh shihen si pjesë e një ushqim shtues produkt E322. Në produkteve natyrore është e përmbajtura në havjar, vezë e verdhë veze, qumësht dhe takon fosfolipide. Shfaq pronat e të dobishme ndikon pozitivisht punën e shumë organeve të brendshme, normalizes prodhimin e biliare, pengon zhvillimin e cerozë mëlçisë, forma zhvillimin e trurit dhe sistemin nervor, largon kolesterolin e tepërt, parandalon formimin e arteriosklerozës.

Përdoret në furrë dhe ëmbëltore, majonezë, margarinë, çokollata, makarona.
Agar - E406
Nëse ju jeni një njeri i pangopur, ajo shpesh mund të vërehet në pjesë të kësaj shtojce. Ajo është shtuar në karamele, karamele fruta, karamele chewy, marshmallows, etj
Agar - një produkt i përpunimit të algave kafe dhe të kuqe, e cila ka një veprim të fortë Gelling. Përmban vitaminë E, kalcium, natrium, fosfor, magnez, kalium, hekur, jod. Kur përdoret me ushqim përmirëson zorrët, tregon trupin e toksinave, përmirëson tiroide.

Çamçakëz
Ka disa lloje të mishit të dhëmbëve. Pemë Gum Rozhkov (E410), garantohet (E412), xanthan (E415) perimeve dhe i referohen polysaccharides. Shitore aromë e produktit, të përmirësojë fleksibilitetin e saj dhe për të parandaluar humbjen e lagështi gjatë trajtimit të ngrohjes.
Me karakteristika të dobishme janë: kolesterol më të ulët, të reduktuar oreksin.
Natyrisht, të gjitha aditivëve të ushqimit të kujtuar. Bëni një listë dhe kontrolloni për një çelës, e cila është e nevojshme për të i kushtoj vëmendje në vendin e parë.