Ushqim presh shijshme dhe e dobishme


Onions - është jo vetëm një produkt të dobishëm, por edhe një mjet për marrjen e shpëtoj e shumë sëmundjeve. Çdo ditë ne shtoni këtë enët më të pazakontë perimeve tabelën tonë pa menduar se vitamina dhe minerale të dobishme për trupin e përfshira në secilin prej qepë. Në livadh të dobishme dhe shoots gjelbër dhe rrënjë llambë. Enët me qepë, gatuar duke përdorur përpunimin ngrohjes apo të papërpunuara, janë të dobishme për gjëndrën tiroide, mëlçisë, të forcojë vetitë mbrojtëse të trupit dhe të përshpejtojë procesin e shërimit të shumë sëmundjeve.
Mbretëria e perime bulbor ndryshme. Kjo nuk është vetëm e mirë qepë të njohur. Shallots, qepë eunuku, Spanjisht blu apo të kuqe qepë, qepë banesë italiane, eunuku qepë, marule,, leeks ushqimit të bardhë e shijshme dhe të shëndetshme, mundësisht në çdo tryezë.
Një bimë përfaqësuese bulbor, leeks, të ndryshme nga të tjera, jo vetëm të butë dhe të lehta shije, por edhe pamja. Pras ka bulbs zakonshme në pjesën basal. Pjesa e poshtme e pras më shumë si pjesa e poshtme e onions gjelbër, vetëm më të mëdha. Gjethet pras janë të sheshtë dhe të mëdha. Në ushqim shkon pjesë kryesisht të bardhë e rrënjë pras. Gjethet jeshile përdorur rrallë në gatim.


Ashtu si kulturat e tjera bulbor perime, leeks ka cilësi të ndryshme medicinale. Ndryshe qepë, leeks nuk shkaktojnë marramendës. Me lëng pras që nuk ka një erë të tillë të mprehtë, si qepë, ju mund të gatuaj pika nga të ftohtë të përbashkët. Për të përgatitur pika grij rrënjë të bardhë pjesën e leeks. Tendosje rezultuar slurry me napë. Shtoni vaj perimesh lëng qepë e 3 përmasa e lëng 1 naftë pjesë, përzierje mirë dhe e varrosën në 3 pika në secilën vrimë hunde 2-3 herë në ditë. Mbani pika në frigorifer në një enë qelqi, fort kapak të mbyllur, jo më shumë se 3 ditë.

Pras është një vendas i vendeve jugore. Më shpesh ajo është rritur në bregdetin e Mesdheut. Megjithatë, leeks nuk kapur keq në brezin e mesme Rusi. Në sajë të mbarështuesve tashmë në fillim të pranverës ju mund të gëzojnë të gjelbër parë shoots vitaminë perime.
Leeks - perime të vlefshme jo vetëm për shkak se ai përmban sasi të mëdha të vitaminës C. Feature presh është përmbajtja e lartë e pjesëve të bardhë dhe të gjelbër allytsyna që ofron presh shije të veçantë dhe erë. Allitsyn - një substance sulfur permban pasurit zbutës kurativ, veti anti-inflamatore.


Në sëmundjet e traktit gastrointestinal është e dëshirueshme për të ngrënë presh si të freskëta dhe të gatuar për të formuar. Presh, thekson tretje të paqëndrueshme, janë vrarë me lehtësi nga mikroorganizmave patogjene që janë shkaku kryesor i diarre, dhimbje barku, bloating dhe rritjen e prodhimit të gazit.
Në marrjen e një javë për 200 gram leeks, mund të ulin nivelin e kolesterolit në gjak.
Pras është një shkëlqyer masë parandaluese venat me variçe dhe thrombophlebitis. Pronat Fibrinolytic e substancave biologjikisht aktive leeks blahotvovno ndikojnë në enët e gjakut, parandalimin e koagulimit të gjakut dhe të gjakut clots. Pras është një nga bimët e pakta në mënyrë efektive lufton kundër moshës lidhur me ndryshimet në sistemin e qarkullimit të gjakut.


Banorët e vendeve jugore Jo më kot quhet leeks do të thotë për të rritur potencë. Përfshira në presh rritet mangan aktivitetit seksual.
Zinkut, e cila është aq e nevojshme për "ndërtimin" e indeve lidhës, është i përfshirë në metabolizmin e hormoneve, që gjendet në leeks në sasi të mjaftueshme.
Mjekësi presh unik është gjithashtu e varur në sasi të mëdha të selen dhe vitaminë C, substanca që ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar.
Zbutjen leeks veprimit promovon trajtimin e hemorroide. Enët e leeks stimulojë peristaltikės, lehtësimin e kapsllëk.


Në shërimin, përfitimet shëndetësore, leeks - Është ushqimi i bukur dhe i plotë. Nga kjo perime mund të jetë i gatuar shumë të ndryshme dhe të shijshme.
Ne ofrojmë disa receta me pras.

Pyrasa
Përbërësit:
leeks 3-4 gjeth trasha të bardhë,
ulliri ose luledielli vaj 2-3 tbsp
domate 2-3 copa
kripë, piper, spec i kuq për shije.
Përgatitja:
Domate lëvore dhe pres imët, leeks prerë në feta 1 cm të trasha Nxehtësia e naftës në një tavë, shtoni domatet dhe vënë jashtë 1-2 minuta. Tjetra, shtoni leeks, vënë nga 5 minuta për ngrohje të ulët dhe derdh ujë në mënyrë që të mbuluar tërësisht Perimet. Dërgo vlim rreth ngrohjes ulët me kapak të mbyllur 5 -7 minuta, kripë dhe piper. Shërbyer nxehtë pjatë, top, spërkatën me herbs copëtuar.


Supë me leeks
Përbërësit:
Leeks 2-3 gjeth trasha të bardhë,
krem 2-3 lugë vaj,
integruar lloj djathi djathë 1 filxhan,
spec i kuq, piper i zi, majdanoz, kripë, krisur gruri.
Përgatitja:
Qepë të prerë në unaza 1 cm të trasha të ngrohjes e naftës në një tigan. Shto qepë. Vënë rreth ngrohjes ulët për 5 minuta. Shtoni ujë në mënyrë që të mbulohet onions me e lartë 2 cm. Mbylle kapak dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 5 minuta. Shtoni kripë. Hidh supë në tenxhere pjesë, sasi e vogël me djathë lloj djathi dhe piqem në furrë për 5 minuta. Shërbyer me croutons spërkatën me herbs. Piper i zi dhe shtoni piper i kuq, nëse e dëshiruar.

Gjithashtu leeks mund të shtohet në ushqim, enët erëza copëtuar.