Pronat e shërimit të kone pishe bllokim


Edhe pse dimri nuk duan të heqin dorë nga qëndrimet e tyre, ardhja e pranverës është ndjerë tashmë. Ndërkohë, kjo periudhë është shumë e shkurtër - të humbasë këtë moment dhe duhet të presë një vit të tërë. Mos harroni se disa ilaçe mund të përgatisë vetëm në pranverë.
Pisha - është një pemë me gjelbërim të përjetshëm që i përket familjes së conifers e cila u përhap mbi pjesën më të madhe të territorit. Edhe ajri pylli me pisha është në gjendje të sigurojë përjetësinë efekt, terapeutik. Dhe të gjitha në sajë të prodhimit të paqëndrueshme, të cilat pengojnë rritjen dhe zhvillimin e baktereve. Kjo konfirmon faktin se mostrat e ajrit dhe tokës të marra në një pyll me pisha, u gjet mikroorganizmave 10 herë më pak patogjene, krahasuar me mostrat e marra në korije thupër. Kjo gjithashtu shpjegon pronat shërimin e pisha kone bllokim, i cili do të diskutohet në artikullin e sotëm.


Për të forcuar shëndetin e tyre ishte vetëm duke ecur nëpër pyll me pisha. Kjo pemë ofron na përdorin dhuratat e saj në formën e buds, hala pishe, kone pishe dhe rrëshirë. Ato janë të pajisura me vetitë shëruese, nga të cilat ne e dimë për një kohë të gjatë dhe të përdorura me sukses në mjekësinë popullore. Pisha gjetur përdorim të gjerë në prodhimin e vajrave thelbësore dhe parfume.
Si për të përgatitur reçeli, mjalta ose shurup me kone pishe që gjatë sëmundjeve tona erdhën në shpëtim dhe e bëri efektin e saj shëruese?


Mblidhni kone pishe
Për Jam i kone pishe nuk ishte vetëm e shijshme, por me të vërtetë të dobishme, ju duhet të dini disa këshilla tarifë duhur.
Për bllokim nuk do të bëni, kone e vjetra të ashpra. Prandaj është e rëndësishme që të mos humbasë fillimin e "jetës së re". Kone janë mbledhur vetëm të rinj dhe të gjelbër, që është, ato që mund të lehtë përshkon edhe thua tuaj. Ata dal mirë në sfondin e drurit si lëndë e parë për problemet e mbledhjes duhet të lindin. Kone Size mund të ndryshojnë 1-3,4 cm të gjata.

Si uyazyka klimatike në të gjithë Rusinë të ndryshme, dhe në kohën e mbërritjes së pranverës gjithashtu luan një rol, atëherë mbledhja e lëndëve të para mund të kalojë edhe në prill dhe maj dhe në qershor.
Kur kone mbledhjen duken si ata, dhe pema në vetvete. Ajo mund të preken nga insektet, por për shkak të ajo gunga më mirë të mos për të mbledhur materiale medicinale para dhe të kërkoni diku tjetër.

Pronat medicinale dhe aplikacionet kone pishe
Recipes jam dhe mjaltë nga kone pishe, ka disa, por ata të gjithë kanë pronat medicinale dhe janë përdorur në mjekësinë popullore:

- ftohjet, grip, ARI dhe ARI;
- sëmundjet e sipërme të traktit të frymëmarrjes, bronkit dhe astmë;
- tuberkulozi pulmonar;
- pneumoni;
- sëmundjet e mishrat dhe fyt;
- pleurit;
- mangësi vitaminë;
- artrit;
- hemoglobinë të ulët.
Kone pisha janë konsideruar si një mjet efektiv për kollë, kështu e shijshme, e ëmbël, shërimin kone reçel, me kënaqësi do të marrë edhe fëmijët. Ata kanë jo vetëm expectorant, por bën të dalë djersë, pronat immunomodulatory. Mbi këtë bazë, të teas dhe tinctures për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm fërkim dhe fasha.

Hala, buds, kone, rrëshirë përmbajnë shumë lëndë ushqyese, duke përfshirë: vajra esenciale, resins, taninet, panypykryn, acid Askorbik dhe të tjerët. Ajo i ndihmon për t'i përdorur ato në trajtimin e përdhes, reumatizmi, ftohjet dhe disa të tjerë.

Jam Recipes me kone pishe
Këto ëmbëlsirat ndihmë mjekësore jo vetëm për sëmundjet e frymëmarrjes, por përdoret edhe si një mjet për forcimin e sistemit imunitar dhe shërimin e trupit si një e tërë. Ata duhet të marrë 1 tbsp 4-5 herë në ditë para ushqimit.

Recetë №1 «Amber jam"
Të rinj, kone gjelbër larë dhe prerë në 2-4 copa (1 kg). Përgatitja e shurup në normën e 15 kg sheqer në 2 gota e ujit.
Kone pour shurup nxehtë dhe le të qëndrojë për 4 orë. Vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban, por nuk vlim. Hiq nga të nxehtit dhe të ftohet plotësisht. Pastaj të përsëritur procesin e ngrohjes përsëri dhe përsëri ftohtë.
Herën e tretë vihet jam në një pjatë dhe le të vlim. Gazit të ulët dhe të ziej për ngrohje të ulët për rreth 40-50 minuta. Kone duhet të jetë shurup butë dhe qelibar dhe shije të thekshëm.

Recetë №2 «kone pisha Mjaltë"
Clean, kone larë derdh në një tigan ose tas dhe të mbuluar me ujë të ftohtë në mënyrë që ajo mbulon ata për 15.2 cm (para-matur sasinë e ujit). Vendos në zjarr, le vlim dhe për të hequr nga të nxehtit. Shtoni sheqer per 1 litër ujë 1 kg sheqer. Llokoçis përzierje për të ndihmuar shpërbërjen e sheqerit. Përsëri, vënë zjarr të vogël dhe uvaryvayte për 15.2 orë. Mos harroni të ndezur dhe për të hequr shkumë.
Recetë №3 «Sunny shurup"

Kone larë mirë dhe prerë në copa të vogla. Përgatitja e një kavanoza të pastër sterilizuar. Çdo vmochayte pjesë në sheqer dhe vë në shtresën e bankës rreth 2 cm Pas kësaj, ata ende derdh një sasi të vogël të sheqerit dhe përsërisin procesin deri kontejnerë të plotë mbushje. Shtresa e lartë duhet të jetë mbuluar plotësisht kone sheqer. Mbuluar kavanoza me një leckë dhe vihet në një vend të ngrohtë në diell. Periodikisht shkundur enë. Shërimi shurup pishe është gati, sa më shpejt të sheqerit, nën ndikimin e shkrin ngrohtë rrezet e diellit. Banka mbyllni kapakun dhe për të hequr najloni në një vend të freskët.


Contraindication
Pavarësisht vetitë e saj të dobishme dhe ndihmën efektiv ne trajtimin e semundjeve, produkte të bazuara në koneve pishe nuk tregon gjithë.
Ata nuk janë të rekomanduara për hepatitet akute, dhe me kujdes të madh, gratë shtatzëna dhe njerëzit me sëmundje të veshkave.
Në trajtime të tilla mund të manifestuar alergji, sidomos tek fëmijët. Para trajtimit, provoni një lugë të vogël të bllokim dhe të sigurohemi se trupi i tij u nuk ka efekte anësore.

Mos abuzojnë trajtim sepse doza të mëdha mund të shkaktojnë jo vetëm dhimbje koke, por dispepsi.