Vetitë shëruese Walnut


Walnut - një nga pemët më të vjetra që mbijetuan Ice Age: mbetjet e gërmimeve arkeologjike të pemëve jugore janë gjetur në Grenlandë dhe Siberi. Kolonistët grekë në fillim të XIX dorëzuar kurrë një fabrikë në Krime - si arre dhe arre filloi. Cilat janë vetitë shëruese të një arre?
Në pronat e shërimit arre ishin njohur që nga kohërat e lashta.

Herodoti shkroi se pema dhe frytet e saj janë të pajisura me vitalitet të veçantë. Avicena rekomandohet për trajtimin e pacientëve tuberkulozi pulmonar marrin arra me mjaltë, dhe për të parandaluar toksina helmimi, agjërimi hani dy arre dhe fruta fig sa më shumë, duke shtuar pak kripë. Në mjekësi Lindore besohet se arre forcon organet kryesore të trupit: të trurit, zemrës dhe mëlçisë. Arra kanë kohë që janë përdorur për të shërohen nga sëmundje të rënda.Studimet moderne shkencore kanë konfirmuar se mjekët e lashtë nuk i gabuar, duke besuar kampion arrë e bimëve medicinale. Doli se ajo ishte arra (kikirikë, bajame, etj) përmbajnë sasi më të lartë të antioksidantë që ndihmojnë për të mbrojtur trupin nga sëmundja. Konsumi i rregullt i sasive të vogla të arra dhe pronat e tyre zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabeti dhe madje edhe kancer. Ato ndihmojnë me çrregullime nervore, pagjumësi. Në arra bërthamave janë të gjitha substancat e nevojshme për të mbështetur jetën personit mbështetje. Arra janë të dobishme të dy fëmijët dhe të rriturit. Ata kanë një shumë të mineraleve - kalcium, fosfor dhe hekur, si dhe elementët gjurmë, të cilat janë pjesë e enzimeve të ndryshme të ndikojë në metabolizmin dhe janë të përfshirë në hematopoiesis. Për jodit dhe zinkut arra superiore në shumë ushqime të tjera bimore. Nga vlerat ushqyese të saj arra afër gjalpë dhe qumësht superiore dhe mish. Arrat kalori dy herë larta se buke kalori gruri, kështu që duhet të konsumuar rregullisht, por në sasi të vogla (veçanërisht në prani të peshës së tepërt).


Vetitë shëruese nuk janë vetëm kernelit, por pjesët e tjera të bimës. Gjethe arre janë të pasura me vitaminë C. Përveç kësaj, ato përmbajnë një sasi të madhe të carotene, vitaminë C, taninet, dhe yuhlon - një substancë që ka një veprim të fortë baktericid. Infuzion të lë përdorur për shpëlarje gojën dhe fytin me sëmundje të ndryshme inflamatore, për të përmirësuar metabolizmin dhe forcimin e përgjithshëm të trupit. Kimik ndarëse dhe pronat e përdorur për përgatitjen e pasur me jod dhe elementët gjurmë të tjera infuzione, e cila ka një efekt tonik, efekt pozitiv në potencë seksuale, dhe është përdorur për diarre dhe gjakderdhje mitrës. Me fruta jeshile arre bërë bllokim - goodies shijshme dhe shumë të dobishme, të pasur me vitaminë C.