Pronat e shërimit të qumështit të gjirit


Shumë vite para se shkencëtarët pyetje në lidhje me vetitë shëruese të qumështit të gjirit. Kohet e fundit shkencëtarët zapadnoavstralyyskye kanë bërë një zbulim të ri, përmes të cilit janë gjetur prova të qarta e qumështit të gjirit shëndet i mirë. Pa dyshim, kjo është e mirë dhe më unike ushqim për foshnjat.Në të, shkencëtarët zbuluan qelizat universale që i përkasin rrjedhin. Interesante, qelizat mund të zhvillohet në të gjitha shtresat embrion (endo-, meso - dhe эktodermu) si qelizat embrionale. Prandaj, ata kanë aftësinë për të kthehet në çdo ind të trupit. Këto qeliza janë të afta të formimit të kockave, joints, ind dhjamor, insulinë prodhuar qelizat e pankreasit që të fshehtë qelizat e mëlçisë albuminës dhe neuronet.


Shumë njerëz e dinë se qelizat burimore përmban lëngun amniotik (lëngu amniotik) dhe kordonin e kërthizës. Në mjekësi moderne, ata janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Më parë në gjendje për të gjetur këto qeliza në të rriturit. Përjashtime ishin qelizat hematopoietike përgjegjëse për prodhimin e gjakut dhe qelizat mesenchymal që janë në gjendje për të transformuar në kërc, kockave dhe ind dhjamor.

Në qumështin e gjirit, qelizat burimore gjetur rreth 2%. Prandaj, vetitë shëruese të qumështit të gjirit janë të pamohueshme.

Për herë të parë në qelizat burimore të qumështit të gjirit u zbuluan në vitin 2008. Por në vitet e fundit, ka studiuar në laborator, arriti të mbajë kultivimit këto qeliza dhe transformimin e tyre në qelizat e indeve të trupit.

Duhet të theksohet se fëmijët dhjetor mund të merrni direkt nga qumështi i gjirit të nënës. Qelizat burimore të kryer rigjenerimin e indeve të ndryshme, për të mbrojtur trupin nga sëmundjet e ndryshme, si dhe të zhvillojnë trupin e tyre. Një fakt interesant është se qelizat që janë gjetur në qumështin e gjirit, thekshëm nëpër mukozën e zorrëve në gjak dhe për të gjetur fëmija dhe të zërë rrënjë në çdo indet.


Në mënyrë për vetitë shëruese të qumështit të gjirit fëmije plotësisht goditet duhet të duhet të kryejë të ushqyerit me gji një fëmijë.

Pse nënat duhet ushqyer qumështin e gjirit fëmija?
Të gjitha moms duhet të kuptojnë seriozisht se qumështi i gjirit është më e mira, më të sigurta dhe më ekonomike. Feeding një fëmijë në një gjashtë-muaj e vjetër. Që qumështit të gjirit fëmija merr jo vetëm vitamina, por edhe substanca biologjikisht aktive dhe minerale. Dhe më e rëndësishmja, fëmija merr energji jetësore!
Bazuar në studimet, për shkak të përbërjes së saj unike, qumështi i nënës e mbron imunitetin foshnjës, e mbrojtur atë nga infeksioni të mundshëm. Përveç kësaj, qumështi i nënës përmban shërimin e substancave të tilla si taurine dhe polykyslotы yndyror. Numri optimal i tyre dhe vlerë të saktë dhe krijon zhvillohet funksionin vizuale dhe funksionin e sistemit nervor qendror. Substancat e pranishme në qumështin e nënës aktive, laktofen tilla, ndihmon trupin të absorbuar hekur mirë porsalindur dhe kufizon rrezikun e anemisë fëmijës.

Përveç vetitë shëruese të qumështit të njeriut të zvogëlojë rrezikun e një fëmije shumë sëmundjeve kronike. Qumështi i nënës - një e përsosur, ushqim të veçantë fëmijë. Ajo tretet jo vetëm të mirë dhe të zhytur, por me një temperaturë konstante dhe sterilitet, është gjithmonë i gatshëm për përdorim.

Shumë nëna papërvojë dhe me përvojë edhe pyetje gjatësinë e njeriut të vogël të ushqyerit e qumështit të gjirit.

Moms Shumë nuk e kuptojnë pyetjen ushqyerit e duhur fëmijët e tyre, sepse ata besojnë se vetëm në gjysmën e parë të vitit, qumështi i tyre ka veti shëruese. Kjo është absolutisht e gabuar! Pra, çfarë OBSH dhe filloi të merret me këtë çështje në bashkëpunim me UNICEF-in. Ata hedhur poshtë shumë teori të rreme në lidhje me ushqyerjen me gji të tyre dhe të ushqyerit një periudhë minimale të specifikuara - është dy vjet ose më shumë!


Feeding qumështit të gjirit fëmijë pas një viti të jetës
Të gjitha nënat duhet të dini se në qumështin e njeriut pas laktacionit, përmbajtje yndyrë rrit gati 3 herë, dhe rritja e numrit të antitrupave fëmijën rregullisht rritet së bashku me përmbajtjen e Grupit imunoglobulina A.

Në fëmijën rrit nivelin e substancave që janë përgjegjës për maturimin e traktit gastrointestinal. Nevoja për energji pas viti të jetës së dhënë nga 29% 448ml e qumështit të gjirit, nevoja për kalcium - 35% proteina - 42% grupet e vitaminës A - 76%, B12 - 93%, C - në 59-60% në folate - 76%.


Fëmija afatgjatë marrjen e qumështit të gjirit rrit nivelin e inteligjencës.
Fëmijët, pas ushqyerjes me gji të zgjatur edhe adoptyruyutsya në moshën shkollore, vështirë të ekspozuar ndaj llojeve të ndryshme të alergjive, sistemit imunitar të qëndrueshëm dhe madje edhe në qoftë se fëmija është i sëmurë, vyduzhuvannya është më e shpejtë e fëmijës.

Si duhet të duket si një foshnjë në gji me gji pas viti?
Gratë që fëmija nuk gji-ushqyer ose ata të cilët ushqyer foshnjen e tyre për kohë të gjatë, të besuar se duhet të vazhdojë ushqyer fëmijën tuaj për orë të tëra, si në foshnjëri. Por kjo nuk është. Pasi fëmija është i madh. Ai ishte më shumë se një vit. Ai ecën, ha ushqim për të rriturit dhe vendos kur ai dëshiron të marrë qumështin e nënës. Nevoja e tij për shumëllojshmëri në qumështin e gjirit!


Nëna qumësht jo vetëm që e ndihmon atë për të kënaqur urinë e tij, por edhe ndihmon në lehtësimin e stresit dhe për të marrë qetësues, ju lutem hormonet, antitrupa që mbrojnë atë nga sëmundje, dhe substancave që ndihmojnë fëmijën për të fjetur dhe shumë sende të tjera.
Qumësht mama - çudi e natyrshme, e cila është projektuar për të marrë të gjitha nevojat e një trupi të vogël. Prandaj nuk është e mundur të mashtrojë fëmijën e tij pa i dhënë atij gjoksin e saj dhe të zëvendësojë biberona. Ajo kurrë nuk do të zëvendësojë sisët e nënes sime!
Prandaj, nuk do të largoj fëmijën nga gjiri deri në kohën deri sa vidyazykatsya atë vetë.


Mos harroni qumështit të gjirit shëndet i mirë dhe nuk e privojnë fëmijën tuaj mundësi të jenë të shëndetshëm, të fortë, të qetë dhe të zgjuar!