Pronat dhe aplikacionet medicinale Astragalus


Astragalus povyslotsvetkovыy - mbjellë familjes fasule. Si të drogës përdorim Astragalus në mbarë botën. Studimet kanë konfirmuar se supë nga Astragalus stimulon formimin e gjakut ka antihipertensive dhe pronat diuretik, dhe polysaccharides përfshira në bimë, forcimin e imunitetit. Në një Astragalus madhe mjekësi ekstraktuar flavonoid nga pjesëmarrëse në mjeteve recetë për trajtimin e hipertensionit, pamjaftueshmërisë koronare dhe komplikimeve të lidhur. Le të marrin një vështrim më të afërt në pronat e shërimit dhe përdorimin e baguette.Përshkrimi i bimëve
Kjo barishte gjithëvjetor mund të arrijnë një lartësi prej 70-90 centimetra. Rrjedh e Astragalus borozdchato-hranystыe mbuluar rrallë me qime të bardha. Në gjethet nuk i qartë prerja, por ka stipules - ata Astragalus thickened, të lirë, rrjedhin, ovale zgjatur ose e zgjatur, vezak; Ata rriten në çifte, 12-18, në fund të mbuluara me qime të bardha, dhe në krye - nuk ka. Qime mund të jetë e shtyrë mund të spikatur. Në gjatësi stipules janë 4-9 mm. Ka edhe gjeth forta që zgjatet lart në një kënd, gjatësia e krahasuar me gjethe - 8 mm, gjithashtu mund të jetë e mbuluar me qime të bardha të shkurtra.

Bracts heshtak në Astragalus, për për të njëjtën gjatësi si gjeth. Kupa Length shkon 3-9 mm, gjera në bazë, me forcë zhdrejtë, kolokolchataya, lakuriq, me dhëmbë flokë, dhe dhëmbët vetë janë forma shylovydnuyu lineare; Corolla verdhë. Astragalus është duke sjellë fryt në formën e fasule: ata var në një bisht të hollë, rrafshuar fort anash, pak i fryrë, zhveshur, tonkopereponchatыe, odnohnezdnыe. Lulëzuar është në verë, duke filluar në qershor, dhe frutat piqen gjatë muajit.

Astragalus rritet në Lindore dhe Perëndimore Siberi, të përbashkët në Lindjen e Largët dhe në Azi. Kjo bimë është gjetur në qumeshtit dhe pisha dhe pyjet thupër; shpesh rritet në buzë, në pyje bredh mal apo në livadhe pyjore, stepat, në gurë dhe shpatet shkëmbore në luginat e lumenjve dhe përgjatë lumenjve.

Përbërësit Astragalus
Pronat e shërimit të Astragalus shkaktuar ai përmban substanca: karbohidratet dhe saharoze, flavonoids, saponins, alkaloide, gama-aminobutyric acid. Në pjesën përdhese të impiantit të përmbajë saponins, kumarin, taninet, alkaloide, izoramnetyn dhe e saj derivate, quercetin, ramnotsytryn, flavonoids dhe propynhozydnыe. Rrjedh dhe e lë janë plot me alkaloide dhe flavonoids.


Shërimi pronat dhe metodat e baguette aplikimi povyslotsvetkovoho
Në Lindjen e Astragalus rrënjë ekstrakt trajtimin e tumoreve kanceroze. Healers Transbaikalian përdorur atë për të luftuar spazmofilii. Në Transbaikalia Lindore ata trajtojnë ascites dhe edemë, si dhe duke marrë rodostymulyator dhe do të thotë për të përshpejtuar placentë. Vodnospyrtovi, alkool-thelbësore dhe alkoolit zgjidhje të bazuar në baguette me aktivitet opuholestatycheskoy. Në Japoni, Kore dhe Kinë, rrënjë Astragalus - një përbërës i shpeshtë në përgatitjet e ndryshme tonik.

Mjekësisë kineze gjithashtu rekomandon Baguette povyslotsvetkovыy për trajtimin e zemrës, enët e gjakut dhe sistemin e tretjes. Astragalus mund të veprojë si një diuretik, bën të dalë djersë, forcues i përgjithshëm, fondet hematopoietic. Ju mund ta përdorni atë në eklampsia, diabeti, lebra, tumore malinje, ascites, në qoftë se në bazë të atherosclerosis apo hipertensionit, abrasions, etj Në bazë të ekstraktit të ujshëm të rrënjëve të Astragalus bëjnë fasha për trajtimin sipërfaqësor të plagëve të infektuara - në këtë rast ajo ofron shërim të shkëlqyer.


Astragalus nxjerrjen mjekët tibetian gjithashtu trajtojnë sëmundjet e sistemit kardiovaskular, sëmundjet e stomakut apo shpretkës, çrregullime të ndryshme të stomakut. Ajo është përdorur për edemë, ascites dhe çrregullimeve metabolike - brenda për trajtimin e plagëve - jashtë. Tibetianët përdorni lule e baguette - me infuzion lule sëmundjeve të luftimeve të lëkurës. Mongolët përdorur rrënjë decoctions dhe infusions Astragalus si përgatiten ilaç për lodhje, pini për të rritur efikasitetin dhe durimin fizik si një tonik pas gjakderdhje.

Në Lindjen e Largët të Rusisë Astragalus rrënjë zierje është i dehur, si një diuretik, pacientët choleretic dhe tonik kurë me diabet. Në rrënjët e bimëve Sayan Lindore është tokë në një pluhur, të cilat marrin një lugë çaji tri herë në ditë për të njëjtin efekt diuretik. Nanai një pluhur të përdoret për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe si një diuretik.

Ilaçe Recipes bazuar në baguette
Për të përgatitur supë marrë Astragalus 8 g rrënjët e bimëve, i copëtuar në pluhur të thatë. derdh 300 ml ujë të valë. Vlim supë në banjë me ujë në një enë të mbyllur. Pastaj tendosje përzierje, i holluar me ujë të zier për të sjellë volumin e supë të ish, dhe pastaj tendosje. Merrni medikamente duhet 1 gotë para ngrënies 3 herë në ditë.

Ju mund të gatuaj supë dhe rrugë. Hidh baguette thatë bari me ujë në një raport prej 300 ml me 10-12 gram të lëndëve të para, dhe e vuri zier për 3-4 minuta në ngrohje të ulët. Atëherë le të krijoj zierje për 2 orë, pastaj tendosje. Pi një gjysmë tretësirë ​​gotë para ngrënies 3-4 herë në ditë.
Recetë kineze: rrënjë Astragalus, pluhur veshur, hedh në tenxhere, shtoni tretur në ujë të nxehtë dhe mjaltë. Lini përzierje në po meken zjarr derisa të merr një ngjyrë të verdhë dhe fillon që të rrinë në duar. Kur duhet të ftohet në një dhomë të ventiluar mirë. Vlera e drogës mjaltë të papërpunuara - 00:55. Ky mjet është e dobishme për të marrë një total prej dobësisë, djersitje të tepruar, diarre, edemë, ulcerat kronike, nezarastayuschyh mëngjes në gojë. Një ditë mund të përdoret në 30-60 oz. përzierje.