Pronat e shërimit të bizele për trupin


Proteina bizele pasur me amino acidet esenciale të cilat shumë njerëz, veçanërisht të vlefshme janë glutamik që luan një rol të rëndësishëm në dietën e qelizave të trurit. Ai përmban vitamina, minerale shumë, duke përfshirë edhe të rëndësishme janë kalium, kalcium, magnez, hekur, sulfur, zink dhe selen. Një sasi e konsiderueshme e fibra gjenden në bizele promovon sekretim e toksinave, të zvogëlojë nivelet e kolesterolit. Ky artikull do të flasim për shumicën e pronave shëruese për trupin e bizele!
Përfshijnë bizele dhe pronat e saj medicinale të dobishme në mangësitë menu vitamina, anemi, sëmundje kardiovaskulare, veçanërisht arteriosklerozës dhe hipertensionit (ul presionin e gjakut), edemë, mangësi e proteinave në trup, reduktuar koagulimit të gjakut, gjakderdhje mishrat, diabeti, tuberkulozi, trashje , sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, goiter, kapsllëk mosha, kollë, gulçim, hemorroide, vitiligo. Ka bizele dhe aktivitetin antitumor. Prania e vazhdueshme në dietën e bizele të freskëta, të ngrira ose të konservuara gjelbër ngadalëson plakjen e lëkurës.


Nga ana tjetër, decoctions nga mjegull dhe vetitë e saj shëruese dhe bimët e saj diuretik sigurojnë, mbrojnë veshkat nga nephrolithiasis dhe urolithiasis, dhe kur ajo është në dispozicion për të lehtësuar shpërbërjen e gurëve. Në atherosclerosis, kolesterolit të lartë, hipertensionit bizele thatë bluaj në një mulli kafeje në miell. Merrni një orë para ngrënies për 1 lugë 3 herë në ditë me 05 shekuj. uji. Kursi i trajtimit - 10 ditë, pastaj të marrë një pushim për një javë dhe të përsëritur trajtim vazhdueshme.

Nëse urth hani 3-4 freskët ose ngjyhet në arra e ujit. Në stomakut të marrë ushqim hershme për 2 lugë bizele pure 2 herë në ditë. Kur i lodhshëm, pandërprerë kollitjes 1 tbsp lule bizele plotësoni një termos 1 tbsp. ujë të vluar për 3-4 orë, ikjen, shtrydh të lëndëve të para. Pirë në pjesë të barabarta në vetëm disa gllënjka gjatë gjithë ditës. Kur nephrolithiasis ose urolithiasis 2 tbsp Grass bizele pour 15 gota ujë të vluar, të lënë për një orë, ikjen. Pini 2 lugë infuzion 3-4 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet. Ose 1 tbsp miell grimcuar bizele, hedh në 1 tbsp. ujë të vluar, të mbajtur në ngrohje të ulët për 3-4 minuta, të lënë për një orë, ikjen. Pini 1 tbsp. infuzion 2-3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies me aderimin dietë. Ekzemë, inflamacion akut i lëkurës, plagët ekzemë bluaj në qull me miell misri bizele të rinj, përziejnë atë me vezë të papërpunuara të bardhë 1: 1. Përzierje është vënë në vend të lënduar, të mbuluar me fletë metalike, të siguruar fashë. Ndryshoni fashë 2 herë në ditë.

Megjithëse bizele dhe ka shërim pronat dhe, siç u përmend më herët, ul presionin, hipertensioni ajo ende nuk është zgjidhja.

Pea nuk e kthen elasticitetin e enëve të gjakut, nuk i pengonte ata nga shtresa aterosklerotike. Për të mbajtur presionin "në kontroll", ju duhet të ndryshojë stilin e jetës: të zvogëlojë sasinë e kripës në dietë, produkteve të mishit, ngopur yndyrë, humbin peshë, pini shumë lëngje natën, të lëvizë më shumë. Mos harroni se bizele trajtimit nuk është për të gjithë, sepse ajo shkakton bloating edhe në njerëz të shëndetshëm. Edhe më e theksuar në këtë shqetësimit në prani të sëmundjeve gastrointestinale (gastrit, koliti). Pea është e pasur me purines, kështu padëshiruar në shkelje metabolizmin mineral në trup, ajo është përjashtuar nga dietë për përdhes. Kundërindikimet kur e rriti koagulimit të gjakut (indeks të lartë prothrombin), thrombophlebitis, pas goditje ishemike apo infarkt miokardi.


Fast supë bizele. Në 2 servings: 05 gota e mjegull larë, 3-4 tubers patate, qepë, majdanoz, kopër, një majë e piper, kripë, 1 tbsp vaj për tiganisje qepë, 15.2 Art. uji. Në mbrëmje derdh bizele me ujë të ftohtë për ënjtje. Ditën tjetër, gatuaj pa bashkimi ujë deri butë, shtoni qepë të skuqura dhe patate, prerë në shirita, piper, kripë. Kuzhinier deri tenderit. Shërbyer spërkatet me kopër dhe majdanoz.

Fast supë bizele është treguar për atherosclerosis, hipertension, urolithiasis dhe nephrolithiasis sëmundjeve të tjera. Në supë stomakut gati për të bluaj për konsistencën e pure patatesh. Hikërror, bizele qull. Cook veçmas hikërror (1. Yadrytsi 25 gota e ujit dhe kuzhinier për gjysmë ore, shtoni kripë për shije dhe pure bizele (05 gota ngjyhet bizele në mbrëmje të 15 në. E ujit, të nesërmen kuzhinier deri tenderit, shtyp fshij apo në një blender për të sjellë poshtë shtuar kripë për shije). Përzierje dy pjesë hikërror qull me një pjesë pea pure. Para shërbejnë në çdo pjese mund të shtohet domate skuqur në vaj me qepë. Kjo qull është e dobishme në sëmundjet e mësipërme, veçanërisht por tregohet për diabetin.