Pronat e shërimit të Ailant druri


Indeksi artikull

Dobishme pemë pronat për trupin e njeriutPërdor dru në mjekësiRecipes e drurit mjekësi tradicionale "Ailant"Kundërindikimet për përdorimin e "Ailant"


Ailant - ngrohje-dashur, bimëve pakërkues që është quajtur gjerësisht "çamçakëz kinez." Tree trungu grooved, ngjyrë gri-kafe. Gjethet janë të mëdha, e përbërë nga 9-41 gjethe, nga të cilat në lulëzim jashtë erë. Pema është një prej bimëve mjekësore në mjekësinë tradicionale kineze.


Atdheu Ailant - Azi. Pema rritet me shpejtësi, duke arritur në 20-30 metra e lartë, jetëgjatësia e saj jeta është rreth 80 vjet. Në Kinë, pemë është kultivuar, të aylantovoho edukate krimb mëndafshi.


Dobishme pemë pronat për trupin e njeriut


Në pjesë të ndryshme të një pemë gjetur shumë kimikate. Ajo korja përmban 12% taninet, sterole, saponins, alkaloide, laktoni symarubin disa substancave të hidhura, heterosis kumarynovыy, të cilat janë të pranishme në sasi të vogla.
Gjethet kanë anti-inflamator, antimicrobial dhe pronat antivirale. Prandaj, ata mund të krijoj, të teas dhe tinctures. Por vetëm fara e kësaj peme janë helmuese dhe nuk duhet të përdoren. Të gjitha këto prona të dobishme pemë në pronësi "Ailant", e përdorur për të trajtuar Sëmundjet e ndryshme.Përdor dru në mjekësi


Leh freskët i një pemë, për shkak të pronave të saj antimikrobike dhe anti-inflamator, të përdorura në Kinë për të trajtuar dizenteri, tapeworms, dhe fruta - hemorroide dhe si një mjet për rregullimin e menstruacioneve. Gjethet janë përdorur në mjekësinë popullore për të trajtuar ulcerat pendynskoy. Në homeopati, lule janë përdorur shoots të freskëta të rinj dhe leh për të trajtuar difterisë, fruth i keq. Frytet janë përdorur, me cholelithiasis dhe urolithiasis.
Zierje e gjethet dhe leh Ailant përdorura si:
Një ndihmë në sëmundjet e traktin e sipërm respirator;
Ul temperaturën;
Arthritis;
Për trajtimin e ishias. Përdoret për largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi;
Kur reumatizma;
Kur sëmundja e veshkave;
Në sëmundjet e fshikëzës.Përveç kësaj, shumë ilaçe në bazë të aylante, përdoret si laksativ, hemostatic dhe plagë shëruese.


Recipes e drurit mjekësi tradicionale "Ailant"


Në mjekësinë popullore, një shumëllojshmëri të pemëve, përdoret për të bërë infusions medicinale dhe decoctions për trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Doza ditore për të rriturit në formën e leh zierje është deri në '16 Tejkalimi këto shifra mund të shkaktojë efekte toksike.

Për të parandaluar gripin:
Mix leh dhe gjethet e pemëve, 2 ch. L. përzierje gati, derdh 200 g ujë, vlim 7 minuta për ngrohje të ulët, mbush 60 minuta, gjoksin Express. Pini një zierje për parandalimin e gripit dhe infeksioneve të tjera virale 3 herë në ditë për 2 lugë. l.
Në dhimbje të forta të barkut dhe stools të lirshme:Gazeta leh dozë Ailant përzier me miell gruri, të shkarkoni një topth mesme lis të vogël dhe njomet me ujë. Prano, me stools të lirshme dhe dhimbje barku, 10 fishekëve agjëruar deri në shërim të plotë.

Në dizenteri:
Në derdhi një gotë me ujë 2 tbsp. l. copëtuar pemë leh dhe vlim për 30 minuta, pastaj 10 minuta, ftohur, atëherë filtruar dhe ujë të zier shtohen shumës origjinale. Supë marrë para ngrënies 3 herë në ditë për 1/3 filxhan.


Kundërindikimet për përdorimin e "Ailant"


Si ekzistojnë Kundërindikimet të tilla, por ka rezerva. Kujdes duhet të ushtrohet, dhe në mënyrë rigoroze të ndjekë dozen gjatë përgatitjes së decoctions dhe infuzione, për të trajtuar dhe për të parandaluar sëmundjet komponente druri "Ailant."

Ndërsa, leh dhe gjethet e pemëve kanë pronat nervoz kur të hyjnë në kontakt me to mund të jenë flluskë dhe skuqje pustular.