Pronat dhe aplikacionet medicinale susam


Dhe vaj Sesam me farat e susamit kanë një vlerë të lartë të energjisë dhe një sërë pronat medicinale, kështu që të gjithë që kujdeset për shëndetin e tyre nuk duhet të harrojmë për këto produkte të dobishme.
Pronat e shërimit dhe përdorimi i susam thuhet në veprat e Avicenës:
- Susam bëjnë përdorimin sistematik i zë kumbues dhe i pastër,
- farat e susamit rozsmoktaty aftë disa tumore
- garzë fashë ngjyhet në vajrat e farat e susamit dhe disa pika të naftës u rrit ndihmon në lehtësimin e dhimbje koke të rënda,


- farat e susamit ziera eliminuar regurgitation.

Por kjo nuk është e gjitha vetitë shëruese të vaj susam dhe me pasardhësit e tij. Ndër të tjera, fara susam vaj rekomandohet në hyperfunction e gjëndrës tiroide, çrregullimi i metabolizmit në trup, sëmundjet e nyjeve, gurët në veshka, anemi, dhimbje barku zorrëve (një sasi të vogël të farat e susamit naftës duhet të rubbed në lëkurë e barkut), inflamacion fshikëz e tëmthit, me gjakderdhje të brendshme.

Përbërja e naftës susam dhe susam fara.

Susam, susam emri alternativ i cili ka një përbërje kimike unike. Në shumë farë susam acidet polyunsaturated përgjegjëse për uljen e kolesterolit të gjakut, proteina, vitamina B, E (vitamina A dhe C, si edhe ka, por në një masë më të vogël), magnez, kalcium, zink, hekur, fosfor dhe fibra.
Për shkak vetitë shëruese të vajrave bimore, fara susam vaj ka vendin e tretë e nderit për të parë dhe të dytë janë vaj bajame dhe fëstëk.
Në susam vaj përmban antioksidantë të rëndësishme të tilla si sezamol dhe sezaminol që ushqime të tjera praktikisht nuk do të takohen, apo ata janë në sasi shumë të vogla.

Gjithashtu vlen të përmendet është se këto antioksidantë janë përgjegjës për një tjetër vaj të mrekullueshëm tipar susam - një jetë të gjatë raft, madje deri në nëntë vjet, me asnjë ndryshim në përbërjen kimike.

Përdorimi i pronat medicinale të susam
1. Pronat e shërimit të susam kundër të ftohtit.
Farat e susamit përdorur që nga kohërat e lashta për të lehtësuar frymëmarrjen në përkeqësim të astmës gjatë trajtimit të sëmundjeve të mushkërive. E njëjta gjë vlen edhe për vaj susam. Një rënie e farë susam naftës dripped në q-tip, ndihmë të butë dhe të pastër të pastër fëmijën kanalin e veshit.

Sesam Aplikimi zgjatur trajtim të ftohtë: para se të fle ngrohtë vaj susam farë në një banjë me ujë në një temperaturë prej 36-38 gradë, lëvizjet e shpejta fshij në gjoks, pastaj të përfundojë batanije pacientit të ngrohtë.

2. Shërimi pronat e susamit për organe gjenitale.
Gratë e Mesjetës, duke u kujdesur për shëndetin tuaj çdo ditë u përpoq të shpjegojë në një lugë çaji të susam, e cila u konsiderua shumë i dobishëm për sistemin riprodhues të femrës. Farat e susamit ka aftësinë për të rritur rrjedhjen e gjakut gjatë menstruacioneve, kështu që përdorin susam apo derivate të saj gratë shtatzëna duhet të trajtohet me kujdes. Përkundër përqendrimit të lartë të kalciumit promovon skelet kockave të fetusit, rreziku përdorimin e tepruar susam humbur fëmijën e palindur.

Susam gjithashtu minimizon rrezikun e mastitit dhe inflamacion tjetër të gjirit. Dhe në kombinim me një lulekuqe liri dhe farat e susamit gjithashtu vepron si një nxitës i fortë, dhe për të dy burrat dhe gratë.

3. Shërimi pronat e susamit për sistemin e tretjes.
Vaj i farat e susamit për sistemin e tretjes shëndetshme farat e susamit të freskëta. Ajo i ndihmon me kapsllëk, dhe farat e susamit, të ziera dhe të tretur në mjaltë lulesh, ndihmon në eliminimin e diarre.
Përdorimi i naftës susam me gastrit, ulçerë peptike dhe kapsllëk: përdorni 1/2 - 1 tbsp susam fara vaj në dhomë temperaturës deri në 3 herë në ditë, çdo ditë.


4. Pronat e shërimit të susam për të pastruar trupin.
Susam ka shërim pronat nxjerr toksina. Për ta bërë këtë, 1 tbsp farat e susamit duhet të bluaj të jetë me kujdes duke përdorur mulli dhe për të marrë tri herë në ditë para ushqimit me ujë të bollshëm. Siç dozë projektuar do të ndihmojë të hequr qafe disa kilogram panevojshme.

5. Shërimi pronat e bukurisë susam.
Vaj i farat e susamit përdorur në mënyrë aktive në prodhimin e kozmetikës mjekësore. Produkte kozmetike bazuar në vaj susam i mirë dhe shumë e efektshme kundër UV rrezeve. Një zierje e lë Sesam bëjnë flokët të butë, të përshpejtuar rritjen e tyre, lehtësimin e zbokth, irritations dhe ekzemë kokës.

Vaj susam mund të përdoret për masazh, pasi ajo i ka të gjitha vetitë e nevojshme shëruese: butësisht warms dhe relakson muskujt, shëron gërvishtjet, djegiet dhe bruises. Plus, ajo ka një aromë të këndshme arre me një tren të lehta.
Vaj lubrifikuar calluses dobishme fara e susamit dhe të çara - ata do të shërohet me shpejtësi të mahnitshme. Një maskë fytyrën me një vajrat e susamit bazë të freskohem çehre, eliminuar skuqje dhe forcon poret. Susam është gjithashtu i mirë si një shtëpi dhe një dentist.

Aplikime për susam shëndetin oral: Merrni 1 lugë gjelle në gojë fara susam vaj, të mbajë në gojë për të paktën 2-3 minuta, duke e bërë dritë poloskatelnыe dhe gjiri mocionet, por nuk gëlltitjes atë. Me rregullt kryer këtë procedurë mund të harrojmë për sëmundje çamçakëz dhe prishjen e dhëmbëve.

Rekomandime për përdorimin e susam.
Për shkak të ndjeshmërisë së stomakut në farat e susamit duhet të merret tani në sasi të kufizuar. Përdorimi i susam me stomak bosh mund të shkaktojë etje, vjellje dhe irriton mukozën e sistemit të tretjes. Në përgjithësi, ajo është e rekomanduar për të përdorur susam skuqur formë, ose me mjaltë. Në këtë rast, ajo do të zvogëlojë oreksin. Por nuk nxitojnë për të aplikuar susam si një mënyrë shtesë për të humbur peshë - merrni yndyrë nga ajo.