Pronat medicinale dhe aplikacionet bifolia Platanthera


Bifolia Platanthera është një barishte gjithëvjetor e familjes së orchids. Vendin e tij e banimit - pyll të përzier, pyll pishe, clearings pyjore, grasslands lagështi pyjore. Në këtë fabrikë janë përdorur në qëllime mjeksore korneklubny. Le të shikojmë në shërimin pronat dhe aplikimi bifolia Platanthera në mjekësinë popullore.
Përshkrimi i centralit.
Kjo hardhi bimë shumëvjeçare, lartësia është 20-60 cm. Në dy bimë korneklubnya Ata integral, i pandashëm, i zgjatur-ovate, në fund ata kanë një rrënjë të gjatë bishtalec; kornekluben vjetër - një pjesë të madhe dhe të butë, të rinj kornekluben - lëng dhe të vogla madhësia. Rrënjët bifolia Platanthera hollë dhe të shumta, rrjedh vetmuar, i drejtë, në bazë me ngjyrë kafe. Uzina, e cila ka lule të bardha në racemes lirshme. Platanthera bifolia Lule në qershor, frutat piqen në fund të verës. Bimë rritet në pjesën evropiane të Rusisë, në Siberi jugore.Korrje e materialeve medicinale të para.
Në mënyrë që të përgatisin barna mjekësore përdoren bulbyny Platanthera bifolia rinjve që mblidhen në fund të lulëzuar. Ata peeled pas zhytje shkurtimisht në ujë të vluar, të thata zona të errëta që janë të ventiluar mirë.
Të përfunduar duket të para si tejdukshëm, të trasha, të verdhë-bardhë ose të verdhë-gri zhardhokët rohopodibnyh formë. Lagështia rreth 13%, në tubers errët - 3% flluska të zeza dhe papastërtitë e tjera duhet patjetër të përjashtohet.


Përbërja kimike.
Salep (quajtur kështu bulbyny Platanthera bifolia) përbëhet nga mukusit (50%), niseshte (27%), proteinat (5%), sheqer (1%), dhe ajo ka një sasi të vogël të oxalate kalcium.

Pronat e shërimit të bimëve dhe aplikimit.
Bifolia Bulbyny Platanthera që kanë pronat e shërimit janë përdorur për sëmundje të traktit gastrointestinal (enterocolitis, kolit, gjakderdhje dhe helmimi me helme të ndryshme), si mjet enveloping dhe për të furnizuar trupin pas një sëmundjeje të rëndë, kur ajo ndodh lodhje. Pasi në trup, një mukusit që mbulon mukozës e kanalit ndihmon tretjen e ushqimit për të mbrojtur fund nervore e stimujve. Prandaj, zvogëlon dhimbjen, kthehet në lëvizshmëri normale të traktit gastrointestinal, vështirë absorbohet substanca toksike.

Aplikuar në brendësi (40 g në pluhur ose zierje me ujë në një raport prej 1 deri ne 20 ose 1 në 60) ose administrohet nga klizmë. Mukusit merret nga përzierja pluhur 1 pjesë me 10 pjesë ujë të ftohtë, pastaj shtoni një tjetër 90 pjesë ujë të vluar dhe të shkundur deri qetë, transparente, bitum pangjyrë. Për të rritur kalori, mukusit mund të gatuaj me qumësht, supë ose verë. Për furnizimin e mjaftueshme për një të rritur 40 gram pluhur zhardhokët potovkly dhe të përgatisë një zierje e tyre.


Zhardhokët bifolia Platanthera kanë pronat e mëposhtme kurative: tonik, tonik, diuretik, hypotensive. Pronat medicinale korneklubney efektive në trajtimin e dobësisë. Në tubers përmbajnë një përqindje e madhe e mukusit, në mënyrë që ata të kryejnë efekt anti-inflamator, antiseptik dhe enveloping në trup.
Pluhur bërë nga tubers thata, pastaj të përgatisë një pluhur supë. Për të që të marrë 5-10 gram pluhur, llokoçis në një gotë me ujë dhe vlim të shtetit deri mukusit të bëhet i trashë. Merrni një çerek filxhan supë tri herë - katër herë në ditë, ndonjëherë shtoni 1 tbsp verë.


Zhardhokët Platanthera bifolia përdorur si agjent anticonvulsant, si dhe për të rritur aktivitetin seksual, me diarre, rrufë i zorrës së trashë, sëmundjet e fshikëzës, aktiviteti dobësuar e gjëndra seksi, tuberkulozi dhe gjakderdhje.
Për të përgatitur infuzion, ju duhet të marrë 30 gram tubers me shpresën e një litër e gjysmë të verës, vendas dhe për të marrë 1 tbsp tri herë në ditë.

Në Bjellorusi gjeni këtë zhardhokët aplikimit Platanthera bifolia, njëpasnjëshëm, të përziera me yndyrë derri ose qumësht steamed, pastaj në një abscese ndryshme (smerald, panarytsyyam) aplikohet në dhëmb e pacientit është përdorur për të përmirësuar rritjen e flokëve.

Në mjekësinë popullore, zhardhokët medicinale përdorur për trajtimin e sëmundjeve, ethe grave dhe si një diuretik.

Irani me flluska Platanthera bifolia përgatitur pije të shëndetshme që të pirë në mëngjes me mjaltë. Në dorëshkrimet ai përmend fjalën "Kokui" dhe është e rekomanduar për kollë.
Metodat e përgatitjes dhe përdorimin e "Coca":
- 1 lugë shkundur pluhur flluska në një gotë me ujë të valë, qumësht të ngrohtë ose supë. Në përzierje gjithashtu mund të shtoni 1 tbsp verë. Merrni përzierje në një filxhan çerek 3-4 herë në ditë.

- 2 zhardhokët g pluhur derdh një gotë me ujë të valë, llokoçis dhe të ziej për 15 minuta. Aplikoni brenda 1 lugë 2-3 herë në ditë.