Pronat e shërimit të bimëve shtëpie


Jo vetëm për të krijuar rehati - faktin se qëllimi i bimët e shtëpisë nuk i mirënjohur. Në fakt, "asistent" tonë të prag gjendje për të pastruar ajrin shtëpie e substancave toksike lëshuar, veshje plastike, ngjyra, aerosols, ngjitëse, detergjenteve dhe resins sintetike.
Pronat e shërimit të houseplants shtesa dhe aftësinë e tyre për të absorbuar të dëmshme për njerëzit elektrike dhe fusha magnetike nga pajisje shtëpiake. Për më tepër, për shkak të ajrit në shtëpitë dhe zyrat e mbushur me erëza delikate që ne ndonjëherë nuk ndihen të tyre, por të cilat kanë një efekt pozitiv në funksionin kardiak njeriut, ndihmon luftën pagjumësi dhe mjetet plasëse ajrit nga bakteret dhe viruset.• Një kampion i vërtetë në mesin e houseplants nga mirën tuaj - Chlorophytum. Ajo mund të dobësojë efektin e acideve të azotit, madje edhe në ato zona ku për orë të punuar aparatit të saldimit me gaz dhe thithjen materiale izolues sintetike formaldehyde liruar dhe pastron ajrin nga grimcat e dëmshme patogjene. Për më tepër, aftësitë e tilla janë Hlorofitum fortë nëse saksi shtuar aktivizuar qymyr. Përveç pronat e shërimit Hlorofitum lidhur me efekt baktericid. Shkencëtarët kanë gjetur se brenda 24 orëve bimore është në gjendje të pothuajse tërësisht e qartë e ajrit e mikroorganizmave të dëmshme në dhomën e mesme.


• pelargonium, barbarozë apo dhomë mund të quhet një farmaci gjallë. Gjethet e saj mund të jetë ndihma e parë. Pra, në qoftë se veshi i një personi zastudyv lë të houseplants mund të kthehen tub dhe futur në kanalin e veshit. Ajo do të japë një ndjenjë e ngrohtësi dhe lehtësim. Pelargonium ndan mjedisin, substanca biologjikisht aktive që vrasin Stafilokoket dhe streptokokeve. Sipas shkencëtarëve italianë, barbarozë, për më tepër, mund të neutralizoj zonën e energjisë patogjene. Dhe kjo mund të ndihmojë mjekët të identifikojnë njerëzit e sëmurë si vijon: Nëse një bimë njeriu erë të pakëndshme, ajo është e shëndetshme, nëse ju pëlqen - sistemi overexcited nervor i një pacienti në nevojë për trajtim. Pronat e shërimit të barbarozë janë në këtë lidhje ajo lë ndihmë për njerëzit që thithur ato, qetësohen. Kjo është veçanërisht e rëndësishme me nervozizmi, stresi, pagjumësi. Kjo është arsyeja pse ekspertët këshillojnë rritet Pelargonium në dhomë gjumi.


• Kalanchoe përfitim nëse inflamacion i gojës ose fytit bëj atë. Dhe nëse ju hiqni gjethet e buta të bimëve dhe të vënë një lagështi transparente lëkurës në anën e lëkurës, ata do të ndihmojnë të shëruar djegiet, shkurtime dhe plagë, plagë dhe obezzarazyat ukoryat shërimin e tyre.
• dieffenbachia larmishme - është një tjetër "pastrues të ajrit" në shtëpitë tona. Dieffenbachia eliminon toksina, kështu që është e mirë për të mbajtur në ato dhomave ose zyrave me dritare me pamje ndërmarrjet industriale apo autostrada zënë madh. Megjithatë, transplantin e me kujdes. Lëng Dyffenbahyy mund të djegur mukozës.

• Ficus, dredhkë, Dracaena, Aglaonema gjithashtu cilësitë Phytoncidic që të pastrojë ajrin. Megjithatë Aglaonema pas periudhës së lulëzuar mund të formojnë manaferrat vogla të kuqe. Ata janë helmuese, kështu që ahlaonemu jo të mirë të rriten në shtëpitë ku jetojnë fëmijët e vegjël dhe kafshët shtëpiake. Ndër antiseptik tjetër të gjelbër shumë i dobishëm dhe është Dracaena lehtë aromatik. Për këtë bimë është më e mirë e zhvilluar dhe ju dha pronat e tyre shëruese, ajo është e mirë nga koha në kohë për të lahet në dush, duke hequr pluhurin nga gjethet.


• Laurel Noble. Kjo shkurre me gjelbërim të përjetshëm është rritur në shtëpi është e rrallë, dhe absolutisht asgjë. Ai identifikon substancat që vrasin bakteret dhe viruset, duke përfshirë gungë bacileve. Pak njerëz e dinë se në Evropë, dafinë rritur fillimisht vetëm si një bimë medicinale, dhe pastaj ajo filloi të përdorë si erëz dhe gatuan. Edhe Avicena shkroi se dafinë lë të lehtësuar dhimbje të përbashkët, gulçim dhe për të zvogëluar stresin, dhe leh dhe manaferrat e blu-zi ngjyra ekran të aftë me të veshkave dhe të mëlçisë gurë. Veçanërisht e dobishme për njerëzit me sëmundje kardiovaskulare dafinë dhe spazma traktit biliar dhe zorrët. Edhe pse kjo bimë është konsideruar me humor, në fakt ajo rritet edhe në kadushkah druri në tokën e pjesëve të barabarta të torfe, tokës dhe rërës.

• Cacti dhe succulents tjera. Shumica e tyre janë nga Kili, Peru dhe Meksikë. Ekspertët besojnë se këto bimë nuk mund të vrasin mikrobet, por edhe të zvogëlojë nivelin e jonizmit ajrit, dhe për të mbrojtur njerëzit nga rrezatimi dëmshme elektromagnetike. Vendi Pra, çfarë e mirë për cacti - pranë një monitor kompjuteri apo TV.

Bimët mund të rrisë lagështinë. Kjo është veçanërisht e nevojshme në dimër dhe të mirë për të mukozës, lëkurës dhe rezistencën e trupit ndaj infeksionit. Lagështi-loving lule janë kthyer zakonisht nga lagështi dhjamosur lë shijshëm. Shembuj të bimëve të tilla janë Cyclamen, violets, ferns. Rritja e lagështia janë gjithashtu në gjendje të Hibiscus, papirus, Azalea, nefrolepsys.

Për të reduktuar mikroklimë në përmbajtjen e brendshme të kimikateve mund të jetë rritur në një hamedoreyu dritareje, aloe, Chlorophytum, Dracaena, krizantemë, dredhkë, Ficus, Philodendron, nefrolepsys, dieffenbachia.
Pronat e dobishme dezinfektimin janë dafinë dhe pelargonium. Dhe për të reduktuar ionization dëmshme cacti përshtatshme dhe succulents.
Së fundi, në dritareje gjithë vitit të rritet onions dhe hudhër. Edhe nëse ju nuk planifikojnë të përdorin këto bimë të dobishme për ushqim, ju mund të thith emisionet e paqëndrueshme. Për këtë ju mund të preferoni varieteteve harlisur zbukuruese, ata jo vetëm përfitojnë, por do të jetë kuzhinë spektakolare dhe origjinale dekorim.