Pronat e shërimit të lakër dhe zbatimi i saj


Kush e di lakër? Ajo e di çdo gjë, duke filluar nga fëmijëria. Sa enët mund të jetë i gatuar nga lakër të zakonshme? Ata thjesht nuk llogariten, ajo ziera, të skuqura, kvas, i kripur, i mbushur, shtuar në enët e ndryshme. Por kjo rezulton me lakër dhe mund të trajtohen. Pronat e shërimit të lakër dhe përdorimi i saj është aq gjerësisht e njohur se nganjëherë ne thjesht nuk mendoj se është një perime të dobishme. Në fillim dua të them disa fjalë në lidhje me vetitë e saj shëruese. Në të vërtetë, si pjesë e kësaj perime përmban kalium, fosfor, të larta në fibra, vitamina A, C, K B2, B6 R, lakër U. rritur në kopshte e fusha. Ripening është nga gushti deri në tetor, në varësi të ndryshme. Ka lakër e hershme, e mesme dhe të vonë. Në shkallë të ndryshme, secila ka veti të dobishme, por sigurisht shërimi më vonë.


Pronat e shërimit të lakër dhe zbatimi i saj
Në cilat sëmundje mund dhe duhet të përdorin lakër? Lista është shumë i madh. Ajo është përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, dhimbje koke, pagjumësi, sëmundje të shpretkës, kapsllëk, përdhes, sëmundje të përbashkëta, kollitet dhe si një diuretik për edemë. Lakra promovon ulcerat dhëmbëza, veçanërisht ulcers stomak. Aplikoni nga jashtë për të trajtuar vlon, abscese thjeshtë, skuqjen të ndryshme, plagët ekzemë. Gjithashtu lakër përdorur në sëmundjet e fytit, trashje dhe atherosclerosis e enëve cerebrale.


Çfarë pjesë lakër është përdorur më mirë për trajtimin? Absolutisht çdo gjë. Lë lakër, llogore, fara - të gjitha të ketë kompetenca shëruese. Vlen të përmendet është edhe lakër turshi dhe lakër turshi lëng në vend që jo më pak të shëndetshëm se lëng të freskët lakër.

Lakër aplikimit në mjekësi tradicionale
* Kur dhimbje të stomakut dhe barkut duhet të jenë të përgatitur lëng të freskët lakër. Për këtë lakër copëtuar imët ose mish i grirë, slurry është mbledhur në napë, palosur në dy shtresa, dhe e përdorin atë për të shtrydh lëng. Ajo duhet të marrë 1 gotë 3-4 herë në ditë për 15-20 minuta para një vakt. Kursi i trajtimit zgjat nga dy javë deri në një muaj.


* Në sëmundjet e fytit, grykët dhe faringjit, dhe stomatiti në gargarë mirë dhe të gojës holluar lëng lakër në një raport prej 1: 1. Procedura duhet të kryhet tre në pesë herë në ditë. Atëherë nuk do të hani, pini gjysmë ore.

* Kur pagjumësi dhe dhimbje koke lakër fara janë përdorur si një zierje. Lugë fara lakër derdh një gotë me ujë të valë dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesme për 5-7 minuta. Pastaj supë është hequr nga të nxehtit, të mbuluar me kapak dhe japin birrë për një orë, dhe pastaj të filtruar. Merrni një zgjidhje është e nevojshme para se të shkojnë në shtrat një gjysmë gotë.


* Bërns dhe plagët ekzemë e rekomanduar për të aplikuar lakër gjethe të freskëta. Me këtë yndyrat në plagëve purulent dhe abscese rekomanduar lë mjaltë dhe të rregulluar përdorimin e zakonshëm. Për të ndryshuar këtë ju duhet të ngjesh 2-3 herë në ditë.

* Kur ju kollë dhe sëmundjeve të ndryshme të traktin e sipërm respirator aplikoni lëng të freskët lakër me mjaltë. Një gotë me lëng duhet të jetë pak e ngrohtë dhe të shtoni në atë 1 lugë mjaltë, llokoçis mirë dhe pini 1 gotë 3 herë në ditë.

* Kur hipo - lëng dhe avitaminosis ndihmë lakër turshi, është e ka pothuajse të gjitha vitaminat dhe mineralet e dobishme. Ky lëng është gjithashtu e rekomanduar për të përdorur para ngrënies si rritjen e oreksit.


* Kur stings e bletët dhe Grerëzat, për të ulur dhimbjen dhe ënjtje të lëkurës duhet të jetë i patharë fashë garzë ose një lëng lakër turshi dhe të aplikojnë për vendet e prekura. Vetëm disa minuta dhimbja do të kalojë.

Megjithatë, ka Kundërindikimet për trajtimin me lakër. Së pari është rritja e aciditetit të lëng stomakut, veshkave dhe dështim të zemrës.