Pronat e shërimit të kripës


Ne e dimë që në kohët e lashta kripë është konsideruar më e shtrenjtë se ari dhe argjendi. Vlera e saj ishte aq shumë i madh që një pjesë të vogël të kripës për të njeriut mund të shesin në skllavëri. Arsyeja është e lidhur me kripë që është jo vetëm një shtojcë të çmuar përmirëson shijen e ushqimit dhe përmban element jetik gjurmë për njerëzit natriumit, por edhe droge e shumë sëmundjeve.
Pronat e shërimit të kripës kanë njohur gjatë dhe të studiuar mirë. Salt - një substancë mineral i përbërë nga klorur natriumi dhe gjurmët e kripërave minerale, të cilat përmbajnë minerale të dobishme. Në mënyrë tipike, kripërat e magnezit, zinkut, kalcium, hekur, mangan, bakër, kalium, fosfor, molibden, kobalt, squfur. Natriumi është një organ i rëndësishëm gjurmë minerale, është i përfshirë në formimin e eshtrave, gjakut, ruajtjen e metabolizmit-ujë i kripur, ekuilibrin acid-bazë, presion osmozik për të mbajtur ekuilibrin, funksionimin normal të sistemit nervor, zorrët dhe madje edhe veshkat. Klori është i përfshirë në metabolizmin yndyrë dhe edukimi zhyrorasscheplyayuschyh substancave stimulimin e sistemeve riprodhues dhe nervor, nxjerrje e ure përmes sistemit urinar, formimin dhe rritjen e indeve të eshtrave.


Ushqim të përhershëm në çdo kripë tryezë ka dezinfektues, shërim dhe anti-inflamator pronave.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur ka pasur një problem me drogë, dezinfektues dhe FA SHAT kirurg ushtarak Shcheglov II shpëtuar ushtarët e plagosur nga sepsë përgjithshëm, gangrenë e shkaktuar duke përdorur kremra me zgjidhje hypertonic kripur. Pastaj, lagur në një zgjidhje të përbërë prej liri ose pambuku leckë aplikuar atë në plagë. Aplikacionet janë ndryshuar 2 herë në ditë. Pas 4 ditësh, një rënie në temperaturën e trupit dhe plagëve të pastrimit, si dhe fillimi i rimëkëmbjes së indeve të muskujve dhe të lëkurës.

Ajo punon së bashku me Dr. Shcheglov operativ Gorbachev motra AD pas luftës vazhdoi për të studiuar pronat shërimin e kripës. Në fillim ajo bëri zakonshëm me zgjidhje hypertonic pacientëve postoperative dhe pastaj filloi të studiojë ndikimin e zgjidhjes kripë në sëmundje të tilla si nefrit, cholecystitis, sëmundje reumatike të zemrës, sëmundjet e frymëmarrjes, kyçeve reumatizmi, osteomielit, goiter shpërndarë, abscese, greva hematomas dhe shumë të tjerë .

Falë këtij studimi ishte metoda Scheglova-Gorbaçov. Në mënyrë që të përdorin pronat shërimin e kripës është e nevojshme për të përgatitur 8-10% ujë-kripur (8-10 g kripë për t'u tretur në 100 ml ujë). Zakonshëm të bëra nga një pambuku të butë apo pëlhurë prej liri, zakonisht e vjetër është e larë në mënyrë të përsëritur pelena apo fletë. Ind përplasje deri në gjashtë shtresa, dhe njomet me të nxehtë (40-45 gradë) zgjidhje hypertonic. Pas butësisht shtrydh indeve dhe aplikuar në vendin e lënduar, ose në trup, në projektimin e organit të prekur. Fix fashë suva në trup, nuk pribintovyvayut nuk mbulojnë. Kërkesë e detyrueshme - një fashë breathable. Si e tillë, leckë të lagur lënë gjatë natës. Në mëngjes, duke hequr zbatimin, përplasje larë me kujdes në ujë, të thata dhe hekur proprasovuyut nxehtë.


Aftësia e çuditshme shëruese zgjidhje kripur, sepse kripa - ". Tani" është adsorbent më e fuqishme, ekstraktet e trupit të pacientit Banjot kripë të cilat kanë veti osmotike, ka veprim lokal antimicrobial, të ndihmojë të pastër vendet e prekura. Aksioni i zakonshëm tilla ekskluzivisht lokale, direkt në vendin ku ajo imponuar. Salt, duke tërhequr lëngun nga shtresa e nënlëkurës, tërheq nga shtresat e thella të lëngun indeve të lëkurës që tërheq patogjene. Kështu, në kohën e banjot kripës në indet e prekura nga sëmundje lëngjeve të trupit dhe është i përditësuar shpëtoj procesit patologjike.


A mos presin rezultate të shpejta, veçanërisht në rastet e sëmundjeve kronike. Efekti shërimin e kripës është gradualisht dressings një mesatare prej një deri në tre javë.
Përveç kripë zgjidhje kripë hypertonic në mjekësinë popullore përdoren për lehtësimin e sulmeve asthmatic. Ju duhet të pini një gotë me ujë, dhe pastaj të vënë në gjuhën e kristaleve pak kripë.
Kur depresioni, ankthi, lodhjes kronike tretur në 500 ml ujë të ngrohtë 1 lugë kripë. Pini 1 tbsp 4 herë në ditë 1 orë para ushqimit.

Nëse sëmundje çamçakëz dhe prishjen e dhëmbëve është e rekomanduar për shpëlarje gojën me një zgjidhje e ujë i kripur 4-6 herë në ditë.

Në ftohtë zgjatur, mesit radiculitis-ngrohjes zonën e prekur e kripë shishe të nxehtë me ujë. Për të bërë jastëk ngrohjes qep një qese me pëlhurë liri. Ngrohjes në furrë ose në një kripë pan, mbushur çantën e saj, kravatë dhe të vënë në hundë ose mbrapa. Që kripë fitilin ngadalë për të shmangur djegiet, të përfundojë një ngrohës peshqir.
Pastrimi stomakun kripë dhe zorrët. Merrni 1200 ml ujë dhe kripëra shpërndahet në atë mënyrë që zgjidhja doli pak i kripur. Ngadalë pini të gjithë volumin e ujit të kripur, të pini kombinuar me punën e squats, twists trungu. Kjo është për të siguruar se uji lehtë kaloi nëpër ezofag. Pas 20-30 minuta do të ketë një thirrje të fortë për të përdorur banjo. Kjo metodë e pastrimit të traktit digjestiv, trupi është i liruar i toksinave, toksina dhe patogjene. Koha më e mirë për pastrimin e trupit në këtë mënyrë në mëngjes në agim.


Është e dobishme për të marrë kripë me diabet tip të parë, në lidhje me kripë e pronës të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak, e cila redukton nevojën për insulinë.
Përkundër faktit se cilësitë e mëdha shërimin e kripës duhet të përdorin atë me masë.