Pronat e shërimit të toadflax konvencionale


Toadflax zakonshme - pak barishte i njohur dhe përdoret rrallë në praktikën mjekësore. Megjithatë, vetitë shëruese të toadflax konvencional i njohur gjerësisht në mjekësinë popullore. Bimore njerëzit e quajtur emra të ndryshëm: zhabrey, lirin egra, Cepphus, hladovnyk.
Toadflax - një bimë shumëvjeçare, duke arritur një 30-90sm lartësi. Ajo lule nga qershori deri në shtator, me lule të verdhë të ndritshme. Ajo rritet kudo përgjatë skajeve të rrugëve, fusha, livadhe, clearings në pyje dhe plantacione. Ajo është konsideruar si një farë e keqe, por pronat e shërimit toadflax atribuojnë atë të bimëve mjekësore.Në mjekësinë popullore, barishte e përdorur më së shpeshti përmban një pehanin Alkaloid, saponins dhe glycosides, acide organike, acid Askorbik, phytosterols, taninet dhe substancave të tjera.

Toadflax e zakonshme ka një pastrues të shënuar, choleretic, diuretik, analgjezik, anti-inflamator, plagë shëruese, antihelminthic, bën të dalë djersë, qetësues, antispasmodic, expectorant dhe efekt tonik.

Në mjekësinë popullore, toadflax përdorni zorrë ngathtësi lidhur me kapsllëk të zgjatur dhe vanitet. Sëmundjet e ndryshme të stomakut, duke përfshirë ulcerat dhe kancerit. Në mëlçi dhe tëmth trakt, për lehtësimin inflamacion dhe si një cholagogue. Sëmundje kronike të veshkave - cystitis, pyelonephritis, acid urinës diatez, gurë. Në sëmundjet e sistemit kardiovaskular: edemë, në veçanti - anasarca, gulçim, edemë. Ascariasis në fëmijët. Në formë fillestare të hipertrofisë së prostatës. Anemia - hekur dhe etiologji të panjohur.


Pronat e shërimit të toadflax konvencionale përdorur gjerësisht në dermatologji për sëmundjet e lëkurës. Me toadflax mund të kuruar sëmundje të tilla si skrofull, abrasions, skuqjen alergjike, plagë, ulcerat, ekzemë, herpes, dermatit kontakti dhe drogës, lythat, polyps intereson. Në qëllime kozmetike toadflax përdorur për shpëlarje flokët në humbjen e tyre, si dhe puçrra fytyre.

Përdorni toadflax zakonisht në formën e ointments, decoctions dhe infuzione, kremra, fasha, banja, fasha, dush sitz.


Pronat e shërimit të toadflax në infarkt në zemër
Për të përgatitur keni nevojë për 1 tbsp bimeve dhe një gotë me ujë të vluar. Grass derdh ujë të valë dhe mbush për 10 minuta. Merrni 50 ml 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje. Infuzion ka efekt diuretik butë dhe është përdorur në edemë kardiake dhe renale.

Shërimi pronat toadflax në kapsllëk të gjatë, ngathtësi zorrëve
2 tbsp herbs infused në një gotë me ujë të vluar për 30 minuta, pastaj tendosje infuzion dhe për të marrë 15 ml tri herë në ditë, ose 2-3 lugë brenda natës.


Vetitë shëruese toadflax hemorroide
2 tbsp herbs freskëta grimcuar imët, mundësisht për lirimin e lëng dhe përzierje me pesë lugë yndyrë derri. Vendos një zjarr të vogël dhe ngrohjes të avullimit, atëherë filtruar dhe shtrydh. Marrë hemorroide yndyrat vaj gjatë natës. Kur një majasëll të brendshëm duke përdorur microclysters mbrëmje pas spastrimit zorrë. E njëjta vaj përdoret për ekzemë, blisters, dermatit dhe abrasions.

Vetitë shëruese toadflax për abrasions dhe ulcerat trofik

Latest hedh dhe toadflax lule terren për kashopodibnoho shtetit dhe të aplikuar në plagë. Në mbulesë të lartë me një fashë dhe fix suva. Procedura kryhet para se të shtrat natën. Kursi i trajtimit është 10 ditë.

Pronat e shërimit të kancerit toadflax stomakut
Në tumoret malinje përdorur një zierje e fara të toadflax. 25-30 gram fara derdh një litër ujë dhe vlim për 10-15 minuta. Pastaj të filtruar dhe të marrë 1-2 lugë 3-4 herë në ditë. Supë vepron si një qetësues dhe si një tonik pas kimioterapi.


Kundërindikimet toadflax është origjinalitet normale. Por për shkak të toksicitetit të centralit, toadflax toksike kur përdoret brenda duhet të jenë të kujdesshëm dhe të rrinë në doza të ulëta.