Pronat e shërimit të morrave dhe përdorimi i tyre


Lice - e zakonshme dhe trudnovyvodimyye barërat e këqija janë aktive në rritje në zonat periferike. Pronat e shërimit të morrat dhe përdorimit të tyre nuk është i njohur për shumë njerëz, dhe megjithatë, kjo fabrikë ka një listë mjaft të gjatë e tipare të dobishme. Kjo bimë përulur ka veti të vlefshme dhe të ndihmon për të kuruar shumë sëmundje.
Woodlice apo "starwort mesatar (media Stellaria) - është një barishte vjetore nga karafil familjes. Ajo ka një rrjedhin të hollë, duke arritur tridhjetë centimetra të gjata, theksoi lë vezë formë, lule të bardha, të vogla, i ngjan yll, të mbledhura në përhapjen tufë lulesh. Fruta duket si woodlice kuti zgjatur harmonishëm me shumë ngjyra fara të kuqërremtë. Preferon hije, vende me lagështi.Emri këtë barishte marrë për një tipar interesant - qime të vogla që mbulojnë rrjedhin, dhe mbajnë lagështi pas shiut, kështu që bimët gjithmonë i lagësht. Periudha e lulëzuar, nga maji deri në fund të vjeshtës. Ka edhe emra të tjerë të bimëve - mokrychka, starwort, starwort, starwort zog slider.


Përbërja dhe pronat e shërimit
Përbërja kimike e bimëve kuptohet mezi. Ne e dimë se morrat përmban shumë ushqyesve, minerale, vitamina "C" dhe "E", si dhe bimë të rralla për vitamina "K" (vitaminë antyhemorrahycheskyy) është i nevojshëm për koagulimit të gjakut normale, të pasura me carotene dhe saponins. Kjo bimë është medikament i gjithanshëm që ka veti të vlefshme: antiseptik, anti-inflamator, choleretic dhe diuretik, ul presionin e gjakut, nxit trajtimin e sëmundjeve koronare të zemrës, përmirëson metabolizmin.


Saponins veprimit ofrojnë cilësitë morrat veçanta (myahchytelnыe dhe pronat expectorant), duke lejuar përdorimin e saj në sëmundjet e mushkërive të tilla si qetësues, stimulimin dhe toning substancë.
Prania e flavonoids (pigmente bimore) në kombinim me vitaminë E dhe acid Askorbik ofron veprime koronarorozshyryuvalnyy antihy dhe efektin e tyre, zvogëlon nevojën zemrën e oksigjenit, e cila është shumë e nevojshme në parandalimin apo lehtësimin e pectoris.
Morrat në fakt nuk ka shije dhe erë.Lëng
Lëng fituar duke shtypur majën e uzinës. Lëng të freskët mbetet pjesa mjaft të lartë të ushqyesve.
Vitamina "E" të përfshira në lëng frutash ngadalëson procesin e plakjes së qelizave të lëkurës, përmirëson gjakut, pastron enët e gjakut, ndihmon në eliminimin e substancave të dëmshme nga trupi.
Konsumi i rregullt i lëngut të morrave të freskët druri, heq dhimbje koke, heq nervozizëm dhe lodhje, përmirëson kujtesën, normalizes aktivitetin e zemrës, heq tensionin, zvogëlon dhimbjen, zvogëlon tumor.


Gjithashtu morrat lëng marrë me sëmundje të ndryshme të mushkërive dhe dhimbje gjoksi, hemorroide, sëmundje tiroide dhe sëmundje gastro-intestinale, sëmundjeve të mëlçisë.
Mjekësisë tradicionale rekomandon lëng për të trajtuar morrat turbullt e kornea, shpëlarje ose strofull sytë e tij.

Pronat e shërimit të lëng dhe gamë të madhe të vitaminave të çojë në përdorimin e saj për trajtimin e beriberi.
Për të forcuar të gjitha sistemet e trupit janë të rekomanduara për të pirë 1/2 - 1 lugë Lëng me një sasi të barabartë të mëngjesit mjaltë dhe natën për një muaj.


Pije
Infuzion ose zierje morrat marrë në sëmundje të ndryshme të sistemit të tretjes, të frymëmarrjes dhe sistemet e qarkullimit të gjakut. Ai karakterizohet me efekte të ndryshme terapeutike që njerëzit kanë në veprim tonik dhe përmirësuese.
Pije është përgatitur nga derdhje 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. lugë e bimëve të thata ose svezherublennoho, insistojnë 1,5-2 orë, pastaj të filtruar. Është e rekomanduar për të marrë 3-4 herë në ditë për 1/3 filxhan përpara se të hahet.

Ne trajtimin e kollës përdorur pije të nxehtë me morra. Një çift i lugë thatë morrat druri filxhan brewed me ujë të valë, të lejojë që të mbush për 5-10 minuta, tendosje dhe pije të ngrohtë. Për të arritur efektin më të madh mund të kombinohet me të ndryshme vitaminë anti-kancerit dhe bimeve, mjaltë. Pirja kontribuon në lëngëzimin dhe lehtësuar sekretim të mukusit nga trakti sipërme dhe të poshtme të frymëmarrjes.Paketa dhe banjot
Zarzavate steamed woodlice përdoret nga jashtë si një kompresë për venat me variçe, radiculitis, reumatizmi, sprains, mastitit.
Banja Mokrychnыe janë shumë të dobishme, ton trupit, forcimin e sistemit nervor, forcimin e flokëve të dobishme për lëkurën. Nën ndikimin e ngrohjes përmirëson qarkullimin, duke zgjeruar poret krijuar kështu uyazyka për depërtimit nëpër lëkurë të substancave aktive që japin një efekt i dobishëm për të gjithë trupin. Pas dush nuk kanë nevojë për shpëlarje me ujë dhe të përdorin sapun. Në një banjë të mbushur me shtuar infuzion filtruar prej 10-15 lugë bimëve të freskëta ose të thata dhe 1 litër ujë të valë. Kohëzgjatja e banjo jo më shumë se 20 minutave.Ushqim
Zarzavate të rinj woodlice mund të përdoret si një përbërës shtesë në sallata, Omelets, supave.