Pronat e shërimit të Netreba konvencionale


Durnishnik normale (ose zobovydnыy Netreba) - bimë medicinale slozhnotsvetnoe takon familjes Asteraceae. Gjethe, fruta, fara dhe rrjedh Netreba - të gjitha pjesët e bimës kanë pronat medicinale dhe janë përdorur me sukses në mjekësi. Në 70 vitet e zbuluar pronat shërimin e durnishnika konvencionale: anti-inflamator, antipiretik dhe qetësues. Rrënjët dhe fara të kësaj bime janë përdorur për sëmundjet e lëkurës, dyspensyy dhe dizenteria. Supë është përdorur për sëmundjet e lëkurës, reumatizmi, koshere, blisters dhe pickimin e insekteve.


Përshkrimi i bimëve
Bimët medicinale Netreba lartësi 20-60 centimetra e gri-jeshile branched rrjedh. Kjo fabrikë i takon barishtore, vjetor. Lë Netreba formë zemre, tre-lobed, në çdo anë të cilat janë të mëdha, karafil pabarabartë. Gjethe e gjelbër në të dyja anët. Lule janë vendosur në shporta të veçanta dhe janë në formë tub. Këto shporta janë formuar në të njëjtën fabrikë. Ato përbëhen nga dy lule. Baskets me ngjyra, sferike dhe shtyp. Blooms Netreba në verë (qershor-korrik), dhe frytet rritet në vjeshtë (gusht-shtator). Durnishnik normale në rritje në Azinë Qendrore, Kaukaz, Siberi, si dhe në pjesët jugore dhe të mesme të Rusisë dhe vendet e CIS.


Përbërja Netreba normale
Përbërja kimike Netreba ende nuk është kuptuar plotësisht. Ne vetëm dimë se ai përmban rreth 30% të acidit Askorbik. Gjithashtu në përbërjen e tij glycosides pranishëm ksantostrumaryn amfornыy dhe alkaloide. Megjithatë, në të gjitha pjesët e saj janë ngjyra jashtëzakonisht të pranishëm dhe jod.

Pronat medicinale dhe aplikime në mjekësi
Në funksion tiroide mjekësisë ulët kineze këshillon për të përdorur pjesët tokësore prej bimëve brenda, si ato të përmbajnë një shumë të jodit. Shuma e jod në durnishnik normal varet nga sasia e jodit në tokë. Pra, para se të marrë fonde në bazë të bimëve mjekësore, është e nevojshme të dinë përqendrimin e jodit në të.

Në Kinë, kjo bimë është përdorur si një ilaç djersitës, antirheumatic apo zbut sistemin nervor qendror. Lë Netreba përdorur në sëmundjet e lëkurës purulent si fungicide dhe antiseptik. Kur u përgatitur ointments për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës duke përdorur fruta medicinale dhe fara Netreba.
Fara supë Netreba dhe rrënjët në mjekësinë popullore përdoret në dhimbje të dhëmbëve, diarre të përgjakshme dhe skrofull. Lëng i bimëve të freskëta të përdorura për trajtimin e kancerit, shkakton strumë, kancer, abscese në fyt dhe të lënë. Lëng i lë të freskëta është marrë për astmë, spazma e fytit dhe hemorroide. Me fara frutave në pluhur ngrënë, vaj është përdorur në trajtimin e dermatitit dhe ekzemë. Kur kërpudhat dhe puçrra zierje është përdorur Netreba cila larë zonat e prekura të trupit.


Contraindication
Netreba - bimëve helmuese! Por çdo contraindications serioze për përdorimin e saj atje, me kusht dozen Netreba pothuajse e sigurt. Kjo bimë medicinale nuk është e rekomanduar për njerëzit me rëndim akute të ulcerat e stomakut dhe zorrët, dhe në qoftë se ka origjinalitet e jodit.

Si të përdorni:

Pluhur
2 tbsp herbs pluhur dhe fruta Netreba zakonshme zier në 200 ml sallo shkrirë për 10 minuta. Nuk duhet ndalur për të ndezur, pastaj të lënë për 2 orë dhe tendosje. Ajo është përdorur për të trajtuar vlon, dermatit itchy, ekzemë dhe zgjebja.


Infuzion
3 tbsp Grass duhet të krijoj një litër ujë të vluar dhe mbush për 2 orë. Merrni 200 ml tri herë në ditë si çaj (ngrohtë). Ajo është përdorur për të kuruar kancerin e mushkërive, tiroide, stomak dhe lëkurë.

Bari i freskët
Me slurry me herbs njëpasnjëshëm të freskëta mund kurë herpes, fungale sëmundje e lëkurës ekzemë. Në zyyazykay kohë me të njëjtin qëllim, barishte të ngurta.

Supë
1 tbsp bimëve të freskëta copëtuar Netreba brewed 200 ml ujë të vluar, vlim për 10 minuta. Shërimi do të thotë të marrë 1 tbsp 05:56 herë në ditë në rastin e diarre, goiter, reumatizma, sëmundjet e lëkurës.

2 tsp bimët grimcuar rrënjë brewed 200 ml ujë të vluar, vlim për 10 minuta, insistojnë orë, filtër. Marrë me anë shpëlarje gojën kur dhimbje dhëmbi.

Tym
Në trajtimin e kancerit të laring disa healers rekomanduar pas marrjes shërimin bimë lëng Netreba frymë tymi flakë fara të njëjtën bimë. Një grusht fara thatë derdhur në kazan, e cila është mbajtur në zjarr derisa hundëz nuk do të pi duhan. Kohëzgjatja e trajtimit për 3 deri në 5 minuta.