Pronat e shërimit të fara kungull


Kungull - një nga më të popullarizuar dhe të kërkuar pas perimet jo vetëm në praktikën e kuzhinës, por edhe për shkak të pronave të saj shëruese dhe në mjekësi. Kungull është një perime të ulët-kalori, menu e saj për të përfshirë njerëzit me peshë të tepërt trupore, pas pësimit të sëmundjeve të rënda dhe ashtu si enët për fëmijët. Nga ajo që ju mund të gatuaj të gjitha llojet e ngrënies, supave, casseroles, salads. Konserva kungull dhe kuzhinier nga ajo ruan, pies e pjekur dhe ëmbëlsira. Kjo vlen për shumicën e tul kungull, fara kungull por jo më pak të dobishme. Pronat e shërimit të fara kungulli janë përdorur në kohët e lashta për të trajtuar shumë sëmundje dhe në ditët e sotme nuk janë të harruar, ata janë përdorur jo vetëm në mjekësi, por edhe tradicionale. Bazuar në fara kungull në drugstores shumë drogë përdorur për të trajtuar sëmundjen mashkull prostatës dhe kancerit të prostatës.


Në fara kungull në sasi të mëdha janë kripërat organike, acide minerale, vitamina, kalcium, zink, magnez, fosfor, hekur, mangan, bakër, acid folik, arginine, acid glutamik dhe linolenic. Edhe në një fara kungull përmbajnë shumë veti shëruese që ajo me të vërtetë mund të konkurrojnë me dy apo edhe tre përgatitjet vitaminë. Fara kungull shëruese që ata mbështesin sistemin kardiovaskular, rritjen e imunitetit, duke ndikuar pozitivisht në traktin digjestiv dhe funksionin riprodhues. Me sëmundjen e tyre të ndihmuar në trajtimin e mëlçisë, diabet, të reduktuar peshën e tepërt, të hequr të gjitha llojet e krimba nga trupi dhe rritjen e hemoglobinës.


Por ka një kusht, fara kungulli për të trajtuar duhet të përdoren të para, që nuk është i skuqur. Në të kundërt, fara luledielli, fara kungull nuk kanë toksiciteti, kështu që ata mund të përdoret në mënyrë të sigurtë në ushqim për të dy fëmijët dhe gratë shtatzëna, dhe përdorimin e tyre për të trajtuar sëmundjen.

Në kungull fara në sasi të mëdha që përmban zink. Ky mineral gjurmë është jetike dhe e nevojshme për trupin e njeriut. Përdorin atë për të rregulluar nivelet e glukozës në gjak, e cila është esenciale për njerëzit që vuajnë nga diabeti dhe sëmundjet e pankreasit. Ushqimi një ditë, të paktën 5-6 fara kungull, ju mund të ngadalësojnë plakjen, si dhe zinku përshpejton proceset rigjeneruese në qelizat. Mungesa e zinkut në fëmijëri dhe adoleshencë mbushur me hypoplasia e organeve gjenitale, sidomos djemtë.


Meshkujt e rritur, zinkut është e nevojshme, si dhe, pasi me ndihmën e prostatës do të punojnë në mënyrë të plotë. Zink përfshira në fara kungull, duke e detyruar trupin mashkullor për të prodhuar testosterone. Për trajtimin e infertilitetit mashkullor në mjekësinë popullore përdorin fara kungull, të hahet ushqim e tyre çdo ditë 8-12 copë. Në kundërshtim me metabolizmin e karbohidrateve në trup ka obeziteti, kjo fatkeqësi mund të përballen duke përdorur vetitë shëruese të fara kungull.


Kukurbityn atë pjesë të fara kungull, një mjet i shkëlqyer për të luftuar të drejtat e krimba. Fara kungull, të përdorura për të luftuar krimbat, shumë më të sigurta sesa preparatet kimike farmaceutike. Prandaj, ata mund të përdoret me lehtësi për fëmijët e vegjël të trajtimit. Për ta bërë këtë, fara kungull grimcuar dhe të përziera 1 tbsp 1 lugë mjaltë. Kjo do të thotë shijshme e krimba luftimin duhet të hani 2 herë në mëngjes dhe në mbrëmje ditë gjatë javës. Me qëllim të parandalimit të helmintiasis gjithashtu humbur tri ditë.


Sëmundje inflamatore të veshkave gjithashtu mund te trajtohen me fara kungull. Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l. fara kungull të para pour 1 filxhan ujë të valë dhe vihet në zjarr dhe kuzhinier nën kapak të mbyllur për 10 minuta në ngrohje të ulët. Pastaj një tjetër insistojnë 1 orë. Pas lodhje të marrë 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë. E njëjta supë ka një diuretik lehtë.
Nga kungull fara janë duke u përgatitur të naftës me të vërtetë të shëndetshme, e cila quhet vajra kungull. Ajo është përdorur për të trajtuar sëmundjet shumë shekuj më parë. Dhe tani, shiten në barnatore kungull vaj në formë të lëngshme dhe në kapsula për trajtimin e prostatitis. Vetitë e saj shëruese ndihmojë në luftën kundër plakjes lëkurës me humbjen e flokëve. Aplikuar atë për parandalimin ju mund të shpëtoj nga të ftohtit sezonale, arteriosklerozës cerebrale.


Vaj Pumpkin përdoret në kombinim për trajtimin e ulcerat gastrit, koliti, stomakut. Me sukses është përdorur për trajtimin e sëmundjeve inflamatore femra siç endocervicitis, vaginitis, erozioni cervikale. Përdorin atë për të kuruar mastitë dhe për të lehtësuar situatën e grave në periudhën premenopausal.
Ushqimi fara kungull, ju nuk mund të zgjasin rininë e tyre, por për të parandaluar kancerin, të mbrojtur kundër një numri të infeksioneve dhe të shpëtoj nga alergjitë.

Në mënyrë të barabartë fara kungull të vlefshme në cosmetology. Ato ndihmojnë për të bërë lëkurën elastike fytyrë dhe qafë të shpëtoj prej rrudhave. Ato ndihmojnë dhe për sëmundjet e lëkurës. Maska, krem ​​dhe vajra, të cilat përfshijnë fara kungull, të përshtatshme për të thatë, i krisur dhe të prirur për alergji të lëkurës.

Megjithatë, fara kungulli nuk janë të rekomanduara për të ngrënë në cholecystitis calculous, pasi ata kanë një efekt të theksuar choleretic dhe mund të shkaktojë sulm obstruktive verdhëz. Në mbidozë stools të lirshme të mundshme.