Pronat e shërimit të lirit


Mbjelljen liri - të njohura të naftës vjetor dhe bimë medicinale. Në mënyrë që të përdorin trajtim farë, vaj yndyror dhe më pak - bar. Pronat e shërimit të fara liri kanë qenë prej kohësh i njohur për njeriun. Edhe në lashta fara duke përdorur liri trajtuar shumë sëmundje.
Cilat janë vetitë shëruese të lirit? Liri nuk është gjetur në të egra, ajo është rritur në shumë vende. Duke kaluar pronat e tyre medicinale, bimët prodhojnë pëlhurë. Rrobat sewn nga pëlhurë liri natyrore është shumë praktike dhe të qëndrueshme. Fara liri janë korrur në fund të verës - fillim të vjeshtës. Perberja e farave eshte protein, karbohidrate, kalcium, magnez, hekur dhe zink. Ajo përmban vitamina B1, B2 vitamina B6, B12 Ai është i dobishëm për lëkurën dhe shikim.Fara dhe vaj liri kanë mbrojtur, myahchitelnym, nxitëse, veprim protyvosklerotycheskym. Për shkak të pronave të saj shëruese liri mbjellë është përdorur në inflamacion të frymëmarrjes, gastrit, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë, enterocolitis, helmimit me ushqim, kapsllëk, hemorroide, fissures zorrës së trashë, cystitis, nefrit, prostatitis, gurë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, dhimbje në nyje artriti dhe arthrosis.
Vaj flaxseed është e njohur gjerësisht si një produkt dietetike që ul "i gabuar" kolesterolit. Përdorur jashtë për djegie dhe plagë. Kur grykët dhe faringjit zierje është përdorur për shpëlarje. Naftës treguar njerëzit flaxseed vuajnë nga diabeti, sepse për shkak të pronave të saj të glukozës në gjak normal. Ajo mund të administrohet në ushqim, pjesërisht duke zëvendësuar vajrat e tjera bimore.


Rekomandime për përdorimin e lirit
Në kapsllëk kronik duhet të marrë 2 lugë farë liri, derdh një gotë me ujë të ngrohtë ose qumësht, le të qëndrojë 1 orë. Merrni një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje së bashku me fara.
Kur kolit dhe cystitis 1 tbsp fara derdh një gota gjysmë të valë ujë gjatë natës. Mëngjes tendosje infuzion dhe të marrë në formën e ngrohjes 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies.

Hemorroide dhe fissures e rektumit, si anti-inflamator agjent, 2 tbsp fara liri derdh 500 ml ujë të vluar dhe vlim për 10 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të marrin 1/2 filxhan 6 herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet.

Kur nefrit dhe gurët në veshka, si një diuretik, përdorni bar farë liri. 1 tbsp papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë 1 orë. Tendosje dhe për të marrë 1 tbsp 3-4 herë në ditë.

Kur gastrit dhe ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale përgatitur mukusit. Sepse do të duhet 1 tbsp farë liri dhe 30 lugë ujë të ngrohtë. Brenda 15 minutash fara tronditur intensivisht, pastaj shtrydh dhe për të marrë zhul rezulton, 2-3 lugë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit është 2-3 javë. Çdo metodë duhet të jetë i gatuar mukusit të freskëta.

Kolesterolit-uljen e arteriosklerozës marrja flaxseed vaj 1 lugë 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje.

Në sëmundjeve inflamatore të grave përdorur një zierje e fara për douching. 2 tbsp fara liri pour 1 litër ujë të vluar dhe të sjellë një çiban. Dërgo kodrina vlim për 3-5 minuta dhe një orë për të shkarkuar infuzion. Pastaj, supë që rezulton është filtruar dhe të përdoret për qëllime të tjera.
Kur sëmundjet e lëkurës, plagët, djegiet duke përdorur kompresa të liri. 2 tbsp bluaj fara duke përdorur një mulli dhe përzierje miell me ujë të nxehtë për të formuar një slurry. Përhapjen një copë fashë garzë apo përzierje dhe të aplikoni për vendin e lënduar. Më të mbuluar me polietileni dhe do ta lidhë një leckë të ngrohtë në krye. E njëjta gjë është e rekomanduar për të compress dhe dhimbje në nyje të artritit.


Por si me çdo barishte, mbjelljen liri ka contraindications saj.

Në çfarë sëmundje mund të përdoret mbjelljen liri?
Para së gjithash - kjo ndjeshmëri individuale në fabrikë. Mos e merrni atë në sëmundje të tilla si hepatiti dhe cholecystitis, dhe njerëzit që vuajnë nga diarre të shpeshta.