Pronat e shërimit të vajit kajsi


Një nga përbërësit e përdorur zakonisht në prodhimin e produkteve kozmetike është naftës nga gropa kajsi. Beauticians studiuar vetitë shëruese të vajrave e kajsi dhe gjeti se ajo mund të zbutur dhe moisturize lëkurës dhe për të parandaluar lëkurë, ton deri dhe rinovimin e lëkurës, të përshpejtojë lulëzim e qelizave të vdekura të shtresës së sipërme të lëkurës, hiqni inflamacion, lidhur ngjyrën e lëkurës. Përbërësit që janë në dispozicion në farë kajsi të naftës, janë të përfshirë në sintezën e kolagjenit dhe elastin, dhe këto substanca është baza e ind lidhës të njeriut.


Vaj kajsi ka një ngjyrë lehta verdhë dhe aromë transparent slabovыrazhennыm, dhe cilësi pak të lëngshëm dhe të trashë, është një grup i vajra bazë. Perberja e vajit kajsi me vajra si bajame dhe pjeshkës, e cila gjithashtu i përkasin grupit të vajra bazë. Vajrat që janë të përfshira në grupin bazë, përdorni nerazbavlennыmy ose në kombinim me vajra të tjera si një bazë. Për prodhimin e përdorni vaj kajsi teknologjinë e ftohtë të ngutshme e gropa kajsi. Edhe në prodhimin e farës kajsi naftës për të shtuar kumbulla apo gropa kumbull.


Përbërja e vajit kajsi
Vaj Kajsi të pasura me vitamina, kalium, magnez dhe acidet yndyrore polyunsaturated dhe monounsaturated, si linoleik, linolenic, palmitik, stearik dhe shumë të tjerë. Vitamina A natyrisht moisturizes lëkurën dhe e mban elasticitetin e tij. Vitamina C ofron elasticitet dhe qëndrueshmëri të lëkurës. Vitamina F përshpejton rigjenerimin e lëkurës dhe rikthen ekuilibrin e gjëndra dhjamor.

Pronat medicinale dhe aplikacionet
Vaj Kajsi është e përkryer për përdorim për të gjitha llojet e lëkurës: për lëkurë të pjekur dhe për të porsalindur lëkurës. Kjo pronat e naftës e ripërtëritëse, anti-inflamator efekt, tonik. Këto prona shëruese, vaj kajsi ndihmon të shpëtoj prej miliaria, dermatit seborrheic, skuqje pëlhurë me lajle në foshnjat, dhe ndihmon në zbutjen e lëkurës trashë, të përshpejtojë shërimin e plagëve dhe abrasions, ndihmon për të luftuar celulitin dhe zbutjen e rrudhave gjobë fytyrës. Vaj Kajsi i jep lëkurës një ngjyrë të butë, të shëndetshëm dhe të bukur, ndërsa hidratues atë.


Vaj Kajsi mund të përdoret si një mjet që rrit efektivitetin e drogës primar. Në kuadrin e vajit të tillë është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të sistemit imun, sistemit kardiovaskular dhe sistemit nervor qendror.

Shërimi vaj kajsi është përdorur edhe në kozmetikë dhe parfume. Kjo është pjesë e buzëkuqët, krem, salves si bazë. Vaj Kajsi është e rekomanduar për të vënë në fytyrë, qepallat dhe trashë, lëkurë të fryrë dhe lëkurë para gjumit. Ky vaj mund të përdoret si një locion për pastrimin e lehtë e lëkurës, për të pastruar lëkurën e make-up, vaj para-nxehtë.


Vaj Kajsi është e përkryer për gratë me llojin e lëkurës të ndjeshme. Lëkurë të ndjeshme nuk do të reagojë negativisht në kozmetikë, si vaj moisturize farë kajsi dhe zbut lëkurën.

Për shkak të pronave të saj shëruese, vaj kajsi mund të përmirësojë strukturën dhe rritjen e rritjen e flokëve dhe thonjve për një kohë të shkurtër. Për këtë arsye, vaj kajsi është përdorur gjerësisht në industrinë kozmetike. Ajo është shtuar në shampoos, conditioners, soaps të lëngshme, krem ​​dhe të tjera. Por ky vaj kajsi është një mjet i shtrenjtë dhe për këtë arsye kozmetike me vajra kajsi nuk mund të jetë i lirë.


Recipes shtëpi vajra kozmetike e kajsi
Për mjet anti-celulitit masazh mund të aplikohet me vaj kajsi dhe vaj avokado. Ju duhet të përzierje 2 lugë vaj kajsi 2 tbsp vaj avokado. Pasi në përzierje shtoni 2 pika vaj limon, rozmarinë, portokalli dhe dëllinjë.
Për Krem Trupi: përzierje 2 lugë vaj kajsi 2 tbsp vaj bajame. Në këtë përzierje të shtoni 2 pika vaj ylang-ylang, dru sandali dhe livando. Ky mjet duhet të zbatohet në të gjithë trupin pas tubs vaske. Kjo recetë mund të përdoret çdo ditë.


Maskë për lëkurë me vaj fytyrës: 1 tbsp vaj kajsi shtoni 1 pikë vaj livando, limoni dhe pemë çaji. Kjo maskë mund të përdoret si maskë vetë, si dhe aplikimet. Aplikoni nevojën për të përballuar, pa shkuar në zonën rreth syve.
Face paketë, heq lodhjen: 1 tbsp vaj kajsi shtoni 1 pikë kamomil dhe patchouli vajra.

Maskë për fytyrë të kombinuar llojin e lëkurës: për përzierje 1 tbsp vaj kajsi 1 tbsp gjalpë bukuroshe. Në përzierje gatuar shtoni 1 pikë limon, ylang-ilanhovoho, neroliyeva dhe vaj nenexhik. Kjo maskë do të bëjë lëkurën tuaj të freskët dhe për të krijuar një strukturë më të njëtrajtshme të lëkurës.


Krem për kujdesin për duart dhe thonjtë: 1 tbsp farë vaj kajsi përzier me 1 tbsp gruri dhe vaj 1 tbsp Vaj esencial Jojoba. Ky krem ​​mund të përgatitet në sasi të pakufizuar dhe dyqan në një vend të ftohtë, pa u brengosur se do të dështojë.
Mosha krem: 1 lugë farë vaj kajsi për përzierje me 1 lugë vaj ulliri, 1/2 lugë vaj rosehip, 1 kapsulë "gëzueshëm" (në vaj). Përzierje rezultuar duhet të jetë butësisht të aplikojnë në lëkurën tuaj para gjumit.

Krem rrudhë: 1 tbsp vaj kajsi, 1 lugë gjelle vaj jojoba, 1 lugë gjelle vaj avokado, 3 pika vaj esencial temjan, 4 pika vaj palisandër. Është e rekomanduar për të aplikuar në mëngjes krem ​​dhe në mbrëmje në lëkurë të pastër.

Lëkurës locion pastër (vitaminizuye): 1 tbsp vaj kajsi përzier me 1 tbsp naftës dhe pluhur vaj 10 pika të vitaminës E (në vaj). Ky locion është e përkryer për llojin e lëkurës të thatë.

Vaj Kajsi ka contraindications, pasi ajo nuk përfshin toksina. Prandaj, ky vaj shëruese mund të aplikohet për gratë shtatzëna dhe gjatë laktacionit.