Pronat e shërimit të rrënjë xhensen


Pronat e mrekullueshme e rrënjë xhensen ka qenë prej kohësh i njohur për njerëzimin. Informacion në lidhje me veprimin e tyre mjekësore të përfshira në shkrimet e kinezët, të cilët për 2-3000 vjet. Në xhensen Latine referuar si "rapah", që do të thotë "kurë-të gjithë". Forca e kësaj bime është rrënjët e saj. Prandaj, njerëzit e tij emrat - ". Toka kokërr" "rrënja e jetës" dhe
Pronat e shërimit të rrënjë xhensen dhe përbërjen e saj
Xhensen është një nga drogat më të forta bimor. Rrënjët e tij përmban rreth qindra substancave biologjikisht aktive. Pronat e tyre medicinale efekt pozitiv në të gjitha sistemet e trupit të njeriut.


Përkundër faktit se njerëzimi mësuar në lidhje me përfitimet e shekujve rrënjë xhensen më parë, përbërja e tij ende nuk është përcaktuar plotësisht. Ai përmban shumë qeliza të kimikateve komplekse. Po, ajo është gjetur se përbërja përmban vaj rrënjë xhensen esenciale, acide yndyrore, vitamina B dhe C, fosfor, hekur, squfur, silic, alumini, stroncium, barium, mangan, germanium dhe substancave të tjera. Pronat e shërimit të kësaj bime - terapeutik, tonik, anti-inflamator.

Xhensen Homeland

Fillimisht kjo fabrikë nga Kina. Në këtë vend, vetitë shëruese të xhensen është ende përdoret në mënyrë aktive jo vetëm në mjekësi, por edhe në artet kuzhinës. Përhapur kjo fabrikë ishte në Tibet, Vietnam. Në vendin tonë ajo është gjetur në Lindjen e Largët, Uralet, Altai, Siberi.
Por tani, për fat të keq, rezervat xhensen janë shteruar. Ai është i listuar në "Librin e Kuq". Kultivuar xhensen në rajonet e Kaukazit dhe Uralet, në Kinë, Veriut dhe Koreja e Jugut, SHBA, Japonia dhe Vietnami.


Përdorimi i përshkruar rrënjë xhensen
• Mungesa e energjisë, pranverë ose në vjeshtë dëshpëruar. Xhensen është një energji, toning dhe mobilizimin e trupit.
• Puna intensive intelektuale, rritjen e aktivitetit fizik. Shkencëtarët kanë vërtetuar se duke marrë xhensen tretësirë ​​për katër javë rritur kapacitetin në gjysmë.
• Shërimi pas një sëmundjeje të gjatë. Rrënjë xhensen shpejt kthehet pushtetin duke aktivizuar rezervat e fshehura të organizmit.
• Akomodimi në rajonet veriore, të punojnë në kushte të këqija. Xhensen është një adaptogen shkëlqyer, duke ndihmuar trupin e njeriut që të përshtaten me mjedisin, të rezistojë ngrohjes apo të ftohtë, stërvitje, infeksionet, dhe rrit furnizimin me gjak dhe oksigjen përmirëson rezistencën ndaj hipoksi, të cilat shpesh vuajnë nga njerëzit që jetojnë në zona me klimë të ftohtë .

• Trajtimi i dobësisë me medikamente.
• Çdo shkurtime. Rrënjë Xhensen ka veti të fuqishme plagë-shërimit.
• pacientët Ndihmë me diabet. Xhensen butësisht ul sheqerit në gjak.
• Sëmundja është atherosclerosis, sëmundje të zemrës, tuberkulozi në fazat e hershme, anemi, neuroza, krizë nervash, reumatizmi.
• Ruajtja e forcën dhe trupin e të moshuarit.
Zërë rrënjë xhensen mirë në dimër dhe në vjeshtë, si vetitë e saj shëruese veçanërisht të forta në këtë kohë.


Kundërindikimet përdorimi xhensen
Është e njohur se xhensen ndikon në zhvillimin dhe rritjen e tumoreve, kështu që nuk mund të përdoret në fibroids mitrës, mastitë. Gjithashtu, ajo është e kundërindikuar në gratë shtatzëna, sepse provokon rritur tonin e mitrës, palpitations zemrës grua shtatzënë dhe fetusin.
Rrënjë xhensen nuk është e rekomanduar për ata që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, pagjumësia, hypervozbudymosty, sëmundje të mëlçisë. Përveç kësaj, kjo fabrikë është e kundërindikuar për fëmijët dhe nënat. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se ndërsa përdorimi i rrënjës mrekulli ndaluar alkoolin.


Efektet anësore të xhensen
Si rezultat i përdorimit të vazhdueshëm të xhensen në njerëz janë grumbulluar në çështjen e bimëve dhe të shkaktojë pagjumësi, palpitations, dhimbje koke dhe heartaches.

Si për të dalluar të vërtetë nga xhensen rreme
Termocentralet që përcaktojnë uyazyka ku ajo rritet: Kushtet ripening, mikroklimë, përbërja e tokës. Sigurisht, më i fuqishëm konsiderohet xhensen egra. Megjithatë, ajo është përfshirë në "Librin e Kuq" siç përdoret për qëllime mjekësore vetëm një bimë e harlisur për qëllime industriale.

Ekziston edhe një të ashtu-quajtur xhensen rreme. Dhe ai gjeti jo vetëm në të egra, por edhe në plantacione të specializuara. Në xhensen egër rritet gabuar me të, dhe ka veti shëruese, megjithatë, janë më pak se të vërteta. Një deklaratë që rrënjët rreme xhensen rrezikshëm dhe i sëmurë, e padrejtë.

Ilaçet nga rrënjë xhensen
Format më të zakonshme të drogës të bazuara në bimë që janë tinktura dhe ekstrakte. Në mënyrë tipike, tretësirë ​​të marrë disa pika të ushqimit. Ekstraktet tretur në ujë, duke shtuar sheqer për shije ose mjaltë.

Pluhur rrënjë xhensen tharë mund të përdoret si një erëza, dhe përfshijnë vitamina. Rrënja e dobishme xhensen, nëse insistojnë në mjaltë.
Çfarëdo forme këtë produkt mrekulli ju zgjodhi, ju e dini se ajo duhet të marrë në moderim, nuk admiruar ato tepër. Metodat e kursit është zakonisht 30-40 ditë. Pasi kjo është bërë për parandalimin e pushim.