Pronat e shërimit të naftës Calendula


Zarzavate dhe lule Calendula dhe e këndshme për sytë tanë, të qetë dhe emocionalisht akuzuar, japin energji pozitive dhe të ngrohtë. Me Calendula jo vetëm trajtuar, por pikturuar edhe djathë, zbukuruar me lule enët festive e dekoruar me kompozime të ndryshme dhe artikuj, por ende vlerën kryesore të kësaj lule në vetitë e saj kurative. Ajo është përdorur për të trajtuar shkurtime, abrasions dhe djegie, dhimbje të fytit, stomatitit dhe sëmundjeve të tjera të traktin e sipërm respirator, në trajtimin e spote moshës dhe puçrra fytyre, për të hequr Freckles dhe më shumë. Calendula është përdorur në përbërjeve të ndryshme dhe perzierjet. Për shembull, kjo mund të jetë tinktura alkool, ointments, krem. Përveç kësaj, zakonshëm garzë, swabs, maska, fasha, vajra esenciale.


Vaj Calendula është i përbërë nga një përmbajtje të lartë të vitaminës E, C, yndyror dhe acide organike, carotene, një antioxidant natyrore. Pronat e shërimit të vajit Calendula mjaft e vështirë për listë, por këtu janë disa prej tyre: trajtimin e akneve dhe djegie, venat me variçe, artriti, psoriaza, ekzema, sëmundjet e tretjes dhe sistemit nervor të trupit të njeriut. Calendula naftës është përdorur edhe për të trajtuar dhe për të parandaluar menstruacioneve dhimbshme, është përdorur për të menopauzës. Përveç kësaj, ajo mund të trajtojë inflamacion nga kafshon dhe probleme të lëkurës insekteve janë të eliminohen me ngrirja. Përdorim të përditshëm ndihmon vaj Calendula një herë dhe për të gjithë të shpëtoj nga plagët shëmtuar në trup. Nëse keni ndonjë rrjetat kapilar në fytyrën e vajrave të Calendula ju nuk do të prishet. Vaj shumë të mirë Calendula ndihmon për të çara të lëkurës dhe mukozës (buzët dhe qoshet e gojës, nipples, të lëkurës, këmbët). Gjithashtu, nëse duart tuaja janë të ekspozuar vazhdimisht ndaj ndikimit të tepruar të kimikateve të ndryshme, vaj Calendula, është rruga, të ndihmojë normalizimin proceset metabolike të lëkurës. Duhet theksuar se qëllime kozmetike vajra të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, ajo është veçanërisht e dobishme për lëkurë tepër i ndjeshëm të trupit. Ne rekomandojmë përdorimin e grave mbi 40 vjeç si vaj Calendula përkryer mbron lëkurën nga plakjes së parakohshme. Zonja, mbi të gjitha, vaj mund të përdoret për të përmirësuar rritjen dhe forcimin e flokëve dhe thonjtë.Feeding Mami smyahchyvshaya vajra të lëkurës dalë kështu që nuk mund të jetë frikë për shëndetin e fëmijës - për një vaj të padëmshme, por kjo shije e hidhur. Krem shumë të mirë me vajra Calendula të përshtatshme për fëmijët. Ata lyej skuqje nga pelena dhe gërvishtjet të vogla, përveç se trajton diatez.
Pronat medicinale e naftës shënoi në qoftë se ju përdorni atë për të rriturit masazh trupi dhe fëmijët. Vlen të përmendet se vaj Calendula mund të përdoret në formë të pastër, pasi ajo nuk shkakton alergji dhe acarim të lëkurës.Vajra dush e Calendula normalizes gjumë dhe ndihmon të kapërcyer depresionin dhe lodhje. Aroma e luleve të krijuar një atmosferë komod në dhomë.
Calendula naftës dhe dezinfekton fushat dhe eliminon erë të pakëndshme mykur.

Kundërindikimet ekzistojnë vetëm për sufferers alergji. Aplikoni vaj Calendula shumë shpesh nuk është e rekomanduar, është më mirë të alternativ me diçka tjetër për të shmangur pasoja të padëshiruara.

Calendula Oil ka aftësinë në çdo kohë të vitit për të mbrojtur trupin nga ndikimi agresiv të mjedisit tonë. Vaj Blej Calendula është e nevojshme, si vetitë shëruese të kësaj bime të veçantë. Megjithatë, duke blerë vaj Calendula, sigurohuni që kjo është kumak. Vaj Afrikan kumak është jashtëzakonisht e rrezikshme, sepse ai përmban sasi të mëdha të ketones.