Pronat e shërimit të Hedera spirale


Pronat e shërimit të Hedera spirale përdorur nga njerëzit që nga kohët e lashta. Hedera helix - i takon familjes Araliaceae dhe dorëzuar në natyrë, si rrushi, duke arritur një lartësi prej 20 metra. Ivy ndodh në vendet me klimë të ngrohtë. Pronat e shërimit kanë gjethet, rrënjët dhe leh. Lë të sigurojë periudhën më të mirë të lulëzuar, e cila bie në gusht dhe shtator. Corey Ivy, anasjelltas, për të përgatitur më mirë në pranverë, gjatë rrjedhës sap, atëherë të gjitha substancat medicinale që janë aq thelbësore për trajtimin e mundësive për të. Boshllëqet me dredhkë të thata në një vend të ngrohtë dhe të mirë të ventiluar, duke u përpjekur për të mbajtur rrezet e diellit nuk janë të vendosur në leh dhe gjethe. Çfarë kryesisht është dredhkë shëndet i mirë, ne përpiqemi të kuptojmë këtë artikull.


Lë Ivy janë të pasura me vajra esenciale dhe karbohidrateve, ato përmbajnë acid fenylkarbonovaya, vitamina të ndryshme dhe minerale. Pra Ivy ka anti-inflamator, expectorant dhe aktivitetin antibakterial. Hedera helix pjesë e shumë barnave kundër kollës. Sepse kjo e bën të gjitha llojet e tonics që ndihmojnë humbjen luftën e fuqisë, pas pësimit të operacioneve të rënda dhe dëmtim traumatik të trurit. Zierje e lë të bëra nga dredhkë - expectorant shkëlqyer për akut, bronkit kronik, pneumoni dhe mushkërive. Gjithashtu, me dredhkë mund dhe duhet trajtuar gastrit akut, enterit dhe kolit.


Recipes shëndetshëm duke përdorur Hedera spirale
Ivy redukton inflamacion të lëkurës, veçanërisht qelb. Për këto qëllime, të përgatitur lëngun e mishit dhe e bëjnë atë një locion. 1 tbsp grimcuar lë të thata e spirale Hedera derdh një gotë me ujë të sjellë një çiban dhe të vënë në një banjë me avull. Pas 30 minutash, hiqni nga të nxehtit supë dhe tendosje. Në supë të ngrohtë për të njomet para-bërë fshin garzë dhe të aplikojnë për plagët ekzemë.

Kur kollë e thatë gjatë një zierje të ftohtë ose bronkit dredhkë është përdorur për të bërë brenda. 1 tbsp Gjethet e thata ose leh spirale Hedera derdh 200 ml ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 20 minuta, pastaj tendosje supë me lëng mishi dhe për të sjellë të vëllimit origjinal. Merrni këtë ilaç duhet 1 lugë gjelle në formën e nxehtësisë 2-3 herë në ditë.


Pronat e shërimit të dredhkë nuk janë vetëm të thata, por të freskëta. Gjethe të freskëta të prerë përmes një mulli mishit, duke u përpjekur të mos humbasin lëng shërimit. Tul rezultuar me një lugë, u përhap me fshin dytë garzë dhe aplikuar në drithërat dhe calluses. Në fashë bashkangjitur polietileni dhe kravatë fashë. Pasi lëng dhe tul kanë filluar të thahen, fashë duhet të ndryshohet për një të ri.

Është e pronave kurative ndihmojë në luftën kundër dredhkë lyth dhe madje shumë të mëdha, e cila tregon kirurgji. Për të trajtuar lyth, dredhkë slurry përhapjen në fashë ose garzë dhe aplikuar tek ai, suva të lartë ndreqim. Kjo procedurë është bërë më e mirë gjatë natës dhe për të hequr në mëngjes.


Njëlloj infuzion të vlefshme dhe të dobishme është përgatitur nga Hedera spirale. Gjethe të freskëta dhe rrjedh duhet të pres dhe të vënë në një enë qelqi të errët dhe pour vodka. Pas 3 javësh, përmbajtja e bankave duhet të filtruar dhe do të marrë 5-7 pika të shpërndahet më parë në gjysmën e një gotë me ujë të ngrohtë. Ky infuzion duhet të ruhen në frigorifer.

Sing, e bukur! Hedera helix - një mënyrë shumë efektive për të luftuar celulitin. Që nga ajo është e nevojshme për të përgatitur një pomadë që do të kthehet elasticitetin e lëkurës tuaj. Përmbysi përmes një mulli mishit dredhkë duhet të jetë përzier me vazelinë ose krem ​​fëmija farmaci. Krem duhet të marrë 2 pjesë dhe dredhkë 1. Pas nxitje peshë është aplikuar në fushat me probleme. Nga celulitit mund të përdoret gjithashtu me supë infuzion.


Hedera helix mund të përmirësojë rritjen e flokëve, veçanërisht e rëndësishme në vjeshtë dhe pranverë muaj. Për fërkim dhe shpëlarje duhet të merren 4. lugë çaji nga gjethet e thara dhe fidaneve e dredhkë dhe të zakonshëm vendas 1 litër ujë, solli një çiban. Pas infuzion një orë, infuzion duhet të thahet dhe fshij atë në rrënjët e flokëve pas çdo shampon. Ose vetëm pije vetëm larë flokët. Pastaj për t'u dhënë atyre të ajrit të thatë, duke u përpjekur për të fshij një peshqir.

Freckles, dokuchayuschye aq shumë në fund të dimrit dhe pranverës, mund të hiqet lehtë nga personi duke përdorur protyran përditshme spirale Hedera infuzion. 1 tbsp krijoj bimore 200 ml ujë, solli një çiban dhe mbush 30 minuta. Pas lodhje të fshij lëkurën 3-4 herë në ditë. Infuzion mund të ruhen në frigorifer për tri ditë.


Kur përdorni Hedera spirale, ju duhet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm, sepse bimë është helmuese. Në asnjë rast nuk mund të japin manaferrat dredhkë fëmijë të vegjël. Edhe një kokrra të kuqe mund të çojë në vdekje. Pasi të peremalыvaete bimore përmes një mulli mishit, t'i lash me sapun si reaksion alergjik të kontaktit të jetë e mundur. Doza e drogës në asnjë rast nuk i kalon!