Pronat e shërimit të frutave buckthorn detit


Seabuckthorn - gati multivitamin natyrshme, sepse frutat përmbajnë vitamina C, A, B2 dhe E. Në mjekësinë popullore, një zierje e pije frutash për të trajtuar sëmundjet e stomakut. Frutat, mbyllur me gjethe, e përdorur si një mjet për të luftuar reumatizma. 1 tbsp tharë papërpunuara grirë zier për 10 minuta në 1 tbsp. ujë, filtër dhe holluar me ujë të zier origjinale. Pi 05 gota dy herë në ditë. Kur humbje e flokëve dhe alopecia, si dhe për qëllime TEAS kozmetike dhe fruta degët përdorur brenda dhe jashtë. 2 tbsp fruta perime buckthorn dhe lë 2 lugë brewed. ujë të zier për dy deri në katër orë në një enë të mbyllur fort, filtër. Pini 150 ml dy herë në ditë para ngrënies në mëngjes dhe në mbrëmje. Rubbed në lëkurë e kokës gjatë natës çdo ditë. Cilat janë vetitë shëruese të frutave detit buckthorn?


Frutat e detit buckthorn kanë dhimbje protyvotsynhotnыmy dhe pronat e shërimit. Njohur veçanërisht për vetitë e saj shëruese të naftës detit buckthorn. Si mikrobicidet dobishme për të pirë atë me ndonjë sëmundje infektive (1 ch. L. 30 minuta para ngrënies dy ose tri herë në ditë). Së jashtmi duke përdorur të naftës trajtohen detit buckthorn shumë sëmundjeve: plagëve të ndryshme, ngrirja, lezione të lëkurës nga rrezatimi, sores presion, djegiet.

Ka shumë raste të privuar nga pacientët goditje, reduktimin e çrregullimeve vaskulare, normalizimin e presionit për shkak të marrjes së naftës buckthorn detit dhe vetitë e saj shëruese. Ky është një mjet i madh efektive në sëmundjet e zgavrën me gojë dhe nasopharynx, përdhes, reumatizmi, artrit, tregon trupin e rrezatimit të tepërt dhe metalet e rënda (plumbi, cezium, kolbata). Kur erozioni i qafës së mitrës vë një shtupë pambuku zhytur në vaj buckthorn detit dhe vetitë e saj kurative (5-10 ml në tampon). Tamponin janë ndryshuar çdo ditë. Kursi - tetë deri në dhjetë trajtime. Nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim pas katër deri në gjashtë javë.


Vaj buckthorn detit mund të bëhet në shtëpi. Për këtë qëllim tortë fruta. Ajo thahet në ajër ose në furrë në temperaturë mbi 100 gradë. Bluaj me fara në një gotë apo tas smalt pour normën e 1: 3 ulliri, misri apo sterilizuar vaj vaske me ujë (parafinuar), kapak të ngushtë fort. Përzierje është mbajtur në një vend të errët për tre javë, përzierje dy herë në ditë, dhe vaj pastaj drenazhuar është gati. Nëse ju nuk keni për të blerë ose të përgatisin vet vajin e tyre buckthorn detit, ajo mund të zëvendësohet karotynovыm, e lehtë për t'u përgatitur. Një gotë e karrota integruar derdh vajra bimore buza në tenxhere me kapak të mbyllur. Vendi enët në një banjë me ujë të vluar dhe të ngrohjes të valë. Ftohtë në temperaturën e dhomës dhe shtrydh me dy shtresa të napë. Vaj Karotynovoe është gati, por e përdorin atë sa më shumë që të buckthorn detit. Faleminderit për pronat e të dobishme, buckthorn detit - burim i shëndetshëm i vitaminave dhe mineraleve që ndihmon luftuar Sëmundjet e ndryshme dhe sëmundjet.