Pronat e shërimit të kungull dhe kungull i njomë


Kungull i njomë dhe kungull janë të shpërndara gjerësisht në Evropë - është i lidhur me përhapjen e zbulimit të Amerikës nga Kolombi. Tani ata janë rritur në të gjitha rajonet e Rusisë. Shkencëtarët Rusia - të përfshira në kungull kungull i njomë dhe përhapur në të gjithë Rusinë, përfundimisht puna e tyre, këto perime janë rritur sot të gjithë, duke përfshirë edhe zonat e largëta. Por nuk dihet të gjitha për përfitimet e tyre - në këtë publikim do të adresohen pronat shërimin e kungull dhe kungull i njomë, si dhe përshkrimin e tyre të përgjithshëm.
Kungull i njomë dhe kungull - kungull varieteteve bush, e cila është vendlindja e Amerikës. Që këto perime kungull të afërmit, atëherë përbërja kimike e frutave pëlqen. Kungull i njomë dhe kungull kanë shumë prona të dobishme. Kungull është e pasur me vitamina, karbohidrate, proteina, kështu që ajo përmban acid nikotine. Në proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet kungull përmbajnë acide të pangopura dhe të ngopura yndyrore, minerale: kalcium, natrium, magnez, kalium, fosfor, dhe hekur.Pronat e shërimit të kungull dhe kungull i njomë:
Organizmi asimilon dhe kungull i njomë dhe vetë kungull përmban pak kalori. Tani paste zhvilluar shumë dietat, në sajë të cilën njerëzit të humbur peshë. Kungull të dobishme të gjithë, por më e dobishme janë konsideruar gjatësia kungull i njomë të rinj që nuk i kalon 24 centimetra. Perime zhvishem hollë dhe të lehtë për të pastruar. Ato janë të pasura me elemente gjurmë dhe substancave të tjera të dobishme. Konsumi i vazhdueshëm i Courgettes ndihmon zgjasin rinjtë, redukton zhvillimin yyazytsirnist e tumoreve. Kungull të përmirësuar tretjen dhe mund të xhiruar inflamacion i zorrës së trashë, ato përmbajnë pektin. Kungull përmirësuar traktin gastrointestinal, ato janë të dobishme për kapsllëk. Kungull - shpesh i pranishëm në dietën e pacientëve. Kungull është një perime, perime janë shtuar për herë të parë me statusin ushqyese të fëmijëve. Courgettes janë të dobishme për parandalimin dhe trajtimin e semundjeve te sistemit kardiovaskular si aterosklerozes, te hipertensionit dhe anemi. Ata kanë një diuretik të fortë dhe për të nxitur sekretim e substancave toksike, duke përfshirë radionuclides dhe kolesterolit. Duke përdorur kungull i njomë - përdoret zakonisht procedurë kozmetike që ndihmon për rinovimin dhe ndriçohet e lëkurës. Përgatitja: fshij kungull i njomë feta integruar, mundësisht të vogla, të vënë në një shumë të garzë dhe të vënë një maskë në fytyrë dhe qafë, dhe pas 15 minutash pije me bilancet ujë të ftohtë.

Kungull i njomë kungull janë të afërmit e ngushtë, kjo do të thotë se të gjitha kungull i njomë klasifikohen mirë të thuhet për vetitë shëruese të kungull. Për përdorim në ushqimore të përshtatshme vetëm fiston rinj, jo më të mëdha se 6 cm. Gjatë kësaj periudhe mishi i tyre të freskët dhe të bardhë. Kungull mund të përdoret si freskët dhe të konservuar. Shije kungull, aromë të kujton kërpudhave. Forma origjinale e fiston lejon të dekoroj enët. Madhësia Kungull e 10-12 cm është përdorur për merak perime.

Në perime të pasura me vitamina (C, B, PP, provitamin A), si pectins përfshira, mineralet: K, MD, Fe, na, CA. Përdorimi i kungull me mish ose proteinave ushqime ndihmon thithjen e shpejtë dhe të plotë. Komponimet alkaline të ndihmuar rivendosjen reagimet e gjakut, rikthen glycogen në mëlçi dhe bile bën më të mirë. Sepse kungull përfshijnë në dietën e njerëzve me mëlçisë sëmurë, sëmundje fshikëz e tëmthit, ulcerat e organeve të tretjes.

Fiber stimulon zorrët, parandalimin e kapsllëk dhe fermentimi. Një numër i madh i Mg dhe të pastruar trupin e kolesterolit të tepërt, e mirë për veshkat dhe stimulon aktivitetin e urinimit. Perimeve kungull, parandalon akumulimin e yndyrës dhe toksina.

Në mjekësi, perime të përdorur në trajtimin e gastritit dhe të tjerë. Substancat të përfshira në perime, të ndihmojë për të shëruar defektet e mukozës. Kungull Përmbajtja dhe baret hekuri ndikon në gjak, përmirëson mbushje të oksigjenit në gjak. Këto perime janë të ujit alkaline, ajo ndihmon asimiluar proteina dhe përmirëson sekrecionet e biliare. Kur helmimi është e rekomanduar për të përdorur më shumë kungull dhe kungull i njomë për të shpejt të "pastruar" trupin e toksinave dhe substancave të dëmshme.

Në fund të verës, të korrat fillon. Shtoni në furnizimin tuaj të këtyre produkteve të dobishme. Kungull konservuar dhe kungull i njomë të ju ndihmojë me këtë.