Pronat e shërimit të ujit të thjeshtë


Mbrapsht në kohës së shkollës, shumë mos harroni se njeriu është 70% ujë. Dhe kjo është më e lehtë për të lëvizur urisë se etja. Pa ushqim ne mund të mbijetojnë për një muaj mbi mesatare, por nuk jetojnë pa ujë dhe 5 ditë. Dehidratim më keq se ushqyesve të ushqyerit. Uji - një jetë. Kjo është në të gjitha qelizat tona, pa ajo kushton proceseve të mëdha me të cilin jetojmë.

Uji ka shërim pronat, të cilat ende nuk janë shkencëtarët shpalosur plotësisht. Por është e rëndësishme jo vetëm për konsumin e ujit, por edhe cilësinë e tij. Uji mund të lehtë të thithin gazeve të ndryshme dhe po aq e lehtë për të pjesë me ta. Dhe kjo mund të marrë atë energji, e cila është e drejtuar. Prandaj, që nga kohët e lashta vetitë shëruese të ujit të thjeshtë përdoren për healers trajtimit. Për të rritur efektin e bimëve medicinale që shqiptoi mbi të zyazyka ujit synojnë shërimin e pacientit.


Në mënyrë për trupin dha dështimet dhe të gjitha sistemet janë duke punuar në mënyrë normale, ju duhet të pini një lëng.

Sa shumë ujë duhet të pini
Në kohë të ndryshme e rekomandime për kur dhe sa lëngun për të pirë më e shpërndarë. Funny nuk është këtu - studimi i metodave moderne dhe qasjeve të bëjë rregullime të këshillave të mëparshme.
Mjekët sot rekomandojnë të pini kur ju ndjeni etje. Ju mund të pini edhe kur hahet, veçanërisht në qoftë se ushqimi është mjaft e thatë. Dhe akoma, në vijim rekomandime të përgjithshme - është më mirë për të pirë një orë e gjysmë përpara se të hahet ose 2 orë pas ngrënies. Nëse lëngu hyn në trup menjëherë para një vakt, ajo dobëson lëng stomakut dhe tretje do të prishet. Gjysmë ore - kjo është vetëm një kohë e cila është e mjaftueshme për të siguruar se uji ka arritur të gjitha qelizat e trupit dhe pjesërisht u kthye në formën e lëng stomakut në traktin gastrointestinal. Për të njëjtën arsye që ju nuk duhet të pini ujë menjëherë pasi të hahet. Ushqimi shpejt do të largohet nga stomak, nuk ka peretravytysya të mirë, duke krijuar probleme përsëri traktin gastrointestinal.

Sigurisht, nëse ju vërtet doni të pini, ju mund, por të përpiqet të shmangë këtë dhe për të ruajtur kohën e dëshiruar. Së shpejti ajo është një zakon i mirë, dhe nuk kanë dëshirë për të shuar etjen tuaj pas vakt.

Lëngjeve të pijshëm çrregullt gjithashtu nuk përfitojnë trupin. Ajo krijon një barrë shtesë mbi zemrën, veshkat, ndihmon tretjen e ushqimit më keq.
Numri i lëngut dehur varet nga pesha. Por, mesatarisht për një të rritur është konsideruar konsumi normal 2-25 litra. ujë të pastër në ditë. Ju lutem vini re, ai është ujë të thjeshtë, pije të tjera - kafe, çaj, lëng, pelte, dhe pije alkoolike edhe më shumë në këtë shumë nuk janë të përfshira.

Fëmijët gjithashtu duhet të përdorni një sasi të caktuar të lëngshme një ditë. Deri në 2 vjet është normë të paktën 1 l, nga 2-5 vjet -.. 15 l, dhe fëmijët më të vjetër - 2 litra.
Një zakon i mirë është konsideruar si pije një gotë me ujë menjëherë pas zgjohen. Kjo kompenson për humbjen e natës fluide në dhe stimulon zorrët.
Shumë heq dorë përdorimin e ujit para dhe pas ushtrimit. Sigurisht, kjo është e mirë për të parë peshore "shpat" në formën e kg të humbur. Por në këtë rast kjo nuk është një arsye për t'u gëzuar. Ushtrim i mirë do të thotë djersitje e tepruar, kështu që ju duhet për të rivendosur lagështi humbur. Vetëm duhet të pini ujë të thjeshtë para ushtrimit, në mënyrë që ajo mund të ofrojë fluide të bëj ujë në djersë.

Por mos merrni dehur sa më shpejtë të jetë e mundur, kur ju jeni të etur. Realizimi që ju jeni të dehur, vjen pas 10-15 minuta, në mënyrë më të mirë për të pirë gllënjka të vogla.

Pronat e shërimit të ujit të thjeshtë
Ne kemi mësuar se në rast të sëmundjes duhet të marrë ilaçe apo recetë mjekësore përdorim në shtëpi farmaceutike. Këtu janë një listë e mjekut të familjes nuk ka marrë ujë, dhe pse? Ne e dimë në lidhje me përfitimet e ujit, dhe se ajo mund të ndihmojë në disa sëmundje, madje as me mend.
Në një të ftohtë

A nuk nxitojnë për të blerë ilaçe të shtrenjta. Në mjekësinë popullore, një shumë të trajtimeve efektive. Së pari, ju do të kurseni të holla, dhe së dyti, si rregull, droga janë të varur dhe për këtë arsye i paefektshëm. Mos harroni anekdotë:
Nëse ju trajtoj një të ftohtë, kjo është një javë, dhe nëse nuk trajtohet - 7 ditë.
Në kohët e lashta, duke bërë kështu: shenja e parë e hundë të ftohtë larë alternuar të ftohtë, ujë të ngrohtë, atëherë (si të nxehtë). Gjatë ditës, ashtu si edhe disa herë. Undead kaloi shpejt.

Në të ftohtë
Në shenjë e parë të sëmundjes, shumë pije natën qumësht të nxehtë me mjaltë, vezë dhe vajra.
Për të rritur efektin e shërimit ", përveç kësaj, të bëjë një trajtim të thjeshtë të ujit. Vetëm para se të shkojnë në shtrat, këmbët dhe proparte në ujë të nxehtë (ju mund të me shtimin e mustardë). Pastaj shpejt oblyyte ato me ujë të ftohtë, veshin çorapet e ngrohtë dhe të shtrihem menjëherë në shtrat.
Kur dhimbje koke
Për rrjedhjen e gjakut nga koka, shumë mirë të ndihmojë të kundërta dush këmbë. Hold tyre 30 sekonda e parë nën ujë të ngrohtë, pastaj në të njëjtën ftohtë. Përsëriteni 6-8 herë. E njëjta procedurë i mirësjelljes për armë.

Kur alergji
Në pranverë dhe verë, kur shumica e lulëzuar bimët vuajnë alergji. Kur keni ardhur nga rruga, gargarë mirë me ujë të thjeshtë. Ju mund të shtoni atë TEAS bimor qetësues.
Venat kur variçe
Përdorni trajtimi termik ciklike ujit. Për këtë, këmbët më të ulët në një banjë zbrazët për 2 minuta dhe derdh lumë e tyre të dush, me temperaturën e ujit duhet të jetë 40-45 gradë. Pas kohës ndryshojë furnizimin me ujë të ftohtë. Duke ndryshme temperaturën e ujit, të përsëritur 8-10 herë perfusion. Përfundojë procedurën dousing me ujë të ftohtë.

Burns
Nëse jeni djegur, pastaj derdh vend të djegur me ujë të ftohtë, atëherë trajtojnë mjetet plagë protyvoozhohovыmy. Në këtë mënyrë ju shmangur formimin e dhimbshme flluskë.
Nëse kapsllëk
Çdo ditë në mëngjes, 1 orë para mëngjes ngadalë pini një gotë të ftohtë (jo akullt) ujë. Shtrirë në krevat, të bëjë një masazh të lehta të barkut.